سو پیشینه در لغت به معنای بدی سابقه است. در واقع  اگر فردی در گذشته مرتکب جرمی شده باشد تحت شرایطی که در قانون بیان شده است این امکان وجود دارد که در سابقه فرد درج شده باشد.
در طول زندگی به دلایل مختلف  ممکن است که گواهی سو پیشینه از افراد, درخواست شود. این گواهی  برگه مخصوصی است که در آن گواهی می شود که فرد دارای سابقه کیفری است یا خیر و به عبارت دیگر فرد مرتکب جرمی در گذشته شده است یا خیر که اگر جرمی در گذشته انجام داده باشد در گواهی ذکر می شود و در غیر این صورت عدم سو پیشینه درج می گردد.
با توجه به تعطیل بودن سفارت ایران در کانادا، گواهی سوء پیشنه ایران برای اموری از قبیل درخواست سیتی زن شیپ یا اسپانسرشیپ والدین و ... برای ایرانیان ساکن کانادا در حال حاضر از روش های زیر قابل انجام میباشد:
​​​​​​​
1 : دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن آمریکا
2 : از طریق ایران​
3 : از طریق سامانه میخک
4 : از طریق سایت  international.adl.ir

پرچم کانادا
پرچم کانادا


 
 
در این روش چنانچه متقاضی قادر به مراجعه حضوری به دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن آمریکا نباشد, می بایست به وب سایت http://daftar.org   مراجعه نماید. از منوی گذرنامه, فرم001 و 460 را دانلود و تکمیل نماید, سپس در استان محل اقامت خود انگشت نگاری را انجام دهد و نهایتا, نتیجه انگشت نگاری خود را به همراه سایر مدارک درخواستی شامل مواردی که در زیر به آنها اشاره میکنیم, برای آدرس واشنگتن ارسال نماید. نتیجه در بازه زمانی 4 تا 6 ماه آینده برای شما ارسال خواهد شد.
 
 
مدارک مورد نیاز عبارتند از:
​​​​​​​

1 : تکمیل  فرم های  460 و فرم 001 و پرینت آنها
2 : 2 قطعه عکس 5*5 همراه با پشت نویسی ( خانم ها با حجاب کامل)
3 : تصویر رنگی از صفحه اول گذرنامه معتبر ایرانی به همراه اصل گذرنامه ایرانی
4 : تصویر رنگی از کلیه صفحات شناسنامه عکس دار به همراه اصل شناسنامه ایرانی
5 : تصویر رنگی کارت ملی به همراه اصل کارت ملی
6 :  تعداد 2 نسخه کارت انگشت نگاری (واضح, صحیح, با رعایت کامل نکات فنی)
 
درصورت ارسال مدارک توسط پست, همراه نمودن پاکت با ذکر آدرس دقیق و الصاق تمبر جهت بازگرداندن اصل مدارک الزامی میباشد.
 
آدرس سفارت ایران در واشنگتن:
دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران – واشنگتن دی سی
​​​​​​​

EMBASSY OF PAKISTAN
INTERESTS SECTION OF THE ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN
-23rd St. N.W. Suite # 200  WASHINGTON , DC 2003
7  ​​​​​​​

دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن آمریکا

پرچم کانادا
پرچم کانادا

​​​​​​​
در این روش ابتدا باید انگشت نگاری را در استان محل اقامت خود در کانادا انجام سپس پدر, مادر یا وکیل شما باید به وزارت خارجه در تهران و دفاتر پلیس آگاهی  در شهرستان ها مراجعه و روال قانونی را انجام دهند.

مدارک مورد نیاز جهت انجام کارهای اداری مربوط به صدور گواهی عدم سوء پیشینه برای ایرانیان ساکن کانادا در وزارت امور خارجه  عبارتند از:

1: تکمیل پرسش‌نامه درخواست صدور گواهی عدم سوء پیشینه توسط متقاضی و الصاق عکس متقاضی در قسمت تعیین شده .این پرسش‌نامه می‌بایست در سه نسخه تکمیل شود. متقاضی باید در هر یک از این پرسش‌نامه‌ها و در محل تعیین شده امضای خود را درج نماید. این امضا می‌بایست مطابق با امضای داخل گذرنامه ایرانی متقاضی باشد.
 
2 : تصویر کلیه صفحات شناسنامه متقاضی صدور گواهی عدم سوء پیشینه. توجه شود که شناسنامه افراد بالای 15 سال حتما باید عکس‌دار باشد.

3: تصویر پشت و روی کارت ملی متقاضی صدور گواهی عدم سوء پیشینه.
 
4: تصویر صفحات اول و دوم گذرنامه معتبر ایرانی متقاضی.

5: تصویر پشت و روی کارت اقامت دائم کانادا یا تصویر ویزا و یا تصویر مدرک اقامت معتبر کشور کانادا.

6: دو قطعه عکس جدید و مشابه با  عکس‌های الصاق شده به پرسش‌نامه‌ها و کارت انگشت نگاری. ( خانم ها با حجاب کامل)

7: عکس‌ها باید پشت نویسی شده باشد (نام و نام خانوادگی, نام پدر,  شماره ملی, تاریخ تولد.)

8: دو نسخه اصل کارت انگشت نگاری متقاضی که از مراجع رسمی کشور کانادا اخذ شده و عکس متقاضی روی هر یک از آن‌ها الصاق شده باشد.
 
9: قبض پرداخت تعرفه مربوطه به حساب خزانه داری کل, این مبلغ در وزارت امور خارجه واریز و قبض آن ارائه می‌گردد.
​​​​​​​
پس از اطمینان از صدور گواهی عدم سوء پیشینه, روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 12 بستگان درجه یک شامل: پدر, جد پدری, مادر, خواهر, برادر یا فرزند همراه با اصل مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت شناسایی ملی) به بخش سجلی کانادا در وزارت امور خارجه مراجعه نمایند.
در صورتی که شخص متقاضی دریافت گواهی عدم سوء پیشینه از بستگان درجه یک نباشد و وکالت نیز نداشته باشد, شخص مورد نظر در کانادا, باید نوشته‌ای در حاشیه کپی گذرنامه به‌صورت دست‌نویس تنظیم کند که گواهی به چه شخصی (با ذکر مشخصات) تحویل گردد و امضا کند که باید با امضای گذرنامه ایرانی مطابقت داشته باشد و تصویر آن را به شخص مورد نظر در ایران ایمیل نماید و آن شخص با اصل کارت شناسایی ملی و کپی آن نامه مراجعه نماید.
 ​​​​​​​

 از طریق ایران

 درخواست گواهی عدم سوء پیشینه در سامانه میخک

​​​​​​​
در روش سوم متقاضی ابتدا در سامانه میخک  https://mikhak.mfa.gov.ir  ثبت نام نموده و پس از تکمیل فرم و آپلود عکس و مدارک مورد نیاز و دریافت کد رهگیری, با دست در داشتن اصل مدارک و کد رهگیری به نمایندگی منتخب در هنگام ثبت نام اولیه در سامانه میخک, جهت انجام انگشت نگاری الکترونیک مراجعه می نماید.

در این روش مراحل کار عبارتند از :

1 : مراجعه به سامانه میخک

2 : انتخاب نماد ورود به سامانه با رمز عبور

3 : انتخاب نماد امور سجلات

4 : انتخاب نماد درخواست گواهی عدم سوء پیشینه

5 : تکمیل اطلاعات درخواستی در تمامی فیلدها از قبیل مشخصات فردی و غیره

6 : بارگذاری تصویر مدارک درخواستی

7 : فعال نمودن مربع مربوط به تعهدنامه 

8 : درج نمودن کد امنیتی

9 : انتخاب نماد ثبت

10 : انتخاب نماد دریافت رسید

11 : اقدام بر اساس اطلاعات مندرج در رسید دریافتی

سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
فرم ارزیابی
رزرو وقت مشاوره
سازمان مهاجرتی شایا

 از طریق سایت  international.adl.ir

​​​​​​​
در این روش دارندگان کد ثنای قوه قضاییه از طریق سایت international.adl.ir که به طور اختصاصی برای ایرانیان خارج از کشور طراحی شده است  مراجعه و با دسترسی به خدمات الکترونیک قضایی ایران, میتوانند درخواست گواهی سوء پیشینه بدهند.


ثبت انگشت نگاری در کانادا جهت دریافت گواهی عدم سوء پیشینه در ایران
​​​​​​​

به منظور ثبت انگشت نگاری در کشور کانادا جهت دریافت گواهی عدم سوء پیشینه در ایران, باید از طریق مراکزی که در شهرهای مختلف برای این کار در نظر گرفته شده اند, اقدام نمایید. برای این منظور می توانید در گوگل عبارت fingerprint را جستجو کنید تا در ادامه با سرچ نام شهر مورد نظرتان, مراکز نزدیک به شما در کانادا نشان داده شود. چند نکته مهم در خصوص انگشت نگاری برای گواهی عدم سوء پیشینه وجود دارد که در اینجا به آنها اشاره میکنم:
حتما نتایج انگشت نگاری را در پاکت در بسته با مهر موسسه ای که برای انگشت نگاری به آن مراجعه کرده اید قرار دهید.
حتما عکس خود را بر روی کارت مربوط به نتایج قرار دهید. این کار توسط موسسه انگشت نگاری انجام خواهد شد. برای این منظور, ممکن است در همان مرکز از شما عکس گرفته و بر روی کارت اثر انگشت اسکن گردد و یا اینکه تعداد لازم عکس را از شما درخواست نمایند.
اگر عکس ها به صورت فیزیکی بر روی فرم ها الحاق می گردد, آن مرکز حتما باید بر روی عکس ها مهر بزند. توصیه می شود قبل از مراجعه به مرکز مورد نظرتان حتما در رابطه با عکس از آنها سوال کنید تا در صورت نیاز عکس ها را تهیه نموده و با خود همراه داشته باشید.
همانطور که اشاره شد در مدارک لازم جهت دریافت گواهی عدم سوء پیشینه, شما باید دو نسخه از کارت انگشت نگاری را ارائه نمایید.