سازمان مهاجرتی شایا


 
بدون تردید استان آلبرتا یکی از زیباترین استان ها در کانادا است که دو پارک ملی آن از قدیمی ترین ها در جهان است و بخشی از جاذبه های طبیعی استان آلبرتا را تشکیل می دهد. با وجود جغرافیای ناهموار و بسیار زیبای  موجود, این استان دارای ظرفیت بسیار بالای گردشگری است و مقصد جذابی برای مهاجران از سراسر جهان,  و به همین منظور است که آگاهی از همه چیز درباره آلبرتا اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند.

 مساحت این استان 661848 کیلومتر مربع می باشد و بعد از استان های کبک, انتاریو و بریتیش کلمبیا در رده چهارم از لحاظ مساحت قرار دارد  جالب است بدانید که تنها 3% از مساحت این سرزمین پهناور را آب تشکیل داده است . این استان که یکی از غربی ترین استان های کانادا است  از شرق با استان ساسکاچوان و از غرب با استان بریتیش کلمبیا و رشته کوه های راکی همسایه است .جنوب آلبرتا مرز مشترک کشور کانادا با ایالات متحده آمریکاست و ایالت مونتانا در آمریکا همسایه جنوبی آلبرتا به شمار می رود و نورث وست تریتوریز یا قلمروهای شمال غربی نیز تنها همسایه شمالی این استان به شمار می روند.

مرکز اين استان ادمونتون و مهم‌ترین شهر آن کلگری است و شهر زیبای بنف از نقاط دیدنی این استان می‌باشد. ادمونتون (پایتخت آلبرتا) در محدوده خط  تراز شمالی کانادا واقع شده‌است که به منابع بزرگ نفت نزدیک است. در جنوب ادمونتون و به فاصله ۲۸۰ کیلومتری (۱۷۰مایل) شهر کلگری واقع شده‌است.
 
استان آلبرتا دارای 245 رودخانه و بیش از 600 دریاچه است که یک منبع آب عالی و زمینه‌ای برای داشتن یک پوشش گیاهی فوق العاده به حساب می آیند. آلبرتا دارای 27525 کیلومتر مربع (10،627 مایل مربع) زمین حفاظت شده در بیش از 500 سایت از جمله 75 پارک استانی است.این استان همچنین دارای پنج پارک ملی می باشد که سه مورد از آنها در میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند.

بیش از 587 گونه از حیوانات وحشی در این ایالت وجود دارد که برخی محافظت شده و برخی از گونه های در حال انقراض از سایر ایالت ها منتقل شده‌اند.
دو دریاچه بزرگ اَلبرتا عبارتند از  Lesser Slave Lake, LakeAthabasca..
طولانی‌ترین رود این استان Athabasca River می‌باشد که از رشته کوه‌های راکی در غرب استان سرچشمه گرفته‌است.

استان آلبرتا با جمعیتی بالغ بر 4 میلیون نفر، تقریبا یک دهم جمعیت کانادا را در خود جای داده است. تراکم جمعیت در این استان برابر ۵٫۷ در هر کیلومترمربع است. در سال‌های اخیر این میزان، رشد زیادی را به دلیل اقتصاد رو به رشد تجربه کرده‌ است که شامل زاد و ولد بالا و مهاجرت از شهرهای دیگر کانادا و همچنین خارج از کانادا است. باید بدانید که  حدود ۸۱درصد از این جمعیت در مناطق شهری زندگی می‌کنند و بیش از ۷۵درصد جمعیت اَلبرتا در دو شهر بزرگ آن یعنی ادمونتون و کلگری ساکن هستند.
​​​​​​​
 انگلیسی رایج‌ترین زبان مادری در آلبرتا است. بعد از آن زبان چینی(۳٪) زبان آلمانی(۲٫۶٪)، زبان فرانسه(۱٫۹٪) و زبان فارسی در حدود (۰٫۵٪) می‌باشد.
​​​​​​​

آلبرتا همچنین دارای تنوع قومی قابل توجهی است، که از انگلستان، ایرلند، اسکاتلند، ولز، آلمان، فرانسه، اوکراین وخاورمیانه آمده‌اند.
در این استان تعداد زیادی از مذاهب مختلف وجود دارد که کاتولیک رایج‌ترین آن ها است؛ و از نظر تنوع بعد از بریتیش کلمبیا و انتاریو سومین مرکز با تنوع مذهبی می باشد. مسلمانان نیز ۱٫۷٪ جمعیت را در این استان شامل می‌شوند
.
معرفی  استان آلبرتا کانادا
پرچم استان آلبرتا کانادا
پرچم استان آلبرتا کانادا


 آلبرتا یک استان نفت‌خیز است و در واقع به استان انرژی کانادا معروف می باشد.اقتصاد آلبرتا نیز یکی از قویترین اقتصاد ها در کانادا می باشد، که متکی به صنعت نفت و کشاورزی است. آنچه قابل توجه است بیان این نکته می باشد که این استان  با وجود پیشرو بودن در زمینه صنعت نفت و گاز در جهان، خود را محدود به منابع انرژی موجود و در دسترس نکرده است و همچنان پذیرای صنایع متفاوت و در حال رشد و همچنین خدمات اقتصادی می‌باشد. هم اکنون با کمک فرصت‌هایی که توسط این اقتصاد در حال رشد ارائه شده‌است، آلبرتا به یکی از مهم‌ترین مقصدها برای مهاجران به کانادا تبدیل شده‌است.

امروزه آلبرتا بدون شک دارای شکوفاترین اقتصاد استانی در کانادا می‌باشد ودر سطح جهانی به ارائه کیفیت بالای زندگی شناخته شده‌است.
GDPسرانه در سال ۲۰۰۷ بالاترین مقدار در بین استان‌های کانادا با ۷۴۸۲۵$ است، که ۶۱٪ بیشتر از میانگین ملی کانادا است.
براساس سرشماری ۲۰۰۶ متوسط درآمد سالانه خانوار بعد از کسر مالیات برابر ۷۰۹۸۶$ (در مقایسه با ۶۰۲۷۰$ در کل کانادا) بوده‌است.
استان آلبرتا در صنعت انرژی فرصتهای شغلی بیشماری را ایجاد کرده است. توسعه‌ی اقتصادی این استان تنها به صنایع انرژی محدود نمی‌شود. این استان از تنوع اقتصادی بالایی برخوردار است. به غیر از صنعت نفت و گاز، مراتع و جنگلداری صنعت مهمی در استان آلبرتا محسوب می‌شود. آلبرتا مکان مناسبی جهت دامدارای و کشاوزی است. آلبرتا به دلیل رشد فزاینده‎‌ی اقتصادی فرصت مناسبی جهت کاریابی فراهم ساخته است. شرایط بهینه‌ی استان آلبرتا، نرخ پایین بیکاری و اشتغال زایی بالا را شامل می‌شود. طبق تحقیقات جهانی به اثبات رسیده که ادمنتون و کلگری جزء بهترین شهرهای دنیا جهت فعالیت و کار محسوب می‌شوند.
 
هزینه های زندگی در  دو شهر بزرگ آلبرتا یعنی ادمونتون و کلگری به طور قابل توجهی مشابه به یکدیگر است. هزینه زندگی در شهر ادمنتون برای یک فرد مجرد، بدون محاسبه هزینه اجاره بهای مسکن به طور میانگین حدود، 1190 $ و برای برای یک خانواده 4 نفره 4210$ (دلار کانادا) است. این مبالغ در کلگری نیز به ترتیب 1196$ و 4250$ (دلار کانادا) در طول یک ماه است.
اقتصاد و اشتغال در استان آلبرتا کانادا
پرچم کانادا
پرچم کانادا
هزینه های زندگی در استان آلبرتا کانادا


آلبرتا دارای سیستم آموزشی معروف و مشهوری است.
از مهد کودک تا دانشگاه و تحقیقات پیشرو جهانی در این استان انجام می‌شود. در کانادا، تمام شهروندان و افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند تا سن زیر ۲۰ سال توانایی تحصیل رایگان را تا انتهای دبیرستان از طریق مدرسه‌های همگانی دارا می‌باشند. زمانیکه شما به آلبرتا می‌آیید، فرزندان شما گزینه‌های فراوانی را برای انتخاب مدرسه در اختیار دارند، مدارسی که همگی رایگان هستند و از هزینه‌های مالیاتی تأمین می‌شوند. گذشته از سیستم اصلی مدارس همگانی، تعدادی مدارس فرانسوی زبان که مشغول آموزش به زبان فرانسوی هستند و همچنین مدارس کاتولیک نیز وجود دارند. آلبرتا همچنین مدارس جدیدی همانند مدارس آنلاین/مجازی را نیز به عنوان انتخاب‌های دیگری برای آموزش فرزندان ارائه می‌دهد. بعضی از پدر و مادران تصمیم می‌گیرند که فرزند خود را در این استان به مدارس خصوصی بفرستند، اما به صورت کلی اکثراً از مدارس عمومی استفاده می‌کنند به خاطر کیفیت بالای این مدارس.

سرانه مخارج هر دانش آموز برای تحصیلات ابتدایی در این استان در میان بالاترین‌ها در کانادا می‌باشد. آلبرتایی‌ها به‌طور متوسط سالیانه ۵۰۰۰ دلار برای تحصیلات عالی هزینه می‌کنند. این رقم در میان بالاترین‌ها در کانادا است. با این حال دولت برنامه‌های زیادی را برای کمک به خانواده‌ها در جهت هزینه‌های فرزندان، بعد از اتمام دبیرستان به اجرا درآورده‌است. در سال ۲۰۰۵، برنامه آموزشی صد ساله آلبرتا شکل گرفت و به مرحله اجرا گذاشته شد. این برنامه شامل حال تمام افراد مقیمی است که از سال ۲۰۰۵ به بعد در آلبرتا به دنیا آمده‌اند .

نظام آموزش تحصیلات عالی آلبرتا،  دارای ۲۴ مؤسسه، شامل چهار دانشگاه با بيش از ١٠٠ هزار دانشجو می‌باشد.  در این استان دانشگاه ها و کالج های معروف در کلاس جهانی به چشم می خورد. مثلا دانشگاه آلبرتا واقع در شهر ادمونتون که به عنوان پنجمین دانشگاه برتر کانادا، جایگاه ۱۱۹ جهان را در سال ۲۰۲۱ به خود اختصاص داده است یا دانشگاه کلگری که دومین دانشگاه بزرگ و مشهور آلبرتا است و در سال ۱۹۶۶ در شهر کلگری ساخته شد و در حال حاضر به عنوان دهمین دانشگاه برتر کانادا در جایگاه ۲۴۶ جهان قرار گرفته است. دانشگاه آتاباسکا که بر روی آموزش از راه دور فعالیت می کند و دانشگاه لث بریج نیز از دانشگاه های دیگر این استان هستند که در شهرهایی با همین نام واقع شده اند.
در سپتامبر سال ۲۰۰۹ نیز دانشگاه مونت رویال فعالیت آموزشی خود را شروع کرد و به دومین دانشگاه دولتی در کلگری تبدیل شد. چندین دانشگاه و کالج خصوصی و دینی نیز در این استان فعالیت می کنند که شمار دقیق آن ها به ۱۲ می رسد.
 

تحصیل و آموزش در استان آلبرتا کانادا
ادامه تحصیل در استان آلبرتا کانادا
پرچم استان آلبرتا کانادا
پرچم استان آلبرتا کانادا
رزرو وقت مشاوره
فرم ارزیابی
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
سازمان مهاجرتی شایا


طبق قانون کشور کانادا، کلیه استان ها و قلمروها موظف هستند کلیه شهروندان و ساکنان قانونی را تحت پوشش مراقبت های بهداشتی با بودجه محدود، قرار دهند.
اکثر خدمات اولیه در زمینه‌ی درمان و بهداشت در کانادا برای شهروندان قانونی بدون هزینه خواهد بود اما برای مثال جراحی های زیبایی و تعدادی از اقدامات مراقبت از دندان تحت پوشش این نوع بیمه قرار نمی گیرند. لیست خدمات دولتی قابل ارائه در زمینه بهداشت و درمان از استانی به استان دیگر متفاوت است. استان آلبرتا همانند سایر استانهای کانادا دارای سیستم خدمات بهداشتی و درمانی سراسری می‌باشد.  دولت کانادا سالانه حدود ۷۰۰۰ دلار برای این استان در نظر گرفته است که تقریبا در بین دیگر استان ها بیشترین هزینه است.
 
بهداشت و درمان  در استان آلبرتا کانادا
خدمات درمانی در استان آلبرتا کانادا


آلبرتا دارای آب و هوای خشک قاره‌ای با تابستان گرم و زمستان سرد میباشد و جز استانهای سردسیر کانادا محسوب میشود. به عنوان مثال میتوان توقع درجه حرارت تا ۲۳ درجه سانتیگراد در تابستان و ۲۵- درجه سانتیگراد در زمستان را داشت.
 
آب و هوای استان آلبرتا کانادا
آب و هوای استان آلبرتای کانادا


برنامه های مهاجرت استانی آلبرتا 


برنامه های مهاجرت استانی کانادا (PNP)، یکی از روش های سریع و مهم برای اخذ اقامت دائم کانادا هستند. برنامه های استانی این امکان را برای استان ها و مناطق کانادا فراهم می کنند تا افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند و علاقمند به سکونت و زندگی در استان خاصی هستند را انتخاب کنند. هر یک از استان ها (به جز کبک که سیستم انتخاب استانی متفاوتی دارد) و نوناووت، برنامه های انتخاب استانی منحصر به فردی دارند.

AINP برنامه ی مهاجرت استانی آلبرتا است که توسط دولت استانی  آلبرتا با همکاری اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا اداره می شود. متقاضیان مهاجرت به کانادا  که دارای مهارت و سابقه ی کار مدنظر استان هستند، می توانند از طریق این برنامه، که یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی کاناداست توسط استان آلبرتا انتخاب شوند و در اصطلاح Nominate شوند و نامزدی استانی دریافت کنند. و در صورت انتخاب شدن از سوی استان، ۶۰۰ امتیاز در سیستم اکسپرس انتری فدرال به دست خواهند آورد.

در حال حاضر مهاجرت استانی آلبرتا، شامل برنامه های زیر میشود : 

برنامه فرصت های آلبرتا Alberta Opportunity Stream
برنامه اکسپرس انتری آلبرتا Alberta Express Entry Stream
برنامه خوداشتغالی مزرعه داران  Self-Employed Farmer Stream  
برنامه ویزای استارت آپ فارغ التحصیلان بین المللی

 * برنامه فرصت آلبرتا (Alberta Opportunity Stream)  در۱۴ ژوئن 2018 به جای برنامه های استخدام استراتژیک (Strategic Recruitment Stream) و کارفرما محور (Employer-Driven Stream )   معرفی شده است، و دو برنامه فوق در حال حاضر متوقف می‌باشند.


برنامه مهاجرتی فرصت های آلبرتا

برنامه فرصت های آلبرتا (AOS) که از ماه ژوئن سال 2018 به جریان افتاده راهی است برای دریافت اقامت دائم کانادا توسط اتباع خارجی که در استان آلبرتا مشغول به کار می‌باشند و یا فارغ التحصیلان بین المللی که تحصیل خود را در یکی از موسسات و دانشگاه های معتبر و مورد تایید اداره مهاجرت  آلبرتا در مقطع متوسطه و بالاتر به پایان رسانده اند. 

متقاضیان برنامه فرصت آلبرتا (Alberta Opportunity Stream) می بایست حداقل شرایط زیر را داشته باشند:

1 : شرایط اقامتی و اجازه کار
افرادی که متقاضی برنامه فرصت آلبرتا هستند، در زمان ارائه درخواست و نیز در موقع  ارزیابی درخواست خود، باید وضعیت اقامتی قانونی و صحیح داشته باشند و همچنین باید دارای مجوز کار برای یک شغل واجد شرایط در استان آلبرتا باشند.

 2 : زبان 

افرادی که در یکی از مشاغل با ناک  0، A و B مشغول به کارند، نیازمند داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی  حداقل معادل با CLB 5 میباشند. مشاغل حوزه سلامت، پرستاری و خدمات پزشکی با ناک  شغلی ۳۴۱۳ باید مدرک معادل CLB 7  را بتوانند ارائه دهند . 
برای مشاغل با ناک C یا D   حداقل سطح زبان 4 CLB برای انگلیسی یا فرانسوی الزامی است.

 3 : تحصیلات 

متقاضیان  برنامه فرصت آلبرتا  باید دست کم دارای تحصیلات معادل دیپلم دبیرستان در کانادا و در کشور خود باشند. سطح تحصیلات هر چه باشد باید از سوی سازمان های مشخص شده در کانادا که مسئول ارزیابی و تایید مدارک هستند، مانند سازمان WES کانادا، تاییدیه دریافت کرده باشد.

4 : سوابق کاری 

متقاضیان این برنامه باید حداقل ۱۲ ماه از ۱۸ ماه گذشته سابقه کاری در شغل  کنونی خود را داشته باشند و یا حداقل ۲۴ ماه از ۳۰ ماه گذشته در شغلی که در حال حاضر در کانادا و یا خارج از کانادا  دارند، سابقه کار داشته باشند. این سابقه کار، باید به صورت تمام وقت و حداقل به میزان ۳۰ ساعت در هفته باشد و در شغلی مشابه شغل کنونی متقاضی باشد . این کار باید توسط اداره مهاجرت و شهروندی تأیید شده باشد و همراه با مجوز کار  بوده باشد.

*اگر متقاضی دارای ویزای کار پس از تحصیل باشد و می خواهد از کاری که در ایام کارآموزی و در زمان تحصیل انجام داده به عنوان سابقه کار استفاده کند، می بایست حداقل ۶ ماه از ۸ ماه گذشته بطور فول تایم و در آلبرتا و در شغل حال حاضر خود مشغول به کار بوده باشد و در شغلی مرتبط با تحصیلات خود که در آلبرتا کسب کرده، مشغول به کار بوده باشد.

5 : پیشنهاد کاری 

در صورتی افراد می توانند برای این برنامه درخواست خود را ارائه دهند که از سوی یک کارفرمای کانادایی در استان آلبرتا یک پیشنهاد کاری معتبر در راستای شغل کنونی خود دریافت کرده باشند.پیشنهاد شغلی باید توسط یک کارفرما در استان آلبرتا امضا گردد و همچنین این پیشنهاد شغلی باید تمام وقت و به صورت ممتد به شخص استخدامی به مدت ۱۲ ماه یا بیشتر حقوق پرداخت کند.
شغل مورد نظر باید در زمینه شغلی فعلی خود متقاضی باشد.
حقوق این شغل باید بیشتر از حداقل دستمزد در استان آلبرتا باشد.
این مشاغل ممکن است به تاییدیه  (LMIA) نیازمند باشد و یا ممکن است از نیاز به این تاییدیه  معاف باشد که این مشاغل معمولا تحت برنامه های تجارت بین المللی، نقل و انتقالات درون شرکتی یا  برنامه تجربه کانادایی می باشند.
افرادی که با اجازه کار بعد از اتمام تحصیلات، می خواهند مشغول به کار شوند نیز به تاییدیه مثبت اداره کار (LMIA) نیاز نخواهند داشت. در این مورد کافیست دانشجو از دانشگاه های معتبر و یا موسسات معتبر تحصیلاتش را به اتمام رسانده باشد و یا با مجوز کار پس از تحصیل در کانادا مشغول به کار باشد.


جریان اکسپرس انتری آلبرتا کانادا
​​​​​​​

سیستم اکسپرس اینتری نخستین بار در سال ۲۰۱۵ به منظورتامین نیروی کار مورد نیاز کانادا و استان های آن و کمک به توسعه و رشد اقتصادی این کشور ایجاد شده و در حال حاضر به یکی از محبوب ترین شیوه های مهاجرتی در ایران و جهان تبدیل شده است.

برنامه اکسپرس اینتری آلبرتا بر اساس سیستم امتیاز دهی CRS نامزد های برگزیده را انتخاب کرده و اقامت دائم آن ها را در کمتر از ۱ سال صادر می کند.

در واقع جریان اکسپرس اینتری آلبرتا به اداره مهاجرت آلبرتا اجازه می دهد تا تعداد محدودی از متقاضیان واجد شرایط را از سیستم اکسپرس اینتری IRCC, اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا انتخاب کند و برای آنها دعوتنامه صادر کند.

برنامه اکسپرس اینتری آلبرتا که به ترتیب زیر مجموعه برنامه اسکیل ورکر فدرال و برنامه نامزدی استانی در سیستم اکسپرس اینتری میباشد، جذب فارغ التحصیلانِ بین‌المللیِ دانشگاه‌های کانادا و آلبرتا، و همچنین متقاضیانی وابسته به استان آلبرتا را در اولویت قرار داده است. 

مسیر فناوری آلبرتا نیز تحت جریان اکسپرس اینتری آلبرتا میباشد . در این روش  در صورتی که متقاضیان در حال حاضر برای یک کارفرمای صنعت فناوری مستقر در آلبرتا در یک شغل فنی واجد شرایط کار می کنند یا پیشنهاد شغلی از آنها دارند، ممکن است واجد شرایط این برنامه باشند. 

  درخواست از طریق جریان اکسپرس اینتری آلبرتا شامل مراحل زیر میباشد :

۱ : متقاضیان می بایست دارای یک پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری باشند .باید توجه داشت که داوطلبان برنامه اکسپرس اینتری آلبرتا نمی‌توانند به طور مستقیم در سیستم اکسپرس اینتری این استان پروفایل ایجاد کنند و در این سیستم درخواست خود را به ثبت برسانند؛ ابتدا باید در سیستم اکسپرس اینتری فدرال نام کاربری ایجاد کرد.

۲ :  متقاضیانی که علاقه مند به درخواست تحت برنامه فناوری  آلبرتا هستند، باید اطلاعات مربوط به پروفایل اکسپرس انتری و همچنین اطلاعات مربوط به شرایط استخدام، یا پیشنهاد شغلی خود در آلبرتا  نزد یک کارفرمای حوزه فناوری آلبرتا را با پر کردن یک فرم آنلاین به AINP ارسال کنند. 

۳ : سایر متقاضیان  جریان اکسپرس اینتری باید یک نامه ابراز علاقمندی  (NOI) از AINP در پروفایل اکسپرس انتری فدرال کانادا دریافت کنند، سپس یک کپی از آن را به AINP ایمیل کنند و اعلام کنند که علاقه مند به درخواست برای AINP هستند. AINP تعیین می کند که آیا نامزدها حداقل معیارهای واجد شرایط بودن را برای درخواست دارند یا خیر. کاندیداهایی که حداقل معیارهای واجد شرایط بودن را دارند ایمیلی دریافت می کنند که از آنها دعوت می کند درخواست خود را ارسال کنند. 


اگر در برنامه استانی آلبرتا AINP مشخص شود که برخی از مدارک و اطلاعات متقاضی جعلی و یا نادرست است، ممکن است متقاضی تا ۵ سال از درخواست مجدد به AINP محروم شود. تمام جزئیاتی که متقاضی در سیستم‌های اکسپرس اینتری و برنامه‌های مهاجرتی مدعی می‌شود، باید با ارائه مدارک موثق به اثبات برساند.جریان خود اشتغالی مزرعه داران

برنامه استانی آلبرتا تحت جریان خود اشتغالی مزرعه داران مخصوص کارآفرینانی بوده که از منابع مالی کافی برخوردار بوده و سابقه مدیریتی و کار کشاورزی و دانش و تجربه کافی جهت سرمایه گذاری و راه اندازی یک کسب کار زراعتی در آلبرتا برخوردار می باشند. از مهمترین ملزومات این جریان، سرمایه گذاری کردن در استان آلبرتا به حداقل مبلغ ۵۰۰ هزار دلار کانادا است.

متقاضیان این برنامه برای واجد شرایط بودن می بایست :

۱ : بتوانند مهارت خود را در مدیریت و اداره یک مزرعه با ارائه مدرک نشان دهند.
۲ : توانایی ارائه مدارک دال بر تحصیلات، تجربیات و سابقه کاری در این زمینه را داشته باشند.
۳ : ارائه بیزینس پلن برای سرمایه گذاری در زمینه مزرعه داری در آلبرتا
۴ : توانایی سرمایه‌گذاری به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار دلار که معادل کمترین مبلغ برای راه‌اندازی یک کسب و کار کشاورزی در استان آلبرتا می‌باشد را داشته باشند.
۵ : ارائه مدرک در جهت اثبات اینکه یک موسسه مالی کانادایی، قصد سرمایه گذاری در زمینه برنامه پیشنهادی فرد را دارد.
 توجه داشته باشید که برای شرکت در این برنامه ارائه هرگونه اطلاعات نادرست و یا جعلی می‌تواند متقاضی را تا ۵ سال از ارائه مجدد درخواست در هر زیر برنامه از برنامه‌های مهاجرتی استان آلبرتا محروم نماید.


** متقاضیانی که برنامه آن ها به توسعه و رونق کشاورزی استان کمک کند، از سوی دولت آلبرتا در اولویت قرار می گیرد.برنامه ویزای استارت آپ آلبرتا

برنامه ویزای استارت‌آپ فارغ‌التحصیلان بین المللی  (FGSVS) یک برنامه مهاجرت اقتصادی است که فارغ‌التحصیلان خارجی با استعداد و واجد شرایط را از خارج از کانادا برای دریافت اقامت دائم پس از راه‌اندازی شرکت‌های نوپا واستارت آپی در  کسب‌وکارهای نوآورانه در آلبرتا معرفی می‌کند.
​​​​​​​
این برنامه که در ۲۷ ژانویه ۲۰۲۱راه اندازی شده است در واقع مخصوص فارغ التحصیلان بین المللی است که خارج از کانادا فارغ التحصیل شده اند و تمایل به ایجاد و راه اندازی بیزینس جدید در استان آلبرتا دارند.
این برنامه یک همکاری بین اداره مهاجرت آلبرتا  و موسسات سرمایه گذار و مورد تایید اداره مهاجرت است. فارغ التحصیلان خارجی که علاقه مند به درخواست تحت برنامه ویزای استارت آپ فارغ التحصیلان خارجی هستند باید با یکی از این موسسات  تعیین شده کار کنند.
موسسه مورد نظر در صورتی که تشخیص دهد که فارغ التحصیل خارجی شرایط AINP را برآورده می کند توصیه نامه ای صادر می کند. فارغ التحصیلان خارجی باید توصیه نامه خود را از طریق سیستم ابراز علاقه مندی  (EOI) از طریق پرتال AINP ارسال کنند. 

در این برنامه کلیه فارغ التحصیلان بین المللی که در خارج از کانادا زندگی می کنند و تمایل دارند به آلبرتا مهاجرت کنند در صورت داشتن شرایط زیر می توانند اقدام کنند:

۱ : داشتن حداقل۶ ماه سابقه کار تمام وقت مدیریتی یا مالکیت بیزینس
۲ : داشتن مدرک تحصیلی در مقطع حداقل فوق دیپلم از یک موسسه معتبر در خارج از کانادا با ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA) این مدرک باید: در ۱۰ سال گذشته در زمان ارائه فرم ابراز علاقه مندی  EOI دریافت شده باشد ، و باید معادل مدرک کانادایی باشد. 
۳ : داشتن بیزینس پلن با پیش درآمدهای مالی
۴ : توانایی یک ارائه ۱۰دقیقه ای از بیزینس پلن برای سرمایه گذاران مالی.
۵ :  داشتن حداقل CLB 5 برای زبان انگلیسی یا فرانسه در هر یک از چهار مهارت. باید توجه داشت که اعتبار نتیجه آزمون رسمی زبان باید در زمان ارسال EOI کمتر از دو سال باشد.
 اداره مهاجرت آلبرتا فقط آزمون های زبان زیر را می پذیرد: 
آزمون سلپیپ(CELPIP)
 آزمون آیلتس  (IELTS)
آزمون تف(TEF) 
۶ : داشتن حداقل سرمایه مورد نیاز این برنامه که  برای سرمایه گذاری در مرکز شهری ۱۰۰ هزار دلار و برای مناطق حاشیه ای ۵۰ هزار دلار است. توجه داشته باشید که هر چه میزان  سرمایه گذاری قبل از آمدن به آلبرتا بیشتر باشد  امتیاز بیشتری به شما تعلق می گیرد. 
۷ : داشتن مالکیت حداقل ۳۴٪ بیزنس آینده اگر در مرکز شهر واقع شده باشد یا مالکیت حداقل ۵۱٪ تجارت اگر خارج کلگری و ادمونتون واقع شده باشد.
۸ : داشتن توصیه نامه از موسسات مورد تایید استان آلبرتا
۹: کاندیداها باید نشان دهند که تمکن مالی مورد نیاز برای راه اندازی بیزینس خود و حمایت از خود را در زمانی که مجوز کار دریافت می کنند  دارند.
این برنامه دارای امتیاز بندی می باشد و افرادی که بتوانند بالاترین امتیاز رو کسب کنند برای ارائه برنامه تجاری خود دعوت می شوند.

​​​​​​​