شهرهای کانادا

شهر کبک

کبک

نام انگلیسی : Quebec​​​​​​​

جمعیت : ۸۰۰٬۲۹۶ نفر

استان : کبک

مساحت : ۶۶۹.۳۹  کیلومتر مربع

معرفی شهر کبک کانادا

شهر کِبِک به انگلیسیQuebec City (به فرانسوی Ville de Québec ) مرکز استان کبک کانادا و پس ازشهر مونترال، دومین شهر بزرگ استان کبک و یازدهمین شهر پر جمعیت کانادا به شمار می‌آید. شهر کبک در حاشیه رودخانه سن لوران در مرکز محوطه‌ای قرار گرفته که رودخانه قبل از ورود به مصب خود، باریک می‌شود. اسم کبک نیز از نامی سرخ‌پوستی به معنای جایی که رودخانه باریک می‌شود برگرفته شده‌است.

کبک یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کانادا است و بعد از سه شهر سنت جان، پرت رویال و تدوزاک قدیمی‌ترین شهر کانادا به شمار می‌رود.

شهر کبک را که به معماری کلاسیک و محیط اروپایی اش شهرت دارد را به نوعی می‌توان را مهد تمدن فرانسه در آمریکای شمالی و یک مرکز مهم اقتصادی دانست.

جمعیت شهر کبک در سال 2017 میلادی ، 531،902 نفر بوده است. منطقه کلانشهر کبک (بخش اداری کبک) جمعیتی حدود 800،296 نفر دارد. فقط حدود 1.5 درصد از مردم کبک انگلیسی صحبت می کنند. بیش از 95 درصد جمعیت فرانسوی زبان هستند. اما بیش از یک سوم جمعیت می توانند به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت کنند.

شهر کبک یکی از پر ‌بازدید‌ترین شهر‌‌های کانادا است. اغلب گردشگران جذب فستیوال های مختلف این شهر می‌شوند که محبوبترین آن‌ها جشنواره زمستانی کبک است. هتل یخی” (Hôtel de Glace) یکی از جاذبه‌های زمستانی در شهر کبک است که فاصله کمی با مرکز شهر دارد.

ساعت شهر کبک 5 ساعت از ساعت هماهنگ جهانی (UTC) عقب تر و 8 ساعت و 30 دقیقه نیز از تهران عقب تر است.

تاریخچه شهر کبک کانادا

كبك در سال ٢٠٠٨ میلادی تولد چهارصد سالگی اش را جشن گرفت. از این رو یكی از قدیمی ترین شهرهای سراسر امریكای شمالی به حساب می آید. در ١٥٢٥ ژاك كارتیه ی فرانسوی آن را كشف كرد سپس در 3 ژوئیه 1608، ساموئل دی شامپلین شهر کبک را به افراد معرفی کرد و تا سال 1665، بیش از 500 نفر در آن شهر ساکن شدند. در سال 1759، شهر کبک توسط انگلیس تصرف شد و تا سال 1760 انگلیس آن را کنترل می کرد، در آن زمان، فرانسه توانست کنترل این شهر را بدست آورد. با این حال، در سال 1763، فرانسه شهر کبک را مجدد به انگلیس واگذار کرد!

جنگ بر سر شهر کبک در جریان انقلاب آمریکا به عنوان بخشی از تلاش برای آزادسازی شهر از کنترل انگلیس رخ داد اما نیروهای انقلابی شکست خوردند. این منجر به تجزیه آمریکا شد و کانادا به جای پیوستن به کنگره قاره برای عضویت در ایالات متحده، تحت اختیار انگلیس باقی ماند.

در سال 1840 ، کانادا به رسمیت شناخته شد. در سال 1857 ، ملکه ویکتوریا اتاوا را به عنوان پایتخت کانادا در حاشیه شهر کبک انتخاب کرد که سپس به مرکز استان کبک تبدیل شد. شهر کبک را به عنوان مهم ترین و كهن ترین تجمع متمدنانه بشری در كانادا مشناسند. سازمان جهانی یونسكو به کبک سیتی لقب میراث فرهنگی جهان داده و آن را در كنار شهرهایی مثل قاهره، دمشق، بیت المقدس و رم قرار داده است.​​​​​​​

اقتصاد شهر کبک کانادا

کبک به دلیل برخورداری از منابع طبیعی غنی، دریاچه‌ها و جنگل‌های متنوع، به یکی از قطب‌های تولید مصنوعات چوبی در کانادا تبدیل شده است. تولید انبوه کاغذ و چوب در کبک، علاوه بر تامین نیاز داخلی در صادرات نیز توانسته است با تولیدات سایر کشورها در این زمینه به رقابت بپردازد. در مجاورت رودخانه سن لوزان، صنایع حمل و نقل دریایی کبک متمرکز شده است. در واقع حمل و نقل دریایی نیز به رشد و توسعه اقتصاد کبک کمک کرده است.

بیشتر اقتصاد این شهر بر اساس حمل و نقل، جهانگردی و بخش خدمات است. عمده ترین محصولات صنعتی شهر کبک شامل کاغذ، مواد غذایی، اقلام فلزی و چوبی، مواد شیمیایی و الکترونیکی است.

شهر کبک بزرگ ترین صنعت لبنیات در کانادا را دارد.

متوسط هزینه اجاره مسکن در کبک کانادا: 1،259.25 دلار در ماه
اجاره آپارتمان یک خوابه: 1850 دلار در ماه
اجاره آپارتمان یک خوابه: ماهانه 1،273 دلار
اجاره دو خوابه، مشترک با یک هم اتاقی: 1712 دلار در ماه یا هر کدام 856 دلار​​​​​​​

تحصیل در شهر کبک کانادا

در شهر کبک دانشگاه ها و موسسات معتبر اموزشی زیادی در حال فعالیت هستند هرساله هزاران دانشجوی بین‌المللی برای بهره‌بردن از فضاهای استاندارد آموزشی و موقعیت‌های مناسب شغلی پس از تحصیل، به شهر کبک مهاجرت می‌کنند.

​​​​​​​دانشگاه لاوال که بزرگترین دانشگاه فرانسوی در امریکای شمالی می‌باشد در این شهر واقع شده‌است. از نظر رتبه بندی این دانشگاه در رتبه ۱۳ دانشگاه‌های کانادا قرار گرفته‌است.

آب و هوای شهر کبک کانادا

تابستان های شهر کبک گرم است که معمولا با رطوبت بالای این شهر همراه شده و هوایی گرم و شرجی را ایجاد می‌کند. زمستان های شهر کبک نیز بسیار سرد، همراه با وزش باد و برفی است. فصل بهار و پاییز در این شهر علیرغم اینکه کوتاه است اما هوای خنک تا گرمی را به شهر می‌آورند. شهر کبک یکی از پر بارش‌ترین شهرهای کانادا به شمار می‌آید و از طرف دیگر از تابش آفتاب بسیاری هم برخوردار است.

متوسط دمای هوا در تابستان های شهر کبک 25 درجه سانتیگراد است. میانگین حداکثر دما در فصل زمستان بین 5- تا 8- درجه سانتیگراد و میانگین حداقل دما بین 13- تا 18- درجه سانتیگراد می‌باشد.​​​​​​​