ویزای تحصیلی

ویزای دانشجویی کانادا

اخذ ویزای دانشجویی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا یا ویزای دانشجویی کانادا همانگونه که از نامش پیداست، ویزایی است که برای متقاضیانی صادر می‌شود که هدف اصلیشان از سفر به کانادا، ادامه تحصیل می‌باشد.

کانادا به عنوان دومین کشور پهناور جهان و هفتمین اقتصاد قدرتمند دنیا، با توجه به تراکم جمعیت پایینی که دارد همواره درصدد بوده است تا با تمرکز بر سیستم مهاجرپذیری خود بتواند با جذب سرمایه های مالی و انسانی از سراسر جهان روند رشد و توسعه خود را سرعت ببخشد. در این راستا, همواره سعی کرده است تا با جذب دانشجوهای بین المللی, ضمن آموزش آن ها بتواند در حوزه های مختلف کاری از این پتانسیل عظیم انسانی, استفاده و بهره وری کند. طی گزارشی دانشگاه‌های کانادا در واقع با انجام یک فعالیت اقتصادی به ارزش 30 میلیارد دلار به تولید ثروت برای جوامع مختلف این کشور کمک شایانی می‌کنند.

تحصیل در کانادا می‌تواند یک تجربه و فرصت استثنایی برای زندگی و آموزش باشد. این تجربه باارزش از سوی استادان مجرب در کلاس‌هایی با سطح جهانی که مملو از نوآوری هستند در اختیار شما قرار می‌گیرد. تفاوتی ندارد که در چه سطح آموزشی در کانادا تحصیل می‌کنید زیرا هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور معقولانه است و ازسوی دیگر مدارک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کانادا در سراسر جهان معتبر هستند. کانادا یک کشور مدرن، در حال پیشرفت و دارای فرهنگ‌های متعدد و با دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی است.

ساختار تحصیلات عالی در کشورهای مختلف، با یکدیگر تفاوت دارند. آشنایی با این ساختار و نحوه‌ی مدیریتِ درخواست‌های دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا، می‌تواند در موفقیت درخواست پذیرش شما بسیار تاثیرگذار باشد.

در نظام آموزش عالی کانادا، سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود که دوره کارشناسی سه تا چهار سال،‌ کارشناسی ارشد یک تا دو سال و دکتری سه سال به طول می‌انجامد. در دانشگاه‌های کانادا بیش از 15 هزار دوره تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد در 96 دانشگاه دولتی و غیردولتی ارائه می‌شود. شایان ذکر است که یازده دانشگاه از 250 دانشگاه برتر جهان در کانادا واقع شده است.

در این کشور همچنین فرصت ارائه واحدهای عملی و دوره‌های انترنی نیز وجود دارد و دانشجویان بین‌المللی اغلب در کنار تحصیل خود، کار هم می‌کنند. شهریه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا بسته به نوع رشته تحصیلی و دانشگاه و شهر مورد نظر, متغییر است.

ویزای تحصیلی کانادا یا ویزای دانشجویی کانادا همانگونه که از نامش پیداست، ویزایی است که برای متقضایانی صادر می‌شود که هدف اصلیشان از سفر به کانادا، ادامه تحصیل می‌باشد. این ویزا,  به عنوان یکی از انواع ویزاهای موقت کانادا نوعی جواز موقت برای زندگی و تحصیل در این کشور محسوب می‌شود. بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، به گرفتن ویزای دانشجویی کانادا علاقمند هستند و از این طریق می‌خواهند شانس خود را برای گرفتن اقامت دائم یا حداقل گذراندن دوران تحصیلی خود در دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر و با استانداردهای بالای آموزشی امتحان کنند.
اما لازم است بدانید که برای گذراندن دوره‌های آموزشی که بیش از 6 ماه زمان می‌برد، باید ویزای تحصیلی بگیرید، چرا که گذراندن دوره‌های زیر 6 ماه، با ویزای توریستی امکانپذیر است و نیازی به دریافت ویزای تحصیلی نیست.

ویزای تحصیلی کانادا شامل ویزای دانش آموزی کانادا و ویزای دانشجویی کانادا می شود. برای دریافت این نوع ویزا پیش از هر چیزی باید نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی از یک مدرسه, کالج, دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی اقدام کرد.

برخى از افراد به اشتباه فکر مى کنند نامه قبولى پذیرش دانشگاه یا کالج براى ورودشان به کانادا کافى است اما متاسفانه اینچنین  نیست و دریافت پذیرش از یک موسسه به معنای اخذ ویزای تحصیلی نمی باشد.
متقاضی بعد از دریافت پذیرش می‌تواند نسبت به تکمیل مدارک لازم و دریافت ویزا اقدام کند

​شرایط دریافت ویزای دانشجویی کانادا چیست ؟

همانطور که اشاره شد, تحصیلات دانشگاهی در کانادا به سه مقطع اصلی: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تقسیم می‌شود. البته مقاطع دیگر هم وجود دارند. به عنوان مثال می‌توانیم به دوره‌های سرتیفیکت (Certificate)و دیپلما Graduate Diploma اشاره کنیم که علاوه بر دانشگاه در کالج ها هم ارائه میشوند. هر یک از این مقاطع شرایط و الزامات خاص خود را دارند.
​​​​​​​
یکی از شرایط اولیه برای تحصیل در دانشگاه ها یا کالج‌ های کانادا داشتن پذیرش تحصیلی از یکی از موسسات آموزش عالی می باشد.
به طور کلی دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیاز به حداقل‌هایی دارد. به بیان دیگر متقاضی تنها در صورت دارا بودن شرایط لازم می‌تواند برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام نماید، در غیر این صورت امکان ویزا شدن درخواست وی بسیار اندک خواهد بود.

مهم‌ترین شرایط دریافت ویزای دانشجویی کانادا عبارت‌اند از:

1 : دریافت پذیرش معتبر از موسسات آموزش عالی مورد تایید اداره مهاجرت کشور کانادا Designated learning institute (DLI)

2 : داشتن تمکن مالی کافی وتوانایی پوشش مخارج حداقل یک سال زندگی و تحصیل در کانادا . گواهی تمکن مالی یکی از مهم‌ترین مدارکی است که می‌تواند در تصمیم‌گیری آفیسرهای پرونده تأثیر بگذارد. متقاضی با ارائه گواهی تمکن مالی این اطمینان را می‌دهد که از عهده هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی بر می‌آید.

3 : طبق قانون دولت کانادا، معمولا محدودیت سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا وجود ندارد ولی سن، فاکتور مهمی برای آفیسرهای مهاجرت است.

4 : عدم داشتن سوء پیشینه کیفری در کشور

5 : پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار

6 : برخوردار بودن از شرایط جسمی و روحی مناسب

7 : ارائه برنامه تحصیلی (Study Plan) دقیق و قانع کننده

8 : ارائه مدارک جهت اثبات این موضوع که شما پس از پایان تحصیل قصد ماندن در کشور کانادا را نخواهید داشت و به کشور خود باز می‌گردید. متقاضی باید بتواند وابستگی (عاطفی، مالی یا شغلی) خودش را به کشورش نشان بدهد و به آفیسر توضیح بدهد که چرا قصد دارد بعد از فارغ‌التحصیلی به کشورش برگردد.

9 : داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر.

10 : اگر مدرک زبان ندارید باید ابتدا در دوره‌های زبان انگلیسی کانادا شرکت کنید.

11 : داشتن نمرات بالا در دروس تخصصی و معدل بالا برای پذیرش در دانشگاه‌های برتر کانادا.
​​​​​​​
12 : نداشتن گپ تحصیلی طولانی. هرچه مدت‌زمان گپ تحصیلی بیشتر بشود، طبیعتاً احتمال فراموش‌شدن دروس مقطع قبل نیز بیشتر می‌شود. به عبارتی، هرچه گپ تحصیلی زیاد باشد، احتمال کاهش اعتبار علمی دانسته‌های یک فرد نیز بیشتر می‌شود. شاید همین می‌تواند یکی از دلایل اصلی حساسیت برخی از دانشگاه‌های خارجی به موضوع گپ تحصیلی باشد

بدیهی است در صورت نبود هر یک از شرایط فوق، درخواست ویزای تحصیلی کانادا رد خواهد شد. البته در برخی موارد مدرسه و یا دانشگاه مد نظر، پذیرش تحصیلی مشروط برای متقاضی صادر می‌کند که در این صورت متقاضی می‌بایست در زمان ارائه مدارک، آفیسر پرونده را متقاعد کند شروط ذکر شده در ادمیشن را دارد. برای مثال اگر شرط یادگیری زبان در ادمیشن آمده باشد، متقاضی باید برنامه خود را با محوریت   فراگیری زبان را ارائه دهد.

مدارک مورد برای نیاز برای ویزای دانشجویی کانادا چیست؟

1 : ریزنمرات، دیپلم، مدارک یا ‌گواهی‌نامه‌های مدارسی که در آن‌ها تحصیل کرده‌اید.

2 : نمرات آزمون‌ها مانند , Ielts ,TOEFL، SAT، GRE یا GMAT

3 : نوشتن نامه هدف از تحصیل (استادی پلن)

4 : مدارک تمکن مالی

5 : گذرنامه با اعتباری حداقل برابر با مدت‌زمان اقامت در کانادا

6 : تاریخچه سفر (صفحات پاسپورت های فعلی و قبلی که حاوی مهر ورود و خروج و ویزا دارند.)

7 : ترجمه مدارک هویتی فرزندان و هر دو والد

8 : فرمهای تکمیل‌شده ویزا

9 : اثبات تمکن مالی از سوی والدین

10 : دو قطعه عکس پاسپورتی با پس‌زمینه سفید(پشت زمینه سفید با سایز حداقل ۳.۵ × ۴.۵)
​​​​​​​
11 : نامه پذیرش از موسسات آموزشی معتبر کانادا

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی کانادا چقدر است ؟

بر اساس اعلام وب سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا، مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا (بدون احتساب زمان مورد نیاز برای انگشت نگاری) برای متقاضیان ایرانی حدود ۱۱ هفته (بصورت میانگین) خواهد بود.

در واقع زمانی که سفارت کانادا برای بررسی درخواست ویزای تحصیلی شما با احتساب زمان مورد نیاز برای بایومتریک (انگشت نگاری) نیاز دارد، حدود ۳ ماه خواهد بود.

البته این زمان مشروط به آن است که کلیه مدارک متقاضی همچون نامه استادی پرمیت یا پذیرش تحصیلی وی آماده بوده و نیاز به بازگشت پرونده و تکمیل آن نباشد.

هر اندازه در تکمیل مدارک و رعایت ضوابط لازم برای درخواست ویزای تحصیلی وسواس و دقت بیشتری به خرج دهید، طبعا هم مدت زمان صدور ویزای تحصیلی شما کوتاه‌تر خواهد بود و هم شانس موفقیت افزایش خواهد یافت.

کار همزمان با تحصیل در کانادا

دانشجویان می توانند همزمان با تحصیل در کانادا مشغول به کار شوند.
هرچند یافتن شغلی در خور و متناسب با رشته تحصیلی, ممکن است کمی دشوار باشد اما همواره لیست متنوعی از مشاغل پاره وقت و دانشجویی در دسترستان خواهد بود.
همان طور که می دانید، شغل، نقش تاثیر گذار و سازنده ای در زندگی هر فردی ایفا می کند. از این رو لازم است برای شرکت ها و سازمان های مختلف رزومه ارسال کنید، و هم زمان مهارت های تخصصی و آکادمیک تان را هم بهبود بخشید و نسبت به تقویت رزومه خود اقدام کند. در این شرایط خواهید توانست فرصت های شغلی مناسبی پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه های کانادا بای خود فراهم کنید.

آموزش و تحصیل برای دولت کانادا از اهمیت زیادی برخوردار است با این وجود اجازه برای دانشجوها نیز صادر شده است دانشجویان کانادایی می در محیط خارج از دانشگاه و در داخل دانشگاه مشغول به کار شوند, همچنین اجازه کار تمام وقت در تعطیلات را نیز خواهند داشت. کار حین تحصیل در کانادا این امکان را برای شما فراهم میکند تا بتوانید بخش قابل توجهی از مخارج زندگی و هزینه های تحصیل خود را فراهم آورید.

​اعتبار ویزای دانشجویی کانادا چقدر است ؟

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا ، به اندازه‎ ی طول مدت تحصیل شما بعلاوه 90 روز است. این 90 روز به شما فرصت می‌‎دهد که کانادا را ترک کنید یا برای تمدید اقامت خود اقدام نمایید.
اگر دانشگاه یا مدرسه‎ ی شما به شما پذیرش مشروط داده و شما باید قبل از ورود به دوره‎ ی اصلی، دوره‎ ی دیگری را بگذرانید، مجوز تحصیل شما به اندازه ‎ی طول مدت آن دوره ها بعلاوه‎ ی یک سال است. زمانی که دوره‎ ی اصلی شما شروع شدِ، می‎توانید برای تمدید اقامت خود اقدام نمایید.

اگر تحصیل شما تا پایان مدت مجوز تحصیلتان تمام نشد، باید برای تمدید اقامت خود اقدام کنید. در غیر این صورت، باید تحصیل را متوقف کرده و کانادا را ترک کنید.
اگر تحصیل شما زودتر به اتمام برسانید، مجوز شما دیگر تا 90 روز پس از تکمیل تحصیلتان معتبر نیست و تاریخی که در مجوز تحصیل ذکر شده اهمیتی ندارد. در این مورد باید مدرکی ارائه کنید از تاریخ اخذ مدرکتان و یا نامه‎ ای که در آن, دانشگاه تاریخ فارغ‌التحصیلی‌‎تان را به شما اطلاع داده است.
در زمان تحصیل در کانادا می‎توانید به ایران یا کشور های دیگر سفر کنید. اما در هنگام بازگشت به کانادا باید مدرکی نشان دهید که شما در دانشگاه یا مدرسه ثبت نام کرده‎ اید و همچنان مشغول به تحصیل هستید. همچنین ویزای ویزیت شما نیز باید معتبر باشد.
برای تمدید اقامت، باید 30 روز قبل از پایان مهلت اقامت اقدام شود. واضح است که پاسپورت نباید در این مدت منقضی شود و نمی‎توان اقامت را بیشتر از تاریخ اعتبار پاسپورت تمدید کرد.

دلایل ریجکت شدن ویزای دانشجویی کانادا چیست؟

فرایند اخذ ویزای دانشجویی کانادا در عین سادگی ظرافت ها و پیچیدگی های خاص خود را دارد. اکثر دانشجویان تصور می‌کنند گرفتن نامه پذیرش از دانشگاه یا مدرسه سخت ترین قسمت این فرایند است اما حقیقت اینست که اخذ ویزای تحصیلی حتی دشوارتر است. در سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، لیستی از دلایل ردی ویزای تحصیلی کانادا قید شده است .

در زیر به برخی از دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا اشاره می‌کنیم:

1 : اگر برای آفیسر پرونده محرز شود که متقاضی شرایط مالی مناسب برای تحصیل در کانادا را ندارد.
2 : اگر متقاضی همه‎ ی شرایط لازم برای شرکت در دوره‎ ی مورد نظرش را نداشته باشد (حتی اگر موفق به دریافت پذیرش برای آن دوره شده باشد).
3 : سابقه‎ ی سفرهای پیشین دقیق نباشد.
4 : اگر متقاضی یک پناهنده‎ ی بالقوه باشد.
5 : اگر دوره‎ ای که انتخاب کرده ‎اید با سابقه‎ ی تحصیلی شما مرتبط نباشد.
6 : مدارک نادرست باشند یا دقیق نباشند.
7 : فرم‎ها بطور مناسب تکمیل نشده باشند.
8 : اگر آفیسر قانع نشود که شما پس از پایان تحصیلتان به کشور مبدا خود باز خواهید گشت.

هرکدام از موارد فوق به تنهایی می‎توانند منجر به رد شدن درخواست شما شوند. اگر یک بار ویزای شما رد شود، شانس شما برای دریافت مجوز تحصیل در مرتبه‎ ی دوم کاهش خواهد یافت. ​

​مزایای تحصیل در کالج ها و دانشگاه های کانادا

1 : امکان تحصیل در باکیفیت ترین و دانشگاه ها با کلاس جهانی
اکثر دانشگاه‌های کانادا، در رتبه‌بندی‌های جهانی، رتبه‌های بالایی دارند. تحصیل در کانادا فرصت خوبی برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان با رنکینگ بالا است.

2  : تجربه زندگی در کشوری مدرن با بالاترین سطح از رفاه فردی و اجتماعی در بستری گسترده از تنوع بی نظیر فرهنگی, زبانی و زیستی.

3  : مقرون به مصرفه بودن هزینه های تحصیل و زندگی به نسبت بسیاری از کشورهای هم تراز از جمله آمریکا و استرالیا.

4  : امکان کار همزمان با تحصیل در کانادا
دانشجوهای خارجی تمام وقت که در مقاطع پس از دبیرستان در کانادا تحصیل می‌کنند، می‌توانند از فرصت کار دانشجویی در این کشور استفاده کرده و تا حدودی هزینه زندگی و تحصیل خود را پوشش بدهند.

5  : استفاده از فرصت ویزای همراه در شرایط خاص

6 :  تحصیل در کانادا به شما  فرصت استفاده از ویزای کار پس از تحصیل در کانادا (PGWP) را خواهد داد.
در واقع ویزای کار پس از تحصیل در کانادا به دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه ها وموسسات معتبرآموزشی واجد شرایط ( DLI ) این اجازه را می دهد با توجه به مدت دوره تحصیل خود حداکثر تا سه سال بعد از اتمام تحصیل، در این کشور بمانند و به صورت تمام وقت کار  کنند.

7 :  شانس دریافت اقامت پس از تحصیل در کانادا
تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کانادا تا حد زیادی شانس دریافت اقامت دائم را برای فرد افزایش خواهد داد. دولت کانادا ترجیح می‌دهد افرادی را که در این کشور تحصیل کرده اند  و سابقه کار کانادایی دارند، با روش‌های قانونی، به عنوان مقیم دائم بپذیرد.