کانادا که شمالی ترین کشور در قاره آمریکا و دومین کشور پهناور جهان میباشد دارای ۱۰ ایالت است که در ۵ منطقه جغرافیایی اصلی واقع شده اند.
کرانه غربی یکی از ۵ منطقه جغرافیایی در کانادا است که شامل استان بریتیش کلمبیا می باشد و به واسطه کوه ها, جنگل ها و طبیعت بکرش شهرت جهانی دارد.
استان بریتیش کلمبیا غربی ترین استان کانادا می باشد که مابین رشته کوه های راکی و خطوط ساحلی اقیانوس آرام قرار گرفته است. این استان از شرق هم مرز با استان آلبرتا  و از غرب محدود به سواحل اقیانوس آرام میباشد. از جنوب با ایالت واشنگتن آمریکا هم مرز است و همسایه شمالی آن نیز منطقه یوکان می باشد . بیشتر قسمت های شمالی استان پوشیده از کوه های برفی است که سکونت در این مناطق را تقریبا غیر ممکن کرده است.

بریتیش کلمبیا پنجمین استان بزرگ کانادا می باشد که با وسعت ۹۴۴۷۳۵ کیلومتر مربع تقریبا ۹.۵ درصد از مساحت کانادا را پوشش داده است. بزرگی این استان به تنهایی با مجموع مساحت سه کشور اروپایی آلمان, فرانسه و هلند برابر است.
استان بریتیش کلمبیا در کنار یک اقتصاد شکوفا و سطح زندگی و رفاه فردی و اجتماعی عالی با داشتن طبیعتی بی نظیر, پارک های ملی حفاظت شده, شهرهای تمیز و خدمات شهری به روز و با کیفیت به یکی از مهاجر پذیرترین استان های کشور تبدیل شده است. در حال حاضر این استان که سومین استان پر جمعیت کانادا نیز می باشد نزدیک به ۵.۱ میلیون نفر جمعیت دارد و سالانه پذیرای حدود ۳۵ هزار مهاجر جدید نیز می باشد که به دلیل مجاورت این استان با اقیانوس آرام و نزدیکی به قاره آسیا اکثر این مهاجران از آسیا وارد این استان می شوند. در حال حاضر ۱۰ درصد از کل جمعیت بریتیش کلمبیا را چینی ها تشکیل می دهند.

مرکز بریتیش کلمبیا شهر ویکتوریا می باشد که پنجمین شهر بزرگ کانادا بوده و به شهر باغ معروف می‌باشد.
ونکوور با ۲.۳ میلیون نفر جمعیت بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر این استان به حساب می آید که به دلیل سطح بالای زندگی در این شهر جزو یکی از ده شهر ممتاز جهان معرفی شده است.

از دیگر شهرهای مهم بی.سی میتوان به کلونا, پرنس جورج, آبوتسفورد, آلدرگر و چیلی اشاره کرد.

از نظر مذهب بیشتر مردم این استان مسیحی هستند یا این که اصلا هیچ دینی ندارند.
از نظر زبان بیشتر مردم زبان اولشان انگلیسی است اما به دلیل وجود ملیت های آسیایی در این منطقه زبان چینی نیز خیلی رایج شده است.
مهاجرت نقش اصلی در شکل گیری و توسعه این استان داشته است.
بریتیش کلمبیا مرکز زندگی بسیاری از مهاجران ایرانی نیز می باشد که بیشتر در شهر ونکوور مخصوصا ونکوور شمالی و غربی سکونت دارند. در حال حاضر برخی از مقامات دولتی این استان ایرانی هستند.
 ​
 معرفی ​استان بریتیش  کلمبیا کانادا
معرفی استان بریتیش کلمبیا کانادا
پرچم استان بریتیش کلمبیا
پرچم استان بریتیش کلمبیا در کانادا
اقتصاد و اشتغال در استان بریتیش کلمبیا کانادا

استان بریتیش کلمبیای کانادا مجموعه ای بی نقص از منابع طبیعی دارد و همین امر سبب شده است که همچنان اقتصاد آن به طور سنتی تا حد زیادی متکی بر منابع طبیعی باشد هرچند در سال های اخیر رشد صنایع و کالاهای خدماتی نیز بسیار چشمگیر بوده است . در حال حاضر بریتیش کلمبیا به واسطه جنگل های انبوه و گسترده اش یکی از بزرگترین صادر کننده های الوار در جهان است. این استان از نظر تولید برق آبی در سطح سوم جهان و همچنین دومین تولید کننده گاز در کانادا می باشد. بزرگترین شیلات در کانادا متعلق به این استان است . همچنین وجود زمین های کشاورزی حاصلخیز و دامپروری مدرن و پیشرفته یکی دیگر از منابع اقتصادی استان به شمار می آیند.
وجود رشته کوه های راکی, هزاران مایل خطوط ساحلی اقیانوس آرام ۶ پارک ملی حفاظت شده و جنگل های انبوه و طبیعت بکر و بی نظیر  در کنار تنوع مثال زدنی فرهنگ, زبان, رنگ و نژادهای مختلف این استان را به یک مقصد گردشگری تبدیل کرده است. از همین روی صنعت توریسم و گردشگری به یکی دیگر از مهم ترین منابع اقتصادی استان بدل شده است.
ونکوور بزرگترین شهر بریتیش کلمبیا یک مرکز مهم تجاری و فن آوری است که پس از لس آنجلس و نیویورک به سومین مرکز پیشرفته فیلم سازی آمریکای شمالی تبدیل شده است.
این شهر به دلیل رفت و آمد های زیاد یک مرکز مهم خدماتی شده است . در واقع اقتصاد ونکوور در اصل بر مبنای خدمات مالی میباشد هرچند میزان صادرات بنادر این شهر نیز بالاترین رتبه را در آمریکای شمالی دارد و ونکوور یکی از مهم ترین نقاط در ترانزیت کالا از اقیانوس آرام به حساب می آید.
بریتیش کلمبیا به خصوص شهر ونکوور از لحاظ سطح بالای زندگی در جهان معروف است ولی نمی‌توان هزینه های بالای زندگی در این استان را نادیده گرفت. هرچند متوسط درآمد سالیانه افراد نسبت به هزینه های زندگی در سطح خوبی قرار دارد و همچنین نرخ مالیات در آن دومین نرخ پایین در کانادا می‌باشد. بی سی به خصوص شهرهای ونکوور و ویکتوریا محل خوبی برای پیدا کردن شغل مناسب محسوب می شوند چراکه در حال حاضر نرخ بیکاری در آن ها به پایین ترین سطح خود در ۳۵ سال گذشته یعنی ۵ درصد رسیده است. بیشتر مشاغل موجود در آن در زمینه خدمات و فناوری می باشند.
شایان ذکر است که هزینه مسکن در این استان کمی بیشتر از دیگر نقاط کانادا میباشد و البته که دو شهر ویکتوریا و ونکوور گران ترین بخش های استان به شمار می روند.
اکثر ساکنان ونکوور حومه شهر ماننر ریچموند و برنابی را برای زندگی ترجیح می دهند چرا که در این نواحی هزینه های مسکن کمتر بوده در عین حال خانه ها بزرگتر هستند و مسافت زیادی هم تا شهر فاصله ندارند.
 
اقتصاد استان بریتیش کلمبیا کانادا
پرچم کانادا
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
رزرو وقت مشاوره
فرم ارزیابی
سازمان مهاجرتی شایا
آب و هوای استان بریتیش کلمبیا کانادا

بریتیش کلمبیا به نسبت سایر استان های کانادا آب و هوای معتدل تری دارد. بزرگترین شهر آن یعنی ونکوور که به شهر باران معروف است هر چند سال یک بار شاید زمستانی پر برف داشته باشد.
بسیاری از بخش های بی.سی دارای تابستان های گرم با دمای بالای 30 درجه سانتیگراد و زمستان های خیلی سرد با دمایی گاهی زیرمنفی 20 درجه می باشند.
شهرهای ویکتوریا و ونکوور به نسبت سایر شهرها هوای معتدل تری دارند و بر خلاف شهر های دیگر این استان سرمای کمتری را در زمستان احساس می کنند.
آب و هوای استان بریتیش کلمبیا کانادا
پرچم استان بریتیش کلمبیا کانادا
پرچم استان بریتیش کلمبیا کانادا
تحصیل در استان بریتیش کلمبیا کانادا
​​​​​​​

تحصیل در استان بریتیش کلمبیا کانادا به طور کلی به 3 سطح ابتدایی, متوسطه و آموزش عالی(کالج یا دانشگاه) تقسیم شده است. افراد دارای اقامت دائم یا شهروندی کانادا تا سن 20 سالگی میتوانند از مزایای تحصیل رایگان تا سطح دیپلم برخوردار شوند که این خدمات رایگان شامل حال دانش آموزان بین المللی نمی شود.

برای کسانی که زبان اولشان فرانسه هست نیز مدارس همگانی فرانسه در سراسر استان پراکنده است. افراد در این استان پس از اتمام مدرسه گزینه های بسیار زیادی در اختیار خواهند داشت. دانشگاه ها و کالج های مختلف با تنوع بسیار زیادی از رشته های متفاوت با سطح کیفیت علمی مختلف از متوسط تا بسیار عالی وجود دارد که هر فرد با توجه به رزومه خود میتواند موسسه آموزشی مناسب را برای خود برگزیند. در حال حاضر این استان دارای 1900 برنامه آموزش عالی مختلف است که در 26 موسسه آموزشی, آموزش عالی برگزار میشوند. از جمله بهترین دانشگاه های استان میتوان به دانشگاه‌ها بریتیش کلمبیا با رنک جهانی 45 یا دانشگاه ویکتوریا یا   دانشگاه سایمون فریزر اشاره کرد.
شرایط تحصیل در استان بریتیش کلمبیا کانادا
آشنایی با برنامه های مهاجرتی استانی بریتیش کلمبیا 


برنامه های مهاجرتی استان بریتیش کلمبیا به دو گروه برنامه نیروی کار ماهر و نیمه ماهر و برنامه مهاجرتی از طریق کار آفرینی تقسیم بندی می شود.

 برنامه مهاجرتی نیروی کار متخصص

این برنامه خود دارای زیر شاخه های زیر می باشد:

1 : نیروی کار ماهر

افرادی که در یکی از مشاغل پر تقاضای استان بریتیش کلمبیا کانادا، حداقل دو سال سابقه کاری مرتبط داشته باشند و از یکی از شرکتهای مورد تايید جاب آفر یا پیشنهاد شغلی دریافت کنند و از دانش زبان انگلیسی با حداقل نمره  آیلتس ۴.۵ برخوردار باشند. * جزو مشاغل مورد تائید این گروه مشاغل حوزه تکنولوژی می باشد که در استان بی سی بسیار پر تقاضا می باشد به همین خاطر، برای تامین سریعتر متخصصین این گروه برنامه تک پایلوت بی سی طراحی گردیده تا با ساده تر کردن شرایط، جذب متقاضیان این گروه را سریعتر نماید.

2 : نیروی کار بخش بهداشت و درمانی 

این برنامه مختص پزشکان، پرستاران، سایر پرسنل کادر درمان می باشد که حداقل دو سال سابقه کاری در این حوزه داشته باشند،  دارای پیشنهاد شغلی تمام وقت از سازمانهای درمانی استان بی سی بوده و از سطح زبان با حداقل نمره آیلتس ۴.۵ برخوردار باشند. در صورتیکه شغل مورد نظر نیاز به مجوزهای فدرال و استانی داشته باشد متقاضی می بایست این مجوزها را کسب کرده و یا در پروسه گرفتن آنها باشد.

3 :فارغ التحصیلان بین المللی 

این برنامه مختص افرادیست که در سه سال گذشته از یکی از دانشگاهها و یا کالجهای کانادا فارغ التحصیل شده اند. برای متقاضیان این گروه نیز شرایطی مطابق گروه نیروی کار ماهر ضروری می باشد با این تفاوت که این افراد نیازی به داشتن سابقه کار مرتبط در زمینه کاری مورد نظر ندارند.
فارغ التحصیلان در مقطع فوق لیسانس و دکتری در رشته ها و دانشگاههای مشخص شده در استان  بی‌سی: متقاضیان این گروه تنها افرادی هستند که برای تشکیل پرونده مهاجرتی خود نیازی به داشتن جاب آفر ندارند و صرفا با تکمیل تحصیلات خود و نشان دادن تمایل و توانایی به اقامت دائم در استان می توانند از این شرایط اقامتی بهره مند شوند.


4 : نیروی کار نیمه ماهر 

یکی از برنامه های منحصر به فرد مهاجرتی استان بی سی برنامه مهاجرتی مختص نیروی کاری نیمه ماهر می باشد. این برنامه مختص افرادیست که در مشاغل مرتبط با توریسم و هتلداری، رانندگی ماشینهای سنگین و صنایع غذایی در استان بی سی مشغول به کار هستند و یا افرادی که در هرنوع شغل غیر تخصصی ای ( غیر از شغل پرستار خانگی) در مناطق در حال توسعه شمال استان بی سی در حال کار می باشند. این افراد در صورتی که در شغل مورد نظر در استان بی سی حداقل ۹ ماه مشغول کار بوده و کارفرمایشان حاضر به ساپورت پرونده اقامت دائمشان باشد با داشتن شرایط زیر می توانند برای اقامت دائم از طریق این برنامه اقدام کنند.

۱ : سابقه کاریشان در طول تحصیل نباشد.
۲ : داشتن حداقل تحصیلات معادل دیپلم و داشتن کلیه مجوزهای مورد نیاز برای کار مربوطه.
۳ : دانش زبان انگلیسی حداقل معادل آیلتس ۴.۵ .
۴ : برای رانندگان ماشینهای سنگین سابقه کاری حداقل ۲ سال از سه سال گذشته و داشتن گواهینامه رانندگی مربوطه در استان بی سی .
۵ : متقاضیان برنامه های فوق غیر از نیروی کار نیمه ماهر در صورت داشتن شرایط سیستم اکسپرس اینتری می توانند پرونده اقامت دايم خود را از طریق این سیستم ارسال نمایند تا از بررسی سریعتر آن بهره مند شوند.

برنامه مهاجرتی از طریق کار آفرینی در استان بی سی

این برنامه که خود به دو گروه اصلی و پایلوت منطقه‌ای تقسیم بندی می شود مختص افرادیست که در زمینه های تجارت و بیزینس دارای سابقه مالکیت و یا مدیریت ارشد یک بیزینس بوده و همچنین از نظر مالی توانایی لازم برای احداث بیزینس در استان بی سی را دارا می باشند.
​​​​​​​
برای برنامه کارآفرینی بیس متقاضی می بایست شرایط زیر را دارا باشد :

۱ : سابقه کاری ۳ سال و یا بیشتر به عنوان مدیر و مالک بیزینس و یا چهار سال و بیشتر به عنوان مدیر ارشد در یک بیزینس و یا ترکیبی از یک سال به بالا مدیر و مالک و دو سال به بالا مدیریت ارشد
۲ : دارایی حداقل معادل ۶۰۰ هزار دلار کانادا
۳ : تحصیلات بالاتر از دیپلم و یا حداقل تجربه حداقل ۳ سال از ۵ سال اخیر به عنوان مدیر و مالک ۱۰۰٪ یک بیزینس
۴ : داشتن طرح توجیهی و یا بیزینس پلن برای احداث یک بیزینس جدید و یا خرید یک بیزینس موجود در بی سی
۵ : مینیمم مالکیت یک سوم از بیزینس احداث و یا خریداری شده
۶ : حداقل سرمایه گذاری معادل ۲۰۰ هزار دلار کانادا در بیزینس فوق
۷ : ایجاد حداقل یک شغل تمام وقت برای یک فرد کانادایی
۸ : محل بیزینس در استان بی سی
۹ : حداقل سطح زبان انگلیسی معادل آیلتس ۴.۵
۱۰ : امکان شریک شدن با متقاضیان دیگر این برنامه
۱۱ : امکان شراکت با یک فرد کانادایی
شرایط برنامه کارآفرینی پایلوت منطقه‌ای تقریبا مشابه شرایط برنامه بیس بوده با تفاوتهای زیر:
۱ : میزان مینیمم دارایی ۳۰۰ هزار دلار کانادا
۲ : مینیمم مالکیت بیزینس ۵۱٪
۳ : داشتن طرح توجیهی و یا بیزینس پلن برای احداث یک بیزینس جدید 
۴ : حداقل سرمایه گذاری معادل ۱۰۰ هزار دلار کانادا در بیزینس فوق
۵ : محل بیزینس در یکی از مناطق مورد تائید این برنامه پس از انجام سفر اکتشافی و اخذ تائیدیه از سازمان مربوطه
۶ : عدم امکان شریک شدن با متقاضیان دیگر این برنامه
​​​​​​​
متقاضیان هر دو این برنامه ها پس از تائيد استان می توانند برای دریافت ویزای کار اقدام نموده تا جهت احداث بیزینس خود به استان بی سی بیایند و پس از احداث بیزینس و اجرای کامل بیزینس پلن تائید شده و دریافت تائیدیه ی استان می توانند جهت اخذ اقامت دايم کانادا اقدام کنند
.