ویزای تحصیلی

دانشگاهها – دانشگاه مک گیل

معرفی دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل، که یکی از مشهورترین موسسات آموزش عالی کانادا و یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان است.در شهر مونترال استان کبک واقع شده است. دانشگاه دولتی مک گیل که یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی میباشد که در سال 1821 توسط پادشاه جورج چهارم تأسیس شد. نام این دانشگاه برگرفته از نام جیمز مک گیل، بازرگان معروف اسکاتلندی است. جیمز مک گیل در هشتم ژانویه ۱۸۱۱ میلادی، دو سال پیش از مرگ خود، وصیت کرد که ملک او، به مساحت چهل و شش هکتار با خانه‌های اطراف آن، در شهر مونترال به مؤسسهٔ آموزشی و تحقیقی تبدیل شود. این مؤسسه بعدها به نام دانشگاه مک‌گیل شهرت یافت. دانشگاه مک گیل کانادا که در حال حاضر بیش از ۷۵ مرکز تحقیقاتی فعال دارد, در میان دانشگاه‌های جهان به کیفیت بالای آموزشی، برنامه‌های تحقیقاتی، و پروژه‌های علمی خود معروف است. این دانشگاه مخترعان و دانشمندان بسیاری را پرورش داده است. برای مثال جایزه‌ی نوبل مطالعه و تحقیق در مورد طبیعت رادیواکتیویته به ارنست رادرفورد اختصاص یافت. همچنین اختراع سلول خون مصنوعی توسط اعضای این دانشگاه صورت گرفته است. هم اکنون نیز تحقیقات و مطالعات بسیاری در زمینه‌های مختلف علمی در این دانشگاه انجام می‌پذیرد. دانشگاه مک گیل که به دلیل هدفمندی برنامه‌های آموزشی و پژوهشی خود در سراسر جهان شناخته شده است در حال حاضر بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را در بین دانشگاه‌های کانادا دارد تلاش‌های انجام شده در این دانشگاه سبب جذب بسیاری از دانشجویان نخبه و با استعداد از سراسر جهان شده است. جالب است بدانید که ​​​​​​​دانشگاه مک گیل و فارغ التحصیلان آن, چندین دانشگاه و دانشکده بزرگ را تأسیس کردند، از جمله دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه ویکتوریا، دانشگاه آلبرتا، دانشکده پزشکی و دندانپزشکی شولیچ در دانشگاه وسترن انتاریو، دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز و کالج داوسون.
دانشگاه مک گیل با عنوان «هاروارد کانادا» نیز شناخته میشود. بزرگترین ویژگی دانشگاه مک گیل انگلیسی زبان بودن این دانشگاه در یک استان فرانسوی زبان است.

رتبه بندی دانشگاه مک گیل

عملکرد موفق آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه مک گیل در کنار تعداد بسیاری از فارغ التحصیلان ممتاز و برجسته موجب شده که این دانشگاه همواره و در فهرست دانشگاه‌های معتبر کانادا و جهان جای گیرد.

یکی از مهم ترین فاکتور های در بیان میزان موفقیت دانشگاه مک گیل ۱۱ برنده جایزه نوبل، ۲ نخست وزیر، ۳ فضانورد، ۴ قاضی دادگاه عالی کانادا، ۳ رهبر کشورهای خارجی، ۹ برنده جایزه آکادمی، ۳ برنده جایزه پولیترز و ۲۵ دارند مدل بازی‌های المپیک میباشد.

در سال‌های اخیر این دانشگاه همواره به عنوان یکی از 3 دانشگاه برتر کانادا در رتبه‌های جهانی معرفی شده است. دانشگاه مک گیل در سال 2021 نیز ۴ پله در رتبه بندی جهانی صعود داشته است و رتبه ۳۱ جهان را کسب کرده است. دانشگاه مک گیل علیرغم صعودی که در رتبه بندی جهانی داشته است همچنان بعد از دانشگاه تورنتو, در رتبه دوم دانشگاه های کانادا قرار دارد.

آخرین رنکینگ دانشگاه مک گیل در رتبه‌بندی های مختلف دانشگاهی عبارت است از :

1 : رتبه 3در بین دانشگاه‌های کانادا بر اساس شاخص شانگهای چین

2 : رنکینگ 31 جهانی بر اساس شاخص QS

3 : رنکینگ 40 جهانی بر اساس مجله تایمز

4 : رنکینگ 78 جهانی بر اساس شانگهای چین

5 : رنکینگ 51 جهانی بر اساس US NEWS​​​​​​​​​​​​​​

پردیس های دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل شامل دو پردیس است که عبارتند از:

 • پردیس داون تاون (Downtown campus)
 • پردیس مک دونالد (MacDonald campus)

پردیس دان تاون, پردیس اصلی مک گیل میباشد که با مساحتی بالغ بر 32 کیلومتر در مونت رویال در مرکز شهر مونترال قرار دارد . پردیس دوم، پردیس است Macdonald که با مساحتی به اندازهٔ ۶٫۵ کیلومتر مربع در مزارع و زمین‌های جنگلی در Sainte-Anne-de-Bellevue، در ۳۰ کیلومتری غربی محوطه دانشگاه در مرکز شهر است. این ۲ پردیس با هم فاصله ۳۲ کیلومتری دارند. این دانشگاه یکی از دو دانشگاه خارج از ایالات متحده است که عضو انجمن دانشگاههای آمریکاست ( در کنار دانشگاه تورنتو )، و تنها عضو کانادایی در انجمن رهبران دانشگاه جهانی (GULF).

دانشکده های دانشگاه مک گیل

مک گیل دارای 11 دانشکده و 11 مدرسه حرفه ای میباشد که در دو پردیس آن پراکنده میباشند. در حال حاضر  بیش از 300 رشته  و برنامه آموزشی مختلف  در سطوح مختلف تحصیلی توسط اساتید بسیار عالی و مجرب در این دانشگاه به بیش از 40000 دانشجوی آن  ارائه می‌شود. برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه مک‌گیل  که دارای بالاترین میانگین پذیرش در بین دانشگاه های کانادایی است  به دو زبان انگلیس و فرانسوی طراحی شده‌اند. جالب است بدانید که  از  دانشگاه مک‌ گیل اغلب به عنوان «دانشگاه بین المللی کانادا» یاد می‌شود، زیرا دانشجویانِ را از سراسر جهان را می‌پذیرد و تا کنون بیش از 250،000 فارغ‌التحصیل در سراسر جهان داشته است.
بیشتر دانشجویان مک گیل در پنج دانشکده بزرگ  هنر، علوم، پزشکی، مهندسی و مدیریت ثبت نام می کنند
شما می‌توانید در قسمت برنامه‌های آموزشی ارائه شده در سایت دانشگاه مک گیل کلیه برنامه‌های ارائه شده را مشاهده کنید.

هرکدام از 11 دانشکده مک گیل دارای تعداد زیادی دپارتمان و مرکز تحقیقاتی است. تعدادی از دپارتمان های اصلی در زیر دانشکده ها فهرست شده اند :

 • دانشکده کشاورزی و محیط زیست
 • شامل دپارتمان های: تغذیه و علوم غذایی
 • دانشکده هنر شامل دوره های: باستان شناسی، تاریخ، زبان فرانسه،‌ زبان انگلیسی،‌ جغرافیا، ادبیات، فلسفه، علوم سیاسی،‌ علوم اجتماعی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده آموزش و معلمی
 • دانشکده مهندسی شامل دپارتمان مهندسی معماری و نیز دوره های تحصیلی در زمینه های: مهندسی شیمی،‌ عمران، الکتریک، مکانیک، معدن و مواد
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده موسیقی
 • دانشکده مطالعات مذهبی
 • شامل دوره های: مطالعات اسلامی
 • دانشکده علوم
  شامل دپارتمان علوم کامپیوتر و دوره های تحصیلی در زمینه: مطالعات جوی و اقیانوسی، زیست شناسی،‌ شیمی، ریاضیات و آمار، فیزیک، روانشناس

مدارک مورد نیاز برای ورود به دانشگاه مک گیل

بر اساس آمارها حدود 29 درصد از متقاضیان تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی‌ارشد, 41 درصد از متقاضیان در مقطع کارشناسی و در کل 16 درصد از متقاضیان موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه McGill می‌شوند. با این تفاسیر لازم است تا به مدارک و شرایط پذیرش تحصیلی دانشگاه مک گیل توجه و دقت بیشتری داشته باشیم. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مک گیل به مقطع و رشته تحصیلی متقاضی بستگی دارد.

شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه مک گیل در مقطع کارشناسی

1 : داشتن مدرک معتبر دیپلم با سابقه‌ی 12 سال تحصیل

2 : قبول شدن در آزمون ورودی برخی از دانشکده‌ها، مثل پزشکی، هنر و مدیریت کسب و کار (برای آزمون از پیش باید ثبت نام کنید و هزینه‌ی آن که بین 35 تا 120 دلار کانادا است را بپردازید.)

3 : توصیه نامه، انگیزه نامه و سایر مدارک برای تاثیر مثبت در پذیرش در صورت وجود

شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه مک گیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

1 : داشتن مدرک معتبر کارشناسی از دانشگاه معتبر با معدل حداقل B به بالا (معادل 14 برای مقطع کارشناسی و معادل 15 به بالا برای مقطع کارشناسی ارشد)

2 : پیش نیازهای درسی باید توسط دانشکده‌ی مربوطه تایید شود. (پذیرش در این دانشگاه رقابتی است انما داشتن حداقل پیش نیازها پذیرش را تضمین نمی‌کند)
​​​​​​​
3 : مدارک فارسی و همینطور ترجمه‌ی انگلیسی آن‌ها به صورت کپی برابر اصل باید فرستاده شوند

4 : ترجمه‌های انگلیسی باید به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه برسند.

5 : توصیه نامه

6 : توصیه نامه و سایر مدارک برا ی تاثیر مثبت در پذیرش (در صورت وجود)

7 : برای برخی از رشته‌ها آزمون های GRE و GMAT و یا غیره الزامی است.

8 : برای برخی از رشته‌ها نمونه ی کار یا آثار هنری الزامی است.

نمره زبان انگلیسی و یا فرانسه مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه مک گیل
​​​​​​​

1 : آزمون تافل اینترنتی 86

2 : آزمون تافل کاغذی 567
​​​​​​​
3 : آزمون آیلتس آکادمیک: نمره‌ی کل 6.5 و هیچ قسمتی کمتر از 6 نباشد

شهریه دانشگاه مک گیل

به طور کلی هزینه تحصیل در کانادا بستگی به مقطع و رشته تحصیلی دارد. شهریه تقریبی دانشجویان در دانشگاه مگ گیل طبق اطلاعات به دست آمده توسط موسسه مهاجرتی تراست از سایت این دانشگاه تقریبا بین 22000 تا 49000 دلار متغیر است. شهریه ی دانشجویان دانشگاه مک گیل ممکن است بر اساس سال تحصیلی، ترم تحصیلی، دانشکده و رشته مورد نظر، دانشجوی بومی یا دانشجوی بین المللی بودن و سایر موارد مرتبط متفاوت باشد.
البته منابع مالی و کمک هزینه‌های تحصیلی در این دانشگاه تنوع بسیاری دارند و دریافت این کمک‌هزینه‌های تحصیلی غیرممکن نیست، هرچند برای دانشجویان بین‌المللی شرایط بسیار پیچیده‌ای دارد. اگر دانشجو بتواند سوابق تحصیلی خوبی ارائه دهد و مدارک پژوهشی تالیفی داشته باشد، شرایط سنی مناسبی داشته باشد، و نمره مدرک زبان آن در حد پیشرفته و عالی باشد، می‌تواند برای دریافت بورسیه تحصیلی McGill University امیدوار باشد.