شهرهای کانادا

شهر اتاوا

اتاوا

نام انگلیسی : Ottawa

جمعیت : ۱٬۴۰۰٬۰۰۰ نفر

استان : انتاریو

مساحت : ۲٬۷۹۰ کیلومتر مربع

معرفی شهر اتاوا کانادا

شهر اتاوا پایتخت کشور کانادا است که در جنوب شرقی استان انتاریو، در مرز کبک و در سمت جنوب رودخانه بزرگ اتاوا واقع شده و چهارمین شهر بزرگ این کشور به حساب می آید. این شهر در 352 کیلومتری شمال شرقی تورنتو و 192 کیلومتری غرب مونترال واقع شده است و حدودا با چهارو نیم ساعت رانندگی به تورنتو، با دو ساعت به مونترال و با یک ساعت رانندگی به سمت جنوب با خط مرزی ایالات متحده آمریکا روبرو خواهید شد .

نقشه شهر اتاوا مانند فلشی رو به پایین است که در میانه راه دو شهر مونترال در استان کبک و و تورنتودر استان انتاریو قرار دارد. یکی از دلایلی که این شهر در دوران استعمار انگلیس به عنوان پایتخت کشور کانادا انتخاب شد، نزدیکی به این دو شهر بوده است. نام شهر اتاوا از یکی از اولین اقوام بومی آمریکایی با زبان الگون کویین به نام Odaawaa نشات گرفته و به معنی بازرگانان می‌باشد. اتاوا به طور رسمی شهری دو زبانه می باشد.

۶۴% مردم اتاوا دارای زبان مادری انگلیسی، ۱۵% فرانسوی و ۲۱% زبانهای دیگر می باشند. خیلی از شغلهای دولتی داوطلبانی را که به دو زبان انگلیسی و فرانسوی مسلط باشند نیاز دارند.

بنابر آمار رسمی سال ۲۰۱۶، جمعیت این شهر ۹۳۴.۲۴۳ هزار نفر برآورد شده و بنابر سرشماری منطقه شهری CMA از جمعیتی ۱.۳۲۳.۷۸۳ نفری برخوردار است. جالب است بدانید که اتاوا در رده بندی بالاترین کیفیت زندگی، به عنوان دومین شهر قاره آمریکا و چهاردهمین شهر جهان انتخاب شده است.

اتاوا به عنوان مرکز امور سیاسی و پایتخت کشور کانادا شهری چند ملیتی و چندفرهنگی بوده کیفیت زندگی در این شهر بسیار بالا بوده و یکی از امن‌ترین شهرهای کانادا به شمار می‌رود برخورداری از فرصت‌های کاری متعدد، صنعت ساخت و ساز قوی و فرهنگی پویا، سفر، تحصیل، زندگی و کار در این شهر میتواند تجربه ای فوق العاده باشد.

در حقیقت این شهر بر روی ساحل جنوبی رودخانه اتاوا قرار گرفته است. در سمت شمال رودخانه اتاوا، شهر گاتینو (Gatineau ) قرار دارد که عمدتا به زبان فرانسه صحبت می کنند.کانال ریدو بخش مرکزی اتاوا را به دو ناحیه شمالی و جنوبی تقسیم می کند: ناحیه شمالی آن به شهر پایین و ناحیه جنوبی آن به شهر بالا شهرت دارند. در شهر پایینی اتاوا شما می توانید گالری ملی کانادا، کلیسای نتر دام و بازار پرهیاهوی Byward را پیدا کنید. شهر بالای اتاوا از پایین ساختمان پارلمان شروع می شود و تا ساختمان برجسته بانک مرکزی کانادا که توسط معمار آرتور اریکسون با اتریوم گیاه و چشمه پر شده، را شامل می شود.

شهر اتاوا با داشتن رودخانه اتاوا، مجموعه پارلمان هیل (Parliament Hill) در مرکز آن، همچنین معماری و موزه های دوره ویکتوریای بزرگ مانند گالری ملی کانادا به همراه مجموعه برجسته هنرهای بومی و دیگر هنرهای کانادایی به یک مقصد جذاب برای گردشگران تبدیل شده است,مقصدی زنده با جشن ها و فستیوال های سالانه که با وینترلود فوریه (نمایشگاه ها با مجسمه های یخی و …) شروع می شود و بعد از آن با فستیوال لاله های کانادا در ماه می ادامه پیدا می کند، کم کم با گرم شدن هوا در اول جولای بزرگترین جشن روز کانادا در کشور برگزار می شود ، و در آخر، بعد از این فستیوال ها به فستیوال های موسیقی در تابستان خاتمه می یابد. به طور کلی .اتاوا شهری فرهنگی است با موزه ها و گالری هایی در کلاس جهانی که مجموعه های ملی خیره کننده و نمایشگاه های خاص از کانادا و سراسر جهان را به نمایش می گذارد.

تاریخ شهر اتاوا کانادا

اتاوا در کنار رودخانه و جلگه‌ای حاصلخیز واقع شده است و به دلیل این موقعیت مکانی، نواحی اطراف این شهر برای هزاران سال محل سکونت انسان‌ها بوده است. مجاورت این شهر با محل پیوند سه رودخانه، آن را به شهر مهمی برای سفر و تجارت تبدیل کرده است. در سال ۱۶۱۰ یکی از سیاحان اروپایی برای اولین بار این جلگه را کشف کرد. در پی این کشف، روابط تجاری میان اروپایی‌ها و بومیان محلی شکل گرفت و پس از آن نیز میسیونری‌ها به این منطقه پا گذاشتند.

تا سال ۱۸۰۰، اولین محل سکونت اروپاییان، Wrightsville، در قسمت شمالی رودخانه اتاوا بوده است. اروپاییان وارد صنعت چوب شدند. این صنعت رفته رفته تبدیل به یک فعالیت اقتصادی مهم و پر رونق گشت. در سال ۱۸۲۶ انگلیسی‌ها شروع به ایجاد کانال در جنوب رودخانه اتاوا کردند و صدها نفر از مهاجران تازه‌وارد به اتاوا جذب شدند. در آن زمان اسم شهر، Bytown بود.

در سال ۱۸۵۵، Bytown به اتاوا تغییر نام داد و دو سال بعد ملکه ویکتوریا، این شهر را به دلیل موقیعیت استراتژیک آن، به عنوان پایتخت کانادا معرفی کرد. امور مربوط به توسعه در این شهر ادامه پیدا کرد، تا جاییکه تا سال ۱۸۸۵ اتاوا تبدیل به اولین شهر کانادا با چراغ‌های خیابانی تمام الکتریک شد. در طی دهه ۱۹۵۰ تلاش‌هایی برای بازسازی مجدد بزرگراه‌ها و تمرکززدایی چندین ساختمان دولتی شکل گرفت. این بازسازی‌ها با موج عظیمی در ساخت و ساز همراه بود که تا سال ۱۹۸۰ ادامه یافت و پس از آن صنعت و فناوری رونق گرفت. در سال ۲۰۰۱ با ادغام شهرداری‌های نزدیک بهم، یک شهر واحد تشکیل شد.

اقتصاد شهر اتاوا کانادا

اتاوا مرکز فعالیت های سیاسی, اقتصادی, فرهنگی, گردشگری و… کانادا می باشد و از لحاظ اقتصادی بر اقتصاد کشور کانادا تاثیر بسزایی دارد. اقتصاد این شهر بسیار متنوع است اما در حال حاضر مهمترین فعالیت های اقتصادی اتاوا را می توان به فعالیت های کشاورزی نسبت داد. بسیاری از مردم اناوا به کشاورزی مشغول هستند. بخش روستایی اتاوا انواع اقسام اقلام کشاورزی را تولید می نماید و بیش از یک میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی کمک می نماید. بخش کشاورزی اوتاوا نزدیک به 300000 هکتار زمین با بیش از 1300 عملیات کشاورزی و با حدود 10،000 نفر کارگر دارد که به همین دلیل به موقعیت شغلی جوانان نیز کمک بسزایی داشته است.

امروزه بخشی از اقتصاد اتاوا را کارهای مربوط به حوزه فناوری تامین می نمایند. از این جهت اتاوا توانسته در سال های اخیر به عنوان بخش مرکزی فناوری کانادا تبدیل شود. بخش‌های دانش بنیان اتاوا همچنان در حال رشد هستند و بیش از ۷۵۰۰۰ کارمند در هزار و ۹۲۲ شرکت استخدام هستند. یکی دیگر از مواردی که بر فعالیت های اقتصادی اتاوا تاثیر گذار بوده و تعیین کننده نوع آن خواهد بود را می توان صنعت گردشگری دانست. چرا که گردشگری هر ساله درآمد هنگفتی برای مردم اتاوا داشته و می توان گفت یکی از ارکان تعیین کننده اقتصاد کشور خواهد بود. اتاوا به دلیل اینکه جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیاری را در خود جای داده مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته و به همین دلیل شاهد سفر هر ساله میلیونها مسافر به کانادا و اتاوا هستیم. بی شک سفر گردشگران همراه با درآمد خواهد بود که درآمد گردشگری را می توان بیش از سایر موارد دانست. بر اساس یک مطالعه که توسط Business Canada انجام شد، اتاوا را به عنوان بهترین مکان برای زندگی در کانادا بر اساس درآمد، مالکیت خودرو، نرخ بیکاری، مسکن، آب و هوا و سبک زندگی قرار داد. عوامل فرهنگی عنصر کلیدی رتبه عالی اتاوا در این پژوهش بودند.

آب و هوای شهر اتاوا کانادا

آب و هوای اتاوا مانند سایر مناطق کانادا ، سردسیر می باشد؛ در واقع اتاوا یکی از سردترین پایتخت های در دنیا می باشد و زمستان های آن سرمای طاقت فرسایی دارد. به طور معمول آب و هوای سرد از ماه نوامبر (آبان) به بعد در اتاوا شروع می‌شود و عموما از ماه دسامبر (آذر) تا مارچ (اسفند) بارش برف نیز شروع شده و در برخی مواقع تا ماه آپریل (فروردین) ادامه خواهد داشت. از این رو داشتن تجهیزات گرمایشی و پوشش مناسب جزو موارد مهم و حائز اهمیت برای مهاجران جدید و تازه‌وارد به این شهر است. به طور میانگین دمای هوا در ماه ژانویه در اتاوا به کمترین حد خود یعنی منفی ۱۴.۸ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

بهار کوتاه است و فقط از آوریل تا مه (فروردین و اردیبهشت ماه) را شامل می‌شود. بهار با بارش ملایم باران و هوای معتدل همراه است. تابستان سوزان و گرم است و از ژوئن تا سپتامبر (10 خرداد تا 10 شهریور) ادامه دارد.

دمای روز در تابستان 30 درجه سانتی گراد (86 درجه فارنهایت) یا بالاتر است که امری عادی می‌باشد. رطوبت در تمام تابستان به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. پاییز از سپتامبر تا نوامبر (از 10 شهریور تا 10 آذر) ادامه دارد و اغلب زیباترین چشم اندازهای شهر را نمایان می‌کند.

درباره شهر اتاوا کانادا

شهر اتاوا، پایتخت کانادا، در سال ۲۰۱۹ در لیست رتبه‌بندی بهترین شهرهای دانشجویی سایت QS در رتبه ۴۵ قرار گرفته است.

اتاوا در لیست رتبه‌بندی شهرها از دیدگاه دانشجویان در میان ۳۰ رتبه اول و دانشگاه های اتاوا در لیست رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا در میان ۷۰۰ دانشگاه اول قرار دارند.

برخی از بهترین دانشگاه ها و کالج های این شهر عبارتند از :

اتاوا شهری جوان، پر جنب و جوش، امن, پاکیزه, سرسبز با غنای فرهنگی و کلاس و رتبه ای جهانی است که هر ساله با آغوش باز پذیرای مهاجرین و مسافرین واجد شرایط زیادی از سراسر جهان است.

انتخاب بهترین محله برای زندگی در اتاوا کاری ساده ای نیست و متناسب با سلیقه و نیاز های هر فرد و امکانات تفریحی, رفاهی، فضای سبز، دسترسی ها و فاکتورهایی از این دست کاملا متغیر است.

در این بخش به معرفی 5 محله معروف اتاوا پرداختیم:

محله گلب اتاوا (The Glebe)

محله ای با خانه های نسبتا قدیمی و خیابان های سرسبز که در نزدیکی کانال معروف ریدو و جنوب مرکز شهر واقع شده است. محله گلب شهر اتاوا دارای فروشگاه ها و رستوران های متعددی است و به راحتی با پای پیاده و یا اتوبوس به مرکز شهر دسترسی دارد.

محله سندی هیل اتاوا (Sandy Hill)

چیزی که محله سندی هیل اتاوا را برای خیلی از ساکنین آن جذاب می نماید، نزدیکی آن به مرکز شهر اتاوا و دسترسی راحت به رستوران ها، فروشگاه ها و بارهای نوشیدنی ByWard Market و مرکز خرید Rideau Centre است.

محله آلتا ویستا اتاوا (Alta Vista)

محله ای عالی مناسب خانواده ها، با خانه های نقلی و بامزه دهه شصت که علیرغم اندازه شان دارای حیاط های پشتی بزرگی هستند.

محله وست برو اتاوا (Westboro)

محله وست برو شهر اتاوا در جهت توسعه و بهبود، طی ده سال گذشته شاهد تغییرات زیادی بوده است. محله ای بازسازی شده با بوتیک های شیک و رستوران ها و کافه های عالی و ترکیبی از خانه های قدیمی و آپارتمان های نوساز و جدید، یکی از با کلاس ترین محدوده ها برای زندگی و کار محسوب می گردد.
​​​​​​​

محله نیو ادینبورگ اتاوا (New Edinburgh)

محله ای نزدیک به مرکز شهر اما نه به آن اندازه که هیاهو و سر و صدا زندگی روزمره شما را مختل کند. نیو ادینبورگ در شرق Downtown Ottawa واقع شده و در کنار پارک باشکوه راکلیف (Rockcliffe Park) اتاوا واقع شده است. در این محله کوچک خانه های لوکس، آپارتمان های مبله، مجهز و چندگانه برای فروش و یا اجاره وجود دارد.