شهرهای کانادا

شهر تورنتو

تورنتو

نام انگلیسی : Toronto

جمعیت : ۲٬۶۱۵٬۰۶۰ نفر

استان : انتاریو

مساحت : 243.3 کیلومتر مربع

معرفی شهر تورنتو کانادا

شهر تورنتو که نام آن از واژه‌ی سرخپوستی ” Tkaronto” به معنی محلی که درختان در آب می ‌رویند گرفته شده است مرکز استان انتاریو کانادا است. این شهر در گولدن‌هورس‌شو (Golden Horseshoe) در جنوب استان انتاریو در ساحل شمالی دریاچه انتاریو و در جنوب شرقی کانادا نزدیکی مرز ایالات متحده آمریکا واقع شده است.تورنتو در ارتفاع 76 متری از سطح دریا قرار دارد، همچنین بالاترین نقطه‌ی این شهر 209 متر ارتفاع از سطح دریا دارد. تورنتو که از 43 کیلومتر نوار ساحلی بهره می‌برد ، در حدود ۱۰ میلیون درخت را در خود جای داده است.

تورنتو بزرگ‌ترین، پرجمعیت‌ترین و شناخته شده ترین شهر کانادا میباشد. اقتصاد این شهر وضعیت مناسبی دارد و همین باعث شده تا بیشترین تمرکز جمعیت در سرتاسر سرزمین وسیع کانادا، در همین نقطه شکل بگیرد. جمعیت این شهر در سال 2017 میلادی برابر با 2930000 نفر بوده و با این جمعیت در رتبه چهارم پر جمعیت‌ترین شهرهای آمریکای شمالی  پس از مکزیکوسیتی، نیویورک و لوس‌آنجلس و بالاتر از شیکاگو قرار دارد.
تورنتو یک ابرشهر واقعی است که چندین شهر کوچک و بزرگ را زیر سایه کلانشهری‌اش دارد و در هریک از آنها یک یا چند فرهنگ بین‌المللی به صورت کاملا پویا حضور دارند . شهر تورنتو از لحاظ جاذبه های فرهنگی، طبیعی, توسعه شهری و زیرساخت ها با شهرهای پیشرفته و طراز اولی  مانند نیویورک، سان‌فرانسیسکو و شیکاگو برابری میکند. سرعت زندگی در تورنتو بسیار بالا است و همه چیز در تکاپوی بسیار می‌‌گذرد. این شهر موفق و فعال، به گستره فرهنگی، زبانی، غذایی و هنری خود می‌بالد و به همین خاطر با انتخاب شعار پرمعنی “Diversity Our Strength” (تنوع و گوناگونی، قدرت ماست) به بیانی ساده رویکرد خود را نسبت به مهاجران متخصص و متنوع ملل مختلف عنوان کرده است.این شهر به عنوان مرکز اقتصادی کانادا و قطب بین‌المللی سفرهای هوایی در آمریکای شمالی با بیش از ۱۱۰۰ پرواز روزانه از طریق ۶۶ خط هوایی مختلف شناخته می‌شود.تورنتو سالانه پذیرای بیش از 40 میلیون گردشگر کانادا و یا تورنتو است که این میزان از گردشگر، به طور میانگین 7 میلیارد دلار پول را با خود به این شهر می‌آورند.

این شهرچند ملیتی و چند فرهنگی  خانه بیش از 180 زبان زنده و مختلف دنیا است و یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای جهان به شمار میرود. بیش از 30% مردم تورنتو علاوه بر زبان‌ های انگلیسی و فرانسوی ، قادر به صحبت کردن به حداقل یک زبان دیگر هستن. بسیاری از ساکنان تورنتو در استان انتاریو، کانادایی ‌ایرانی هستند که عمدتا در ویلو دیل و تپه ریچموند سکونت دارند ، تورنتو به معنای واقعی یک شهر بین‌المللی است که بیش از نیمی از جمعیت آن را مهاجران تشکیل داده اند. تورنتو بعد از میامی در آمریکا، دومین شهری است که بیشترین خارجی متولد شده در خارج از کشور را در خود جای داده است درحالیکه  پنج نژاد پرجمعیت این شهر را مردم آسیای جنوبی با 16% ، چینی ها با 11% ، سیاه‌ پوست‌ها با 8% و لاتینی‌ ها با 3% تشکیل می‌ دهند.​​​​​​​

تاریخ شهر تورنتو کانادا

پیشینه‌ی سکونت بشر در این منطقه به بیش از ۱۱ هزار سال قبل برمی‌گردد. به عبارت دقیق‌تر، پس از عصر یخبندان، سکونت بشر در این منطقه آغاز شد و اما تاریخ تورنتو به عنوان یک شهر نسبتا مدرن، به اواخر قرن 18، زمانی که زمینش برای اولین بار توسط حکومت سلطنتی بریتانیا از Mississaugas با اعتبار جدید، خریداری شد، برمی گردد. ، تورنتو که در ابتدا متعلق به بریتانیا بود، از سال ۱۷۹۳ شکل شهری به خود گرفت و به عنوان شهر یورک، تاسیس شد و به عنوان پایتخت جدید قسمت فوقانی کانادا، توسط فرماندار جان گریوز، اعلام شد. در سال 1834، یورک به عنوان یک شهر به ثبت رسید و به نام فعلی آن (تورنتو)، تغییر نام داد. این شهر در نبرد یورک، در طول جنگ 1812، غارت شد و در دو آتش سوزی بزرگ در سالهای 1849 و 1904، آسیب دید تا امروز که به یکی از برترین شهرهای جهان تبدیل شده است.​​​​​​​

اقتصاد شهر تورنتو کانادا

شهر تورنتو یک مرکز بین‌المللی کسب و کار و امور مالی است در واقع تورنتو را می‌توان پایتخت اقتصادی کشور کانادا دانست. این شهر همان نقشی را برای کانادا دارد که نیویورک برای ایالات متحده آمریکا دارد و نکته جالب نزدیکی جغرافیایی این دو شهر به یکدیگر است. تورنتو دومین مرکز بزرگ اقتصادی در آمریکای شمالی و سومین خوشه یا cluster بزرگ فناوری قاره محسوب می شود. این مرکز مهم اقتصادی مکانی منحصر به فرد از استعدادهای جهانی و مناسب برای سرمایه گذاری در حوزه های خدمات مالی و فناوری به شمار می رود.

اقتصاد تورنتو با نرخ 20 درصدی تولید ناخالص ملی GDP و به عنوان مرکز مهم اقتصادی در دنیا، دارای بیشترین سهم در اقتصاد کانادا میباشد. تورنتو یک مرکز تجاری، توزیع، اقتصادی و صنعتی محسوب می گردد. این شهر همچنین مرکز بانکداری و معاملات بورس کانادا و نقطه عمده فروشی و توزیع عمده کشور نیز به شمار می رود. بازار بورس آن در جایگاه هفتم با ارزشترین بازارهای مالی دنیا قراردارد. دفتر اصلی بسیاری از شرکت‌های بزرگ بین المللی و پنج مورد از بزرگ‌ترین مؤسسه‌های مالی کانادا که در مجموع به نام بیگ فایو (Big Five) شناخته می شوند، در تورنتو، دفتر مرکزی دارند.

ثروت بدست آمده از مواد اولیه و خام انتاریو و نیروگاه برق موجب شده تا تورنتو به مرکز اصلی صنعت کانادا مبدل شود. کلان شهر Greater Toronto چیزی بیش از نصف کالاهای تولیدی کانادا را تولید می کند.

بنابر آخرین آمار و اطلاعات، از سال 2009 اقتصاد تورنتو به طور رسمی شاهد نرخ رشد تولید ناخالص داخلی 2.4 درصدی بوده و بدین ترتیب از میانگین ملی کشور پیشی گرفته است.

با این اوصاف مشخص است که بیش از هر جای کانادا، در این شهر فرصت شغلی وجود دارد. البته در کنار فرصت‌های شغلی زیاد باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که در تورنتو هزینه‌های زندگی نیز بیشتر از شهرهای دیگر کاناداست..

آب و هوای شهر تورنتو کانادا

شهر تورنتو در کانادا دارای اقلیم قاره‌ای و مرطوب است که تابستان گرم و مرطوب و زمستان سرد است. تورنتو یکی از متنوع‌ترین شرایط آب و هوایی کانادا را در طول سال داراست. اما آب و هوای تورنتو به شکلی است که دمای هوا به شکل روزانه و در طول سال تغییر می‌کند.

کیفیت هوا نیز در تورنتو خیلی خوب نیست به دلیل وجود تعداد زیاد خودرو و شرکت های صنعتی تقریبا هوای آلوده ایی دارد با این وجود ، تورنتو همچنان رتبه 21 را در 50 کلان شهر برتر دنیا از لحاظ آب و هوایی دریافت کرده است.

تورنتو کانادا چهارفصل دارد.

آب و هوای تورنتو در زمستان بسیار سرد است با وزش باد .برف به عمق حداقل یک سانتیمتر به طور متوسط در65 روز سال دیده می شود.

بیشترین بارش برف از دسامبر تا مارس اتفاق می افتد، با میانگین سالانه 133 سانتی متر (52 در صد). بارش برف ها می تواند ناگهانی و شدید باشد و بر ترافیک و حمل و نقل هوا تاثیر می گذارد.
پیاده روها می توانند در زمستان کاملا یخ شوند، بنابراین کفش مناسب توصیه می شود، یعنی چکمه هایی با کف پا بدون لغزش مناسب است.

تابستان تورنتو گرم و مرطوب است. اثر دریاچه ی انتاریو، شهر را کمی خنک می کند، اما رطوبت را نیز به ارمغان می آورد. . دمای روزانه در فصل تابستان در شهر تورنتو معمولاَ بالای 20 درجه سانتی‌گراد است و گاهی به بیش از 30 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. نکته جالب در مورد تورنتو مربوط به فصل تابستان است. چرا که فصل تابستان در شهر تورنتو، پر بارش‌ترین روزهای سال را به خود اختصاص داده است! میانگین بارش سالانه در تورنتو حدود 831 میلی‌متر گزارش شده است. اما بارش برف را در این شهر دست کم نگیرید! چرا که میانگین بارش برف در تورنتو انتاریو حدود 1220 میلی‌متر در سال است. این درحالی است که شهر تورنتو بیشترین میزان ساعت‌های آفتابی را در ماه جولای و کمترین میزان تابش آفتاب را در ماه دسامبر دارد.

معمولاَ دمای هوا در فصل‌های بهار و پاییز خنک‌تر و معتدل‌تر است. البته بهار تورنتو غیر قابل پیش بینی است و ممکن است تغییرات شدیدی در درجه حرارت مشاهده کند.

دانشگاه ها و کالج های معروف تورنتو

شهر تورنتو با داشتن دانشگاه‌های معتبر در سطح دنیا، یکی از محبوب‌ترین شهر‌ها در میان دانشجویان است. تورنتو در مجموع چهار دانشگاه، چهار کالج و ۱۲۸ مرکز تحقیقاتی تخصصی دارد. تمامی دانشگاه‌های تورنتو از بودجه‌های دولتی استفاده می‌کند. در پی سیاست‌های کشور کانادا برای جذب ۴۵۰ هزار دانشجوی بین‌الملل، دانشگاه‌های تورنتو هر ساله تعداد زیادی دانشجو ار کشور‌های خارجی می‌پذیرند. همچنین در حدود ۴۰ درصد از اساتید دانشگاه‌های تورنتو افراد غیر بومی و مهاجر هستند.

تعدادی از معتبر‌ترین دانشگاه‌ها و کالج های تورنتو عبارتند از :

درباره شهر تورنتو

تورنتو به دلیل داشتن سطح بالای رفاه و کیفیت زندگی, اقتصاد پویا و پر رونق,  داشتن محله‌های خوب, امنیت بالا، وجود دانشگاه‌ها و کالج‌های با کیفیت، دسترسی راحت به امکانات رفاهی مختلف، نرخ پایین بیکاری، چشم انداز زیبای شهری، نرخ جرم پایین و مواردی از این قبیل به یکی از اصلی ترین مقاصد مهاجران از سراسر جهان تبدیل شده است. در ادامه سعی کرده ایم تا به معرفی تعدادی از مهم ترین و معروف ترین محله های تورنتو بپردازیم.

محله آنکس / The Annex

یکی از بهترین محله های تورنتو محله آنکس است. مانند بسیاری از محله های غرب تورنتو، Annex مرکز جوانان خلاق و شاغل است. این محله به سه ایستگاه مترو نزدیک است و از آنجایی که پردیس اصلی دانشگاه  تورنتو در جنوب شرقی این محله واقع شده، منوی رستوران‌ها و کافه‌های آنکس متناسب با بودجه دانشجویی است.

محله کنزینگتون /  Kensington

این محله یکی از محله‌های نمادین  شهر تورنتو محسوب می شود. با وجود دسترسی آسان به منطقه چینی ها یا همان China town، می توانید تمام مایحتاج خود را به یکباره بخرید. این محله دارای خیابان‌های پر پیچ و خمی است که بازار کنزینگتون را تشکیل می‌دهند و اصناف مختلف در آن به کسب و کار مشغولند.

محله کینگ وست /  King West

کینگ وست یکی از شلوغ‌ترین و پرانرژی‌ترین بخش‌های شهر تورنتو است. برای افرادی که می‌خواهند در محله‌ای پرجنب و جوش و گران زندگی کنند، کینگ وست می‌تواند یکی از بهترین محله های تورنتو باشد. کینگ وست پر از خانه‌های نوساز و زیبا است که اکثرا باشگاه ورزشی و پارکینگ در خود دارند.

محله های پارک نورث /  High Park North

این محله یکی از بهترین محله ها برای افرادی است که تمایل دارند در محله های آرام زندگی کنند و از هیاهوی مرکز شهر به دور باشند. های پارک (High Park) که در جنوب این منطقه قرار گرفته یکی از بزرگترین پارک‌های آمریکای شمالی است که بیش از صد و شصت هکتار وسعت دارد.

محله یورک ویل/  Yorkville

این محله یکی از گران‌قیمت‌ترین قسمت‌های شهر تورنتو است که امکانات زیادی برای ارائه به افراد طبقه مرفه جامعه دارد. افراد مشهور و ثروتمند برای خرید به مغازه‌های این محله مراجعه می‌کنند و یا در رستوران‌های گران‌قیمت این محله غذا می‌خورند. هرساله در زمان برگزاری فستیوال بین‌المللی فیلم تورنتو می‌توانید سلبریتی‌های مشهور را در محله یورک ویل پیدا کنید. دسترسی به محله های مهیج دیگری نظیر چرچ و ولسلی، یونگ و اگلینتون از مزایای زندگی در این منطقه است.

محله یانگ و اگلینتون / Yonge & Eglinton

محله خیابان یانگ و اگلینتون تورنتو در نیمه بالای مرکز شهر قرار دارد. مهم‌ترین بخش این محله قسمتی از خیابان یانگ است که تهران کوچک یا تهرانتو نامیده شده است. این محله مملو از مغازه‌ها و فروشگاه‌های ایرانیست و انواع کباب ها، محصولات ایرانی و صرافی‌های متعددی در این محله وجود دارد. کافی شاپ ها ، دفاتر پزشکی، مراکز خرید، مترو و رستوران های عالی و هر آنچه که مورد نیازتان خواهد بود در محله محبوب یانگ و اگلینتون تورنتو پیدا می شود.

دیویس ویل /  Davisville

خیابان‌های محله Davisville محل دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی ساکنین تورنتو است. این محله آرام از محله‌هایی مثل یورک ویل ارزان‌تر و از محله‌هایی مثل یانگ و اگلینتون خلوت‌تر است. به همین دلیل یکی از بهترین محله های تورنتو به شمار می‌آید.

محله دنفورث  / Danforth 

مانند بسیاری از محله‌های شرق تورنتو، دنفورث یکی از امن‌ترین محله‌های این شهر است. این محله در مجاورت پارک دان ولی ریور ، بیشتر با فستیوال سالانه‌اش در ماه آگوست شناخته می‌شود.

محله ریوردِیل /  Riverdale

این محله یکی از محله‌های آرام در شرق تورنتو است که در نزدیکی دنفورث قرار دارد. از این محله با یکی از دو خط تراموای ۵۰۴ یا ۵۰۵ شما می‌تواند به ایستگاه مترو برسید.

محله اسکاربرو  /  Scarborough

این محله جزء ارزانترین شهرهای حاشیه تورنتو است، و برای تازه واردان به کانادا، می‌تواند از بهترین گزینه ها باشد. به همین دلیل این شهر یکی از متنوع‌ترین فرهنگ‌ها را در خود دارد. یکی از نقاط دیدنی اسکاربرو باغ وحش تورنتو است.

محله ریچموند هیل تورنتو / Richmond Hill

محله ریچموند هیل تورنتو به دلیل دسترسی به خیابان یانگ و بزرگراه 404 و وجود ساکنین صمیمی از اقوام و ملل مختلف خصوصا فارسی زبانان، محله مورد علاقه ایرانیان به شمار می رود.  این منطقه دارای مدارس و دبیرستان های عالی است.  مراکز خرید مجهز، فروشگاه های ایرانی و پارک های متعدد بسیاری از مهاجران ایرانی را به زندگی در این منطقه ترغیب می کند. این محله دارای بیش از 166 پارک است که امکاناتی نظیر مسیرهای طبیعی، زمین های بازی، ورزشی و مناطق تفریحی دارد. این محله بزرگترین استخر سرپوشیده کانادا و ریچموند هیل سنتر را برای هنرهای نمایشی در خود جای داده است. جالب است بدانید پلازای ایرانیان در تورنتو، قطب تهرانِ کوچک محسوب می شود و انواع و اقسام خدمات ایرانی نظیر صرافی، آژانس مسافرتی، کلینیک، دفاتر حقوقی، سوپرمارکت، رستوران، کافی شاپ و بسیاری موارد دیگر را ارائه می دهد.

محله هاربرفرانت /  Harbourfront

هاربرفرانت تورنتو یکی از بهترین محله ها برای زندگی کردن است. منظره فوق العاده دریاچه و نزدیکی به آن، بهترین موقعیت را برای پیاده روی در کنار آب برای شما فراهم می کند. در عین ناباوری تنها با کمتر از 10 دقیقه پیاده روی، خود را در مرکز شهر و دیدنی های جذاب آن می یابید.

محله کویین استریت وست /  Queen Street West

محله کویین استریت در تورنتو یکی از جذاب ترین خیابان ها  برای قدم زدن است. شما می توانید بهترین خریدهای خود را در اینجا انجام دهید.

محله بیچز /The Beaches

محله بیچز تورنتو محلی آرام بوده و دارای امکانات متعددی است و اجاره بهای خانه در آن به خاطر دور بودن نسبی از مسیر اصلی مرکز شهر ارزانتر است.

​​​​​ مهاجران از کشورها و ملیت های مختلف در اطراف شهر تورنتو ، محله های مخصوص برای خود  تشکیل داده اند، مانند Cinatown یا Little Italy ، همچنین Greektown ، Little India ،  Koreatown، Little Portugal و حتی  Little Tehran که مملو از مغازه ها و رستوران های ایرانی است.