بدون تردید استان آلبرتا یکی از زیباترین استان ها در کانادا است که دو پارک ملی آن از قدیمی ترین ها در جهان است و بخشی از جاذبه های طبیعی استان آلبرتا را تشکیل می دهد. با وجود جغرافیای ناهموار و بسیار زیبای  موجود, این استان دارای ظرفیت بسیار بالای گردشگری است و مقصد جذابی برای مهاجران از سراسر جهان,  و به همین منظور است که آگاهی از همه چیز درباره آلبرتا اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند.

 مساحت این استان 661848 کیلومتر مربع می باشد و بعد از استان های کبک, انتاریو و بریتیش کلمبیا در رده چهارم از لحاظ مساحت قرار دارد  جالب است بدانید که تنها 3% از مساحت این سرزمین پهناور را آب تشکیل داده است . این استان که یکی از غربی ترین استان های کانادا است  از شرق با استان ساسکاچوان و از غرب با استان بریتیش کلمبیا و رشته کوه های راکی همسایه است .جنوب آلبرتا مرز مشترک کشور کانادا با ایالات متحده آمریکاست و ایالت مونتانا در آمریکا همسایه جنوبی آلبرتا به شمار می رود و نورث وست تریتوریز یا قلمروهای شمال غربی نیز تنها همسایه شمالی این استان به شمار می روند.

مرکز اين استان ادمونتون و مهم‌ترین شهر آن کلگری است و شهر زیبای بنف از نقاط دیدنی این استان می‌باشد. ادمونتون (پایتخت آلبرتا) در محدوده خط  تراز شمالی کانادا واقع شده‌است که به منابع بزرگ نفت نزدیک است. در جنوب ادمونتون و به فاصله ۲۸۰ کیلومتری (۱۷۰مایل) شهر کلگری واقع شده‌است.
 
استان آلبرتا دارای 245 رودخانه و بیش از 600 دریاچه است که یک منبع آب عالی و زمینه‌ای برای داشتن یک پوشش گیاهی فوق العاده به حساب می آیند. آلبرتا دارای 27525 کیلومتر مربع (10،627 مایل مربع) زمین حفاظت شده در بیش از 500 سایت از جمله 75 پارک استانی است.این استان همچنین دارای پنج پارک ملی می باشد که سه مورد از آنها در میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند.

بیش از 587 گونه از حیوانات وحشی در این ایالت وجود دارد که برخی محافظت شده و برخی از گونه های در حال انقراض از سایر ایالت ها منتقل شده‌اند.
دو دریاچه بزرگ اَلبرتا عبارتند از  Lesser Slave Lake, LakeAthabasca..
طولانی‌ترین رود این استان Athabasca River می‌باشد که از رشته کوه‌های راکی در غرب استان سرچشمه گرفته‌است.

استان آلبرتا با جمعیتی بالغ بر 4 میلیون نفر، تقریبا یک دهم جمعیت کانادا را در خود جای داده است. تراکم جمعیت در این استان برابر ۵٫۷ در هر کیلومترمربع است. در سال‌های اخیر این میزان، رشد زیادی را به دلیل اقتصاد رو به رشد تجربه کرده‌ است که شامل زاد و ولد بالا و مهاجرت از شهرهای دیگر کانادا و همچنین خارج از کانادا است. باید بدانید که  حدود ۸۱درصد از این جمعیت در مناطق شهری زندگی می‌کنند و بیش از ۷۵درصد جمعیت اَلبرتا در دو شهر بزرگ آن یعنی ادمونتون و کلگری ساکن هستند.
​​​​​​​
 انگلیسی رایج‌ترین زبان مادری در آلبرتا است. بعد از آن زبان چینی(۳٪) زبان آلمانی(۲٫۶٪)، زبان فرانسه(۱٫۹٪) و زبان فارسی در حدود (۰٫۵٪) می‌باشد.
​​​​​​​

آلبرتا همچنین دارای تنوع قومی قابل توجهی است، که از انگلستان، ایرلند، اسکاتلند، ولز، آلمان، فرانسه، اوکراین وخاورمیانه آمده‌اند.
در این استان تعداد زیادی از مذاهب مختلف وجود دارد که کاتولیک رایج‌ترین آن ها است؛ و از نظر تنوع بعد از بریتیش کلمبیا و انتاریو سومین مرکز با تنوع مذهبی می باشد. مسلمانان نیز ۱٫۷٪ جمعیت را در این استان شامل می‌شوند
.
معرفی  استان آلبرتا کانادا
پرچم استان آلبرتا کانادا
پرچم استان آلبرتا کانادا


 آلبرتا یک استان نفت‌خیز است و در واقع به استان انرژی کانادا معروف می باشد.اقتصاد آلبرتا نیز یکی از قویترین اقتصاد ها در کانادا می باشد، که متکی به صنعت نفت و کشاورزی است. آنچه قابل توجه است بیان این نکته می باشد که این استان  با وجود پیشرو بودن در زمینه صنعت نفت و گاز در جهان، خود را محدود به منابع انرژی موجود و در دسترس نکرده است و همچنان پذیرای صنایع متفاوت و در حال رشد و همچنین خدمات اقتصادی می‌باشد. هم اکنون با کمک فرصت‌هایی که توسط این اقتصاد در حال رشد ارائه شده‌است، آلبرتا به یکی از مهم‌ترین مقصدها برای مهاجران به کانادا تبدیل شده‌است.

امروزه آلبرتا بدون شک دارای شکوفاترین اقتصاد استانی در کانادا می‌باشد ودر سطح جهانی به ارائه کیفیت بالای زندگی شناخته شده‌است.
GDPسرانه در سال ۲۰۰۷ بالاترین مقدار در بین استان‌های کانادا با ۷۴۸۲۵$ است، که ۶۱٪ بیشتر از میانگین ملی کانادا است.
براساس سرشماری ۲۰۰۶ متوسط درآمد سالانه خانوار بعد از کسر مالیات برابر ۷۰۹۸۶$ (در مقایسه با ۶۰۲۷۰$ در کل کانادا) بوده‌است.
استان آلبرتا در صنعت انرژی فرصتهای شغلی بیشماری را ایجاد کرده است. توسعه‌ی اقتصادی این استان تنها به صنایع انرژی محدود نمی‌شود. این استان از تنوع اقتصادی بالایی برخوردار است. به غیر از صنعت نفت و گاز، مراتع و جنگلداری صنعت مهمی در استان آلبرتا محسوب می‌شود. آلبرتا مکان مناسبی جهت دامدارای و کشاوزی است. آلبرتا به دلیل رشد فزاینده‎‌ی اقتصادی فرصت مناسبی جهت کاریابی فراهم ساخته است. شرایط بهینه‌ی استان آلبرتا، نرخ پایین بیکاری و اشتغال زایی بالا را شامل می‌شود. طبق تحقیقات جهانی به اثبات رسیده که ادمنتون و کلگری جزء بهترین شهرهای دنیا جهت فعالیت و کار محسوب می‌شوند.
 
هزینه های زندگی در  دو شهر بزرگ آلبرتا یعنی ادمونتون و کلگری به طور قابل توجهی مشابه به یکدیگر است. هزینه زندگی در شهر ادمنتون برای یک فرد مجرد، بدون محاسبه هزینه اجاره بهای مسکن به طور میانگین حدود، 1190 $ و برای برای یک خانواده 4 نفره 4210$ (دلار کانادا) است. این مبالغ در کلگری نیز به ترتیب 1196$ و 4250$ (دلار کانادا) در طول یک ماه است.
اقتصاد و اشتغال در استان آلبرتا کانادا
پرچم کانادا
پرچم کانادا
هزینه های زندگی در استان آلبرتا کانادا


آلبرتا دارای سیستم آموزشی معروف و مشهوری است.
از مهد کودک تا دانشگاه و تحقیقات پیشرو جهانی در این استان انجام می‌شود. در کانادا، تمام شهروندان و افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند تا سن زیر ۲۰ سال توانایی تحصیل رایگان را تا انتهای دبیرستان از طریق مدرسه‌های همگانی دارا می‌باشند. زمانیکه شما به آلبرتا می‌آیید، فرزندان شما گزینه‌های فراوانی را برای انتخاب مدرسه در اختیار دارند، مدارسی که همگی رایگان هستند و از هزینه‌های مالیاتی تأمین می‌شوند. گذشته از سیستم اصلی مدارس همگانی، تعدادی مدارس فرانسوی زبان که مشغول آموزش به زبان فرانسوی هستند و همچنین مدارس کاتولیک نیز وجود دارند. آلبرتا همچنین مدارس جدیدی همانند مدارس آنلاین/مجازی را نیز به عنوان انتخاب‌های دیگری برای آموزش فرزندان ارائه می‌دهد. بعضی از پدر و مادران تصمیم می‌گیرند که فرزند خود را در این استان به مدارس خصوصی بفرستند، اما به صورت کلی اکثراً از مدارس عمومی استفاده می‌کنند به خاطر کیفیت بالای این مدارس.

سرانه مخارج هر دانش آموز برای تحصیلات ابتدایی در این استان در میان بالاترین‌ها در کانادا می‌باشد. آلبرتایی‌ها به‌طور متوسط سالیانه ۵۰۰۰ دلار برای تحصیلات عالی هزینه می‌کنند. این رقم در میان بالاترین‌ها در کانادا است. با این حال دولت برنامه‌های زیادی را برای کمک به خانواده‌ها در جهت هزینه‌های فرزندان، بعد از اتمام دبیرستان به اجرا درآورده‌است. در سال ۲۰۰۵، برنامه آموزشی صد ساله آلبرتا شکل گرفت و به مرحله اجرا گذاشته شد. این برنامه شامل حال تمام افراد مقیمی است که از سال ۲۰۰۵ به بعد در آلبرتا به دنیا آمده‌اند .

نظام آموزش تحصیلات عالی آلبرتا،  دارای ۲۴ مؤسسه، شامل چهار دانشگاه با بيش از ١٠٠ هزار دانشجو می‌باشد.  در این استان دانشگاه ها و کالج های معروف در کلاس جهانی به چشم می خورد. مثلا دانشگاه آلبرتا واقع در شهر ادمونتون که به عنوان پنجمین دانشگاه برتر کانادا، جایگاه ۱۱۹ جهان را در سال ۲۰۲۱ به خود اختصاص داده است یا دانشگاه کلگری که دومین دانشگاه بزرگ و مشهور آلبرتا است و در سال ۱۹۶۶ در شهر کلگری ساخته شد و در حال حاضر به عنوان دهمین دانشگاه برتر کانادا در جایگاه ۲۴۶ جهان قرار گرفته است. دانشگاه آتاباسکا که بر روی آموزش از راه دور فعالیت می کند و دانشگاه لث بریج نیز از دانشگاه های دیگر این استان هستند که در شهرهایی با همین نام واقع شده اند.
در سپتامبر سال ۲۰۰۹ نیز دانشگاه مونت رویال فعالیت آموزشی خود را شروع کرد و به دومین دانشگاه دولتی در کلگری تبدیل شد. چندین دانشگاه و کالج خصوصی و دینی نیز در این استان فعالیت می کنند که شمار دقیق آن ها به ۱۲ می رسد.
 

تحصیل و آموزش در استان آلبرتا کانادا
ادامه تحصیل در استان آلبرتا کانادا
پرچم استان آلبرتا کانادا
پرچم استان آلبرتا کانادا
رزرو وقت مشاوره
فرم ارزیابی
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
سازمان مهاجرتی شایا


طبق قانون کشور کانادا، کلیه استان ها و قلمروها موظف هستند کلیه شهروندان و ساکنان قانونی را تحت پوشش مراقبت های بهداشتی با بودجه محدود، قرار دهند.
اکثر خدمات اولیه در زمینه‌ی درمان و بهداشت در کانادا برای شهروندان قانونی بدون هزینه خواهد بود اما برای مثال جراحی های زیبایی و تعدادی از اقدامات مراقبت از دندان تحت پوشش این نوع بیمه قرار نمی گیرند. لیست خدمات دولتی قابل ارائه در زمینه بهداشت و درمان از استانی به استان دیگر متفاوت است. استان آلبرتا همانند سایر استانهای کانادا دارای سیستم خدمات بهداشتی و درمانی سراسری می‌باشد.  دولت کانادا سالانه حدود ۷۰۰۰ دلار برای این استان در نظر گرفته است که تقریبا در بین دیگر استان ها بیشترین هزینه است.
 
بهداشت و درمان  در استان آلبرتا کانادا
خدمات درمانی در استان آلبرتا کانادا


آلبرتا دارای آب و هوای خشک قاره‌ای با تابستان گرم و زمستان سرد میباشد و جز استانهای سردسیر کانادا محسوب میشود. به عنوان مثال میتوان توقع درجه حرارت تا ۲۳ درجه سانتیگراد در تابستان و ۲۵- درجه سانتیگراد در زمستان را داشت.
 
آب و هوای استان آلبرتا کانادا
آب و هوای استان آلبرتای کانادا