شهرهای کانادا

شهر مونترال

مونترال

نام انگلیسی : Montreal

جمعیت : ۱٬۷۴۹٬۰۰۰ نفر

استان : کبک

مساحت : ۱٬۵۴۵.۳۰ کیلومتر مربع

معرفی شهر مونترال کانادا

​شهر مونترال بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر استان کبک و پس از تورنتو دومین شهر بزرگ کانادا و نهمین شهر بزرگ امریکای شمالی میباشد که در جنوب غرب استان کبک قرار دارد و در 539کیلومتری شمال شرقی شهر تورنتو و 190 کیلومتری شرق پایتخت کانادا یعنی شهر اتاوا قرار دارد.

مونترال کانادا در دل جزیره‌ای به همین نام یعنی مونترال قرار دارد. این جزیره با دو رود عظیم سن لورن St.Laurent و رود اتاوا احاطه شده است. حدود 75 جزیره کوچک و بزرگ دیگر نیز در اطراف جزیره اصلی وجود دارد که در مجموع مونترال بزرگ را تشکیل می دهند.

نام این شهر در اصل ویل ماری (Ville-Marie) یا شهر ماری بوده است که به خاطر کوه مونت رویال (Mount Royal)، تپه سه گانه وسط شهر، مونترال نامگذاری شده است.

اگر چه شهر کبک مرکز استان کبک میباشد اما مونترال در شهرت و محبوبیت گوی سبقت را از مرکز استان ربوده است.

شهر مونترال یکی از پرجمعیت ترین شهرهای دوزبانه در استان کبک کانادا است .

جمعیت مونترال در سال 2016 جمعیتی بالغ بر یک میلیون و هفتصد هزار نفر براورد شده است. در سال 2021 جمعیت شهر مونترال 1.749 نفر تخمین زده شده است.

مونترال پس از پاریس دومین شهر بزرگ دنیا است که فرانسوی اولین زبان رسمی آن است. نزدیک به 60 درصد جمعیت این شهر توانایی صحبت به هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی را دارند.

شهر مونترال از سوی اکثر منابع و همچنین نظر مردم جزء 10 شهر برتر و در خیلی مواقع 5 شهر برتر کانادا برای زندگی قرار دارد و یکی از بهترین شهرهای کانادا از نظر تمرکز امکانات، پیشرفت و رفاه، امنیت و آرامش، وضعیت ​​​​​​​بسیار خوب کار و اشتغال، تحصیل و آموزش و… می‌باشد.

در سال 2017، واحد اطلاعات اکونومیست، در رتبه بندی خود شهر مونترال کانادا را در رتبه دوازدهم از نظر زندگی سالم در جهان قرار داد.

​​مجله مونوکل از شهر مونترال به عنوان «پایتخت فرهنگی کانادا» یاد می کند. این شهر مرکز تولیدات تلویزیونی، رادیویی، تئاتر، فیلم، چند رسانه ای، و چاپ و نشر فرانسوی زبان است.

از سال 2016، این شهر میزبان جایزه بزرگ فرمول یک کانادا (Canadian Grand Prix of Formula One)، جشنوارۀ جاز مونترال (Montreal Jazz Festival)، جشنوارۀ آتش‌بازی (Fireworks Festival)، جشنوارۀ نور (Festival en Lumiere)، جشنوارۀ سیرک آفتاب (Cirque du Soleil) و جشنوارۀ کمدی Just For Laughs ازجمله جشنواره‌هایی است که در این شهر برگزار می‌شود.

نکته جالب درباره مونترال این است که مونترال شهری زیرزمینی به‌حساب می‌آید. شهر زیرزمینی مونترال یا رزو RÉSO متشکل از تعداد بسیاری برج، هتل، پاساژ و دانشگاه است که با تونل‌های زیادی به شبکه‌ای زیرزمینی تبدیل شده‌اند.

تاریخ شهر مونترال کانادا

​شهر مونترال، واقع در استان کبک کانادا تاریخی 8 هزار ساله دارد. زمانی که سنت لارنس ایروکوئین ( اروپایی ) این منطقه را کشف کرد گروهی از مردم بومی منقرض شده ایروکویی در این منطقه ساکن شدند . آنها به زبان لورانتی را صحبت می کردند . زمانیکه ژاک کاردیه فرانسوی در سال 1535 موفق به کشف کانادا شد برای اولین بار وارد روستای Hochelaga در جزیره مونترال شد.

شهر مونترال به طور رسمی در سال 1832 به یک شهر تبدیل شد. رشد چشمگیر مونترال با افتتاح کانال لاچین آغاز شد و تا آنجا ادامه داشت که در سالهای نزدیک به 1860 میلادی مونترال به عنوان یک مرکز اقتصادی و فرهنگی در آمریکای شمالی انکار نشدنی بود. از اواسط دهه 1930 آسمان خراش ها در این شهر شروع به خودنمایی کردند و مونترال را به یک شهر جهانی تبدیل کردند.

ساعت شهر مونترال کانادا

​​ساعت مونترال کانادا دارای اختلاف زمانی زیادی با ساعت ایران است و این موضوع به دلیل فاصله زیاد بین دو کشور میباشد.

ساعت مونترال که در جنوبی‌ترین نقطه استان کبک قرار گرفته است، تفاوت زیادی با مناطق ایران دارد. در واقع، وقتی که شما زمان 12 ظهر را در این شهر مشاهده کنید، در کشور ایران زمان 8:30شب است. البته، به دلیل فاصله کم بین مونترال با شهرهایی مثل اتاوا یا تورنتو، اختلاف ساعت تهران با آن شهر ها هم تفاوت چندانی ندارد.

به طور کلی ساعت ایران 8:30 از شهر Montreal و کل استان کبک جلوتر است و این میزان در مورد استان های غربی یعنی آلبرتا یا بریتیش کلمبیا بیشتر هم هست.

آب و هوای شهر مونترال کانادا

مونترال شهری چهار فصل با انواع مختلف آب و هواست. به‌طور‌کلی، تابستان‌های این شهر طولانی و گرم و زمستان‌هایش بسیار سرد و برفی همراه با باد فراوان است. در طول سال، دمای هوای این شهر از ۱۳- تا ۲۶ درجۀ سانتی‌گراد متغیر و دمای کمتر از ۲۳- یا بیشتر از ۳۰ درجۀ سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است.

بهترین زمان برای انجام فعالیت‌های مربوط به هوای گرم در مونترال از اواخر ژوئن تا اوایل سپتامبر است.

فصل گرم سال در مونترال از ۲۱می آغاز می‌شود و تا ۱۸سپتامبر با متوسط دمای ۲۰ درجۀ سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال در این شهر، ۱۹‌جولای با حداکثر دمای ۲۶ درجۀ سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱۸ درجۀ سانتی‌گراد است. همچنین فصل سرد سال از ۳سپتامبر تا ۱۱مارس با متوسط دمای ۱ درجۀ سانتی‌گراد در روز ادامه پیدا می‌کند. سردترین روز سال هم در این شهر، ۲۹ژانویه با حداقل دمای ۱۳- درجۀ سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۵- درجۀ سانتی‌گراد است. نکتۀ دیگر دربارۀ آب و هوای مونترال این است که گرم‌ترین و سردترین و بارانی‌ترین ماه سال در آنجا به‌ترتیب جولای و ژانویه و آگوست است.

تحصیل در شهر مونترال کانادا

179083688

​شهر مونترال در حال حاضر بیشترین تعداد دانشجو را در آمریکای شمالی دارد. جالب است بدانید که نزدیک به 5٪‏ کل جمعیت مونترال دانشجوی دانشگاه هستند به همین دلیل عملا مونترال، یک شهر دانشگاهی است.

امروزه شهر مونترال کانادا به جهت برخورداری از 12 کالج و 6 دانشگاه برتر در سطح جهان به مقصد مناسبی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا تبدیل شده است. مونترال که دارای رتبه چهارم شهرهای برتر دانشگاهی در جهان می باشد، با ارائه بیش از 600 رشته تحصیلی (چون پزشکی، مدیریت، مهندسی، پرستاری، داروسازی، حقوق، پلی تکنیک، هنر و موسیقی) پذیرای دانشجویان از بیش از 150 کشور جهان می باشد.

باید توجه شود که زبان اصلی و رایج دانشگاه ها و کالج های مونترال کانادا فرانسوی می باشد.

1-  دانشگاه های انگلیسی زبان

به دلیل رایج بودن زبان فرانسوی در مونترال، تعداد دانشگاه ها و کالج های انگلیسی زبان در این شهر محدود می باشد به طوریکه از بین 6 دانشگاه این شهر، تنها در دو دانشگاه McGill و Concordia در همه مقاطع و رشته ها، به زبان انگلیسی آموزش داده می شود.

2- کالج های انگلیسی زبان

از بین 12 کالج مونترال کانادا، کالج های Dawson College ،John Abbott و … به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

همچنین افرادی که تمایل به تحصیل و فراگیری زبان فرانسوی را دارند می توانند از دانشگاه‌هایی چون دانشگاه مونترال (UQAM. ،Sherbrooke University ،(UdeM و … نیز استفاده نمایند.