سازمان مهاجرتی شایا

​پیکاپ پاسپورت یا پیکاپ ویزا چیست ؟
​پیکاپ ویزا یا پیکاپ پاسپورت 
 
اگر فکر مهاجرت به کانادا به سرتان زده باشد, حتما اصطلاح پیکاپ پاسپورت برای یکبار هم که شده به گوشتان خورده است. پیکاپ در زبان انگلیسی به معنی برداشتن چیزی از مکان خود است. واژه پیکاپ‌پاسپورت نیز به معنی برداشتن ویزا از سفارت کشور ثالث و تحویل به متقاضی در کشور مبدا است. اما در عمل پیکاپ پاسپورت که با عنوان پیکاپ ویزا هم از آن نامبرده میشود به فرآیند ارسال پاسپورت به سفارت و بازگرداندن پاسپورتی که لیبل ویزا به آن درج شده است میگویند.

خدمات پیکاپ پاسپورت برای کشورهایی انجام می شود که در حال حاضر در ایران فاقد سفارت میباشند از جمله این کشورها میتوان به  آمریکا، کانادا و انگلستان اشاره کرد.
 

به طور کلی زمانی که شما اقدام به اخذ ویزای کانادا می‌کنید دو حالت بعد از اتمام مراحل درخواست ویزا وجود دارد:

·         موافقت با درخواست

·         رد درخواست

در صورتی که درخواست ویزای شما رد شود میتوانید با درخواست نوت آفیسر, کمک گرفتن از یک وکیل مهاجرت و رفع نواقص پرونده خود درآینده مجدد برای اخذ ویزای کانادا تلاش کنید.

اما, چنانچه پس از انجام انگشت نگاری با درخواست ویزای شما موافقت شود از طرف سفارت به شما ایمیلی تحت عنوان پاس ریکويست ارسال و در آن اعلام می‌شود که شما شرایط اخذ ویزا را دارید و باید ظرف مدت حداکثر یک ماه پاسپورت خود را به سفارت بفرستید تا لیبل ویزا در آن درج شود .

از آنجا که کشور کانادا در ایران سفارتخانه ندارد,  بنابراین برای انجام پیک آپ پاسپورت کانادا و درج لیبل ویزا باید پاسپورت خود را به یکی از مراکز پردازش ویزا – وک (Visa Application Center – VAC)  و سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه ایران بفرستید.

شما میتوانید بصورت حضوری یا بصورت پیکاپ، پاسپورت خود را به همان سفارتی که در آنجا انگشت نگاری خود را انجام داده اید و  یا به هر  سفارت دیگر کانادا در هر جای دیگری, برای درج ویزا بدهید، تنها نکته مهم محدودیت 30 روزه برای این کار میباشد که باید به آن توجه داشته باشید.

پیکاپ پاسپورت معمولاً بین ۷ الی ۱۰ روز کاری زمان می برد. اما با توجه به محدودیت های ناشی از پاندمی و تغییر شرایط کاری سفارت ها در کرونا ممکن است این زمانبندب ها دچار تغییر شوند . همانطور که اشاره کردیم فرد متقاضی تنها تا ۳۰ روز زمان دارد تا برای پیکاپ پاسپورت کانادا، اقدام کند. در صورتی که در این بازه زمانی برای پیکاپ اقدامی صورت نگیرد، ریجکت خواهید شد. 
 
پیکاپ پاسپورت کانادا از سفارت یا دفتر وک آخرین و لذت بخش ترین مرحله در مسیر مهاجرت  شما پیش از ورود به کاناداست.

 
مدارک لازم برای پیکاپ اسپورت ( پیک ویزا ) کانادا:

·         پرینت ایمیل سفارت کانادا
·         پاسپورت و یا گذرنامه امضا شده
·         دو قطعه عکس ۵*۷ (مُهر، تاریخ، آدرس و شماره عکس ضروری است.)
·         قد و رنگ چشم درخواست کننده
·         تکمیل صفحه آخر ایمیل سفارت (ایمیل شخصی، آدرس و شماره تلفن)

​​​​​​​
 
هزینه پیکاپ ویزا چقدر است؟


هزینه پیکاپ ویزا برای کشورهای امریکا، کانادا و انگلستان در  محدوده ۳۰ الی ۱۳۰ دلار امریکا متغیر است.
البته برای پیکاپ پاسپورت ( پیکاپ ویزا )   از آن‌جایی که نیازی به حضور خود شخص برای انجام کارهای مربوطه نمی‌باشد میتوانید از طریق آژانس معتبری  که از پلیس مهاجرت ایران مجوز خدمات پیکاپ پاسپورت داشته باشد اقدام کنید که در این صورت  هزینه های مربوط به کارگزار هم باید در نظر بگیرید.
تا پیش از این، شما برای پیکاپ ویزای کانادا حتما باید به نماینده آژانس مسافرتی و یا کارگزار متن دست نوشته‌ای در خصوص انجام موارد مربوط به پیکاپ تحویل می‌دادید. اما در حال حاضر نیازی به انجام این کار نیست و شما فقط باید پاسپورت، برگه درخواست پاسپورت (پاس ریکوئست) و برگه انگشت نگاری خود را به آژانس مسافرتی و کارگزار پیکاپ پاسپورت کانادا ارائه کنید.
 
پیگیری پیکاپ ویزای کانادا : 

پس از تحویل پاسپورت برای پیکاپ ویزا، یک شماره پیگیری دریافت خواهید کرد. با وارد شدن به سایت VFSGlobal می‌توانید مراحل پیکاپ خود را پیگیری کنید. پس از ورود به سایت  ، کشور مبدا را کشوری که برای پیکاپ انتخاب کرده اید وارد کنید و کشور مقصد را نیز کانادا انتخاب کنید. در قسمت پیکاپ پاسپورت با وارد کردن شماره پیگیری و تاریخ تولد می‌توانید مراحل پیکاپ ویزای کانادا خود را پیگیری کنید!
 
 
 


سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
رزرو وقت مشاوره
فرم ارزیابی
سازمان مهاجرتی شایا