سازمان مهاجرتی شایا


لغت شهروندی ترجمه Citizenship می باشد  که از واژه لاتین  civil به معنای شهر گرفته شده است.
شهروندی به جایگاه رسمی و حقوقی می گویند که منجر به داشتن تابعیت، پاسپورت  و مهم تر از همه حقوق تضمین شده توسط قانون اساسی برای فرد می گردد. در واقع داشتن تابعیت یک کشور باعث ایجاد رابطه ای سیاسی، حقوقی و معنوی میشود که شما را به عنوان شهروند به دولت قانونی کشور تحت تابعیتتان مرتبط خواهد ساخت. داشتن تابعیت یا شهروندی یک کشور قدرتمند در سطح بین المللی حتی در خارج از مرزها ی آن کشور هم میتواند  در صورت مواجه با مشکلات و مسائل حقوقی   حافظ منافع  شخص بوده و مانع از تضییع حقوق فردی وی گردد. 
 

همانطور که اشاره شد, رسیدن به شهروندی یک کشور برای شما همراه با دستیابی به بسیاری از حقوق قانونی خواهد بود . توجه داشته باشید  که معمولا اقامت در کشور دیگر دارای مدت زمان محدودی می باشد. از همین جهت برخی از کشورها امکان اعطای اقامت دائم را دارا می باشند.

در صورت اخذ اقامت یک کشور, فرد دارای حق و حقوق محدودی برای زندگی, امور اداری, تجارت و …. در آن کشور می باشد. و بسیاری از حقوق شهروندی همانند حق رأی  دادن و یا به دست آوردن مناصب سیاسی را نخواهد داشت.

 اخذ تابعیت هر کشوری به وضعیتی گفته می شود که با تولد فرد در آن کشور و یا سپری شدن مسیرها وروش های مشخص و تعریف شده, به شخص تعلق می گیرد. البته افراد با مهاجرت به کانادا, در صورت اقامت در این کشور و داشتن پیش نیاز های لازم , می توانند واجد شرایط  برای اخذ تابعیت کانادا شوند.

قانون تابعیت کانادا در اصل بر اساس قانون مصوب 1910 به وجود آمد. بر طبق این قانون, تابعیت یا شهروندی کانادا به آن دسته از اتباع انگلیس که مقیم کانادا بودند تخصیص داده شد و دیگر اتباع انگلیس برای ورود به خاک کانادا موظف به اجازه بودند.
بعد از انقضاء قانون مصوب وست مینستر در سال 1931 که به موجب آن هر یک از ایالت‌های خودگردان بریتانیای کبیر اجازه تصویب و وضع قوانین برای ایالت‌های خود را داشته هر یک از ایالت‌های خودگردان قوانین مختص به خود را تصویب نموده و در قلمرو خود به اجرا در می‌آوردند و قانون تابعیت کانادا نیز در سال 1947 به تصویب رسید. این قوانین در خلال این سال ها به دفعات دستخوش تغییرات شده است تا به شکل امروزی رسیده است.
 
در حال حاضر کانادا به عنوان یکی از پویا ترین و قدرتمندترین اقتصاد های دنیا با فضای باز سیاسی و اجتماعی خود و ایجاد ظرفیتی بالا برای رشد و ترقی تمام افراد جامعه توانسته است به یکی از پرطرفدارترین مقاصد دنیا برای اقامت و مهاجرت تبدیل شود به طوریکه بسیاری از متقاضیان با هدف اخذ شهروندی کانادا و بهره مندی از مزایای آن اقدام به دریافت اقامت این کشور میکنند.

​​​​​​​
در واقع دریافت شهروندی کانادا آخرین مرحله از فرایند مهاجرتی برای بسیاری از مهاجران است. ​​​​​​​

شهروند کانادا کیست ؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم اخذ شهروندی کانادا برای شما تسهیلات و حقوق ویژه ای به همراه خواهد داشت که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1 :  در انتخابات شهرداری, استانی و فدرال حق رای خواهید داشت.

2 :  دریافت پاسپورت کانادایی. پاسپورت کانادایی یکی از قدرتمندترین پاسپورتهای جهان میباشد. شما با دریافت پاسپورت کانادا امکان سفر به بیش از 150 کشور جهان را بدون نیاز به ویزا خواهید داشت. همچنین در سفر به کشور هایی که نیاز به ویزا دارند مسیر بسیار ساده تر و راحت تری پیش رو خواهید داشت.

3 :  طبق قوانین کانادا, اخذ شهروندی, امکان تابعیت دوگانه و یا چند گانه را برای افراد ایجاد می کند. این موضوع بدان معناست که افراد با اخذ تابعیت کانادا دیگر مجبور نیستند تا بین شهروندی کشور جدید (کانادا) و یا کشور مبدا خود, یکی را انتخاب نمایند.

4   :  اگر فرزندتان در کانادا متولد شود, شهروند کانادا است. فرزندان متولد کانادای شما می‌توانند بدون گذراندن مراحل خاصی به واسطه شما شهروند کانادا شوند.

5 :  دریافت شهروندی کانادا , امکان دسترسی به مشاغل دارای امنیت بالا در سطوح مختلف را برای افراد (همانند مشاغل در سطح فدرال) فراهم می کند.

6 :  با کسب شهروندی کانادا شما امکان ورود و ایفای نقش در مسائل و مناسبت های سیاسی این کشور را خواهید داشت.
​​​​​​​
7  : برخلاف وضعیت اقامتی موقت و یا دائم, شهروندان کانادایی هیچ محدودیت زمانی برای حضور در داخل کانادا ندارند. این افراد می ‌توانند به مدت زمان دلخواه خود خارج از کانادا اقامت داشته باشند بدون اینکه وضعیت اقامتی آنها در کانادا دچار تهدیدی شود. همچنین به عنوان یک شهروند کانادایی, فرد درصورت ارتکاب عملی مجرمانه مجبور به از دست دادن وضعیت اقامتی خود نیست و تقریبا سلب حق شهروندی او غیرممکن می‌باشد.
 
کانادا با وجود وسعت زیاد و منابع فراوانی که دارد تنها نزدیک به 35 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است. از این جهت در سال های اخیرو با پر رنگ تر شدن نقش جمعیت مهاجر در رشد و توسعه اقتصادی , اجتماعی و فرهنگی کشور, اهمیت و حساسیت جذب مهاجر بسیار افزایش یافته است. کانادا خدمات زیادی برای اسکان مهاجرانی که برای اقامت دائم انتخاب شده اند فراهم می کند تا مشارکت آنها در تمام ابعاد جامعه کانادا ارتقا یابد و این به نوبه خود به موفقیت آنها در کسب شهروندی کانادا کمک خواهد کرد. با اینکه سهم مهاجرانی که شهروند کانادا می شوند بسته به دوره مهاجرت و سایر عوامل نظیر تحصیلات و درآمد بسیار متغیر است, اکثر مهاجرانی که واجد شرایط شهروندی کانادا می شوند نهایتا موفق به اخذ آن خواهند شد.  

مزایای شهروندی کانادا چیست ؟

پاسپورت کانادایی
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
رزرو وقت مشاوره
فرم ارزیابی
سازمان مهاجرتی شایا


شرایط و معیارهای گوناگونی برای دریافت شهروندی کانادا وجود دارند که به عبارتند از:


1 :  داشتن اقامت دائم کانادا
 
2 :  زندگی  در کانادا به مدت حداقل 3 سال (1095 روز)  طی 5 سال قبل از ارائه درخواست شهروندی.

3 :  داشتن حداقل 18 سال سن.
 
4 :  ارائه مدرک مبنی‌بر داشتن تسلط کامل به یکی از دو زبان رسمی کانادا یعنی انگلیسی و فرانسوی برای افراد 18 تا 54 سال.

5 :  پرداخت مالیات بر درآمد در مدت 3 سال اقامت در کانادا

6 :  ارائه  گواهی عدم سوء پیشینه از هر کشوری که در طی 4سال قبل بیش از 183 روز منقطع یا ممتد در آن سکونت داشته اید.
 
7 :  تکمیل تمامی فرم های مربوطه
​​​​​​​
8 :  موفقیت در آزمون شهروندی و گذراندن مصاحبه شهروندی(متقاضیان بین سنین 18 تا 54 سال, ملزم به شرکت در آزمون شهروندی هستند)
 
در مرحله اول, دولت کانادا از شما درخواست می‌کند تا مدارکی را ارائه دهید. در مرحله بعدی, پس از ارسال درخواست, باید در آزمون و مصاحبه شهروندی شرکت کنید.

شرایط دریافت شهروندی کانادا چیست ؟

پرچم کانادا
پرچم کانادا


برای سنجش میزان  دانش شما در مورد کشور کانادا, ملزم به شرکت در آزمون شهروندی این کشور خواهید بود.
​​​​​​​
آزمون شهروندی کانادا بر اساس جزوه مطالعاتی این آزمون تحت عنوان “کانادا را کشف کنید”:حقوق و مسئولیت های شهروندی” توسط مرکز  CIC طراحی شده است. این جزوه‌ی مطالعاتی دارای 68 صفحه می‌باشد و در نسخه جدید مطالبی که نیاز به حافظه سپردن دارند بیشتر دیده می شود. این جزوه شامل اطلاعاتی در ارتباط با حقوق و مسئولیت های شهروند کانادایی, تاریخ کانادا, مبارزات تاریخی کانادا, سمبل ها, ارزش ها و موسسات کانادایی می‌باشد. همچنین در این جزوه توجه زیادی به ساختار حکومت  و سیاست های کانادا شده است و نگاه ویژه ای به جمعیت بومی کانادا نیز به چشم میخورد. جزوه فوق بصورت آنلاین, در فرمت های قابل چاپ و همچنین در فرمت های صوتی در دسترس است. همچنین شما می توانید یک نسخه چاپ شده را نیز سفارش دهید تا برایتان ارسال شود. معمولا CIC , یک نسخه از این جزوه را به همراه تاییدیه دریافت تقاضا, برایتان پست می کند
 
آزمون شهروندی کانادا  از 20 سوال چند گزینه‌ای تشکیل شده‌است که متقاضی بایستی در مدت زمان 30 دقیقه به آنها پاسخ دهد. در صورت داشتن پنج عدد پاسخ اشتباه یا بیشتر, متقاضی موفق به انجام آزمون نخواهد شد و بایستی مجددا برای ثبت نام در آزمون اقدام نماید.
کارکنان CIC بر اساس تعدادی از عوامل مختلف تصمیم می گیرند که آزمون شما کتبی باشد یا شفاهی. مثلا اگر در خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی یا فرانسه مشکل داشته باشید آزمون شما شفاهی خواهد بود.
آزمونهای شفاهی از طریق مصاحبه با قاضی شهروندی انجام می شود.


وقتی برای شرکت در آزمون شهروندی مراجعه می کنید, مدارک زیر را همراه داشته باشید:
 1- اصل مدارکی که با تقاضانامه خود فرستاده اید (مدارک شناسایی شخصی, اسناد مهاجرت و غیره.)
 2 - هر گونه گذرنامه یا مدرک مسافرتی مربوط به چهار سال قبل از تقاضانامه

 
در صورتی که متقاضی تمامی شرایط را دارا باشد و آزمون شهروندی را با موفقیت پشت سر بگذارد, میتواند تبدیل به یک شهروند کانادایی شود.  با سپری شدن تمامی پروسه شهروندی کانادا, متقاضیان از سنین بالای 14 سال, باید در مراسم شهروندی شرکت نماید. در این مراسم متقاضی ضمن بستن سوگند شهروندی  سرود ملی کانادا را می خواند و در نهایت تابعیت کشور کانادا را نیز دریافت می نماید این جشن توسط اداره مهاجرت و شهروندی کانادا برگزار می‌شود و متقاضی در کنار صدها مهاجر دیگر سوگند شهروندی را قرائت کرده و رسما تبدیل به یک شهروند کانادایی می‌شود.


آزمون شهروندی کانادا

پرچم کانادا
پرچم کانادا


1 : متقاضیان بین 18 الی 54 سال, حتما باید در آزمون شهروندی کانادا شرکت نمایند. افراد خارج از این محدوده سنی نیازی به شرکت در این آزمون را ندارند.
متقاضیان با داشتن حداقل 14 سال, مستلزم شرکت در مراسم شهروندی هستند.

برای کودکانی که دارای سن کمتر از 14 سال هستند می توانند توسط والدینشان, درخواست اخذ شهروندی کانادا را ارائه دهند. این کودکان نیز همانند دیگر افراد بالای 14 سال سن, باید از اقامت دائم برخوردار باشند. البته آنها نیاز به سکونت در کانادا به مدت 3 الی ۵5 سال پس از دریافت اقامت کانادا را ندارند.

2 : ازدواج متقاضیان خارجی با یک شهروند کانادایی, به تنهایی شرایط را برای دریافت تابعیت کشور کانادا فراهم نمی کند. متقاضیان می توانند از این روش, پس از دریافت اقامت دائم و زندگی به مدت 3 سال در کانادا, برای اخذ شهروندی اقدام نمایند.
​​​​​​​
3 : اگر هریک از موارد زیر در مورد شما صادق باشد, شرایط لازم برای شهروندی کانادا را دارا نخواهید بود:
در پنج سال گذشته, تابعیت شما فسخ شده است.
در سه سال گذشته به جرمی محکوم شده‌اید.
در شرایط زندان, عفو مشروط یا آزادی به قید التزام هستید.
مشمول دستور اخراج از کانادا هستید.
برای جرائم جنگی یا جرائم بر علیه انسانیت, تحت بازجویی و تحقیقات هستید یا به این دلایل محکوم شده‌اید.
 
بعد از انجام جشن شهروندی و قرائت سوگند نامه, متقاضی بعد از دو روز می‌تواند برای دریافت پاسپورت کانادایی اقدام کند. قوانین کانادا به شما این اجازه را می‌دهد که تابعیت دوگانه داشته‌باشید. بنابراین می‌توانید علاوه‌بر داشتن پاسپورت کانادایی, از پاسپورت اصلی خود برای مسافرت استفاده کنید.


چند نکته مهم در اخذ شهروندی کانادا 

مهاجرت به کانادا