سازمان مهاجرتی شایاچنانچه قصد مهاجرت یا تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید قطعا اطلاع از نظام آموزشی  کشور مورد نظرتان  برای شما بسیار حائز اهمیت خواهد بود. چرا که سیستم آموزش در  کشور مقصد شما باید به گونه‌ای باشد که بتواند نیازها, برنامه ها و  خواست‌های آموزشی شما را برای خود و یا فرزندانتان برآورده کند تا یک گزینه منطقی و صحیح برای شما به حساب بیاید.
از این جهت در مقاله پیش رو سعی کردیم شما را با نظام آموزشی کانادا آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

​کشور کانادا دارای یک سیستم منسجم و قدرتمند آموزشی است که در آن, دولت های استانی تحت نظارت قانون اساسی و دولت فدرال مسئول مدیریت این سیستم آموزشی می باشند. بر این اساس ممکن است در مناطق و استان های مختلف کشور کانادا تفاوت های عمده‌ای از لحاظ قوانین آموزشی وجود داشته باشد و هر استانی علی‌رغم وجود تشابهات در اغلب زمینه‌ها با سایر استان‌ها, روش های خاص منطقه‌ای خود را نیز دنبال ‌کند.  با این حال, استانداردهای آموزشی در سراسر کانادا از یکپارچگی بسیار بالایی برخوردار است. اما به طور کلی این واقعیت که استان ها از یک سیستم مرکزی متمرکز و غیر‌منعطف پیروی نمی کنند, یک مزیت محسوب می شود. چرا که استان ها اجازه دارند تا متناسب با نیازهای خود تصمیم گیری کنند و قوانین مناسب وضع کنند. برای مثال اگر در یک استان, مدرسه‌ای کارایی آموزشی کمتری داشته باشد, منابع لازم و بودجه اضافی برای بهبود آموزش آن ها ارائه داده می شود.

از آنجایی که کانادا عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی می‌باشد, برای نظام آموزشی خود اهمیت بسیاری قائل بوده و همواره دولت فدرال این کشور مبالغ قابل توجهی از یارانه را (معادل 6 درصد از کل فرآوری ناخالص داخلی) به مقاطع تحصیلی ابتدایی تا دانشگاهی این کشور اختصاص می دهد.

براساس گزارش BBC, در آخرین آزمون بین المللی Pisa که توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) برگزار گردید, سیستم آموزشی کانادا به عنوان یکی از برترین های دنیا با کسب عنوان سومی در مهارت های خواندن, ریاضیات و علوم در بین بیش از 65 کشور مطرح دنیا, در کنار آموزش و پرورش کشورهایی نظیر آمریکا, انگلیس و فرانسه قرار گرفته است. به عنوان یکی از دلایلی که کانادا در تعلیم و تربیت خود سرآمد می باشد, می توان به این نکته اشاره کرد که این کشور تنها, استثنایی ترین و با کیفیت ترین معلمان را برای مدارس خود انتخاب می کند. در واقع کالج معلمان در کانادا بسیار رقابتی است و نیاز به یک مدرک چهار ساله و تجربه خارج از تدریس دارد.

در سیستم آموزشی کانادا یک سال تحصیلی آکادمیک ۱۹۰ روز طول می‌کشد. سال تحصیلی در کانادا به استثنای استان کبک معمولاً در ماه سپتامبر (بعد از روز کارگر آغاز می‌شود و تا پایان ماه جون (معمولاً آخرین جمعه ماه) به طول می‌ انجامد. در اکثر مدارس استانهای کشور کانادا, کلاس‌های درسی از دوشنبه تا جمعه برگزار می‌شود و مدارس کانادایی در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل هستند.

کانادا یکی از تحصیل کرده ترین کشورهای جهان می باشد که حدود ۹۰ درصد از کل جمعیت آن حداقل دارای مدرک دیپلم دبیرستان هستند و یک نفر از هر هفت نفر دارای مدرک دانشگاهی در رشته‌های مختلف است.
آموزش در سیستم آموزشی كانادا به طور كلی به دو دسته  خصوصی و دولتی و  چهار سطح زیر  تقسیم می‌شود:

1 : آموزش پیش دبستانی یا مهد كودك

2 : آموزش ابتدایی

3 : آموزش متوسطه
​​​​​​​

4 :  آموزش پس از دوره متوسطه که شامل برنامه‌های کالج و دانشگاه و آموزش فنی و حرفه‌ای می‌شود.

لازم به ذکر می باشد که تفاوت اصلی مدارس خصوصی و دولتی کانادا در شهریه آنها است. در حالی که بودجه مدارس دولتی توسط دولت تامین می شود, مدارس خصوصی در کانادا می‌توانند هر سال بین 4000 دلار تا 26,000 دلار کانادا شهریه دریافت کنند.
در کانادا مدارك مورد نياز برای ثبت نام از یک مدرسه تا مدرسه دیگر متفاوت است, بنابراين برای کسب اطلاعات در این زمینه بهتر است مستقيماً با موسسه مورد نظر خود تماس بگيريد.
براساس قوانین آموزش و پرورش کانادا, مقطع اول ابتدایی در اکثر استان ها از سن شش سالگی آغاز می‌شود, هرچند والدین این امکان را دارند تا  کودکان ۴ و ۵ ساله خود را به صورت داوطلبانه برای مدت زمان یک تا نهایتا دو سال در مهدکودک ثبت‌نام کنند .
​​​​​​​
تحصیلات تا سن ۱۶ سالگی در همه استان‌های کانادا اجباری است, به‌استثنای استان‌های انتاریو و نیوبرانزویک که سن اجباری تحصیل در این استان‌ها تا ۱۸ سال است.

  ​نظام آموزشی کانادا چگونه است ؟

​تحصیل در مقطع پیش دبستانی در کانادا

دوره‌های مهدکودک و آموزش پیش دبستانی در کانادا برای کودکان خردسال (۴ تا ۵ سال) و قبل از ورود دانش‌آموز به دوره ابتدایی در سن شش سالگی, توسط مدارس دولتی و خصوصی و فدرال ارائه می‌شوند.

بیشتر استان‌ها یک سال آموزش عمومی قبل از دبستان (که معمولاً پیش‌دبستانی نامیده می‌شود) را برای کودکان ارائه می‌دهند, اما استان‌های کبک, انتاریو, مانیتوبا, ساسکاچوان و آلبرتا علاوه بر آن یک سال دوره مهدکودک رایگان هم ارائه می‌کنند. والدین البته می‌توانند قبل از آنکه فرزندانشان به این سن برسند فرزندانشان را در مهدکودک‌های خصوصی ثبت نام کنند.
در مهد کودک  و پیش دبستانی ها در کانادا دانش آموزان, آشنایی با الفبا, مهارت های قبل از خواندن, ریاضیات, موسیقی, هنر و انواع بازی های فکری را در قالب دروسی شاد و پویا و منعطف فرا خواهند گرفت.
تحصیل در مقطع پیش دبستانی در کانادا
پرچم کانادا
تحصیل در مقطع ابتدایی در کانادا

دوره ابتدایی در کشور کانادا نیز همانند ایران یک دوره آموزشی 6 ساله را در بر می گیرد که برای همه کودکان اجباری بوده و عموما از سنین 6 یا 7 سالگی با حضور در کلاس اول این دوره را آغاز می کنند.

پیش دبستانی و کلاس اول تا پنجم در کانادا مقطع ابتدایی و دبستان این کشور را تشکیل می دهد و دانش آموزان  بعد از اتمام موفق این دوره به مقطع بعدی یعنی متوسطه وارد خواهند شد.

دانش آموزان در کانادا هم مانند ایران در مقطع ابتدایی به طور معمول برای کل سال تحصیلی فقط تحت آموزش یک مربی, تحصیل می‌کنند و آن آموزش را در یک کلاس واجد دریافت می‌کنند. البته ممکن است دستیارانی در مورد بعضی دروس به معلمان کمک کنند.
برنامه‌های درسی دوره ابتدایی آموزش شامل موضوعاتی از جمله ریاضیات, ادبیات, زبان (معمولاً زبان انگلیسی, اما در کبک فرانسوی), مطالعات اجتماعی, تاریخ, جغرافیا, علوم, موسیقی, هنر و تربیت بدنی است.


تحصیل در مقطع ابتدایی در کانادا
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
رزرو وقت مشاوره
فرم ارزیابی
وکیل مهاجرت کانادا
تحصیل در مقطع  متوسطه در کانادا


آموزش متوسطه در کانادا از دو سطح متمایز تشکیل شده است و متشکل از دو مقطع راهنمایی و دبیرستان می‌باشد.

دوره راهنمایی

هنگامی که دانش آموزان سال پایانی تحصیلات ابتدایی یا کلاس ششم را با موفقیت پشت سر می‌گذرانند, وارد دوره راهنمایی می‌شوند که یک دوره آموزشی دو ساله شامل کلاس های هفتم و هشتم می باشد و عموما دانش‌آموزان در سنین بین 12 تا 14 سال در این دوره مشغول به تحصیل خواهند بود.

مباحثی که در دوره ابتدایی آموزش داده شده بودند در اینجا بسط داده شده و تکمیل می‌شوند. همچنین آموزش زبان خارجی از جمله زبان فرانسه, اسپانیایی و یا انگلیسی (برای دانش آموزان کبک) در این مقطع انجام می‌شود.

دوره دبیرستان

به طور معمول مقطع دبیرستان در سیستم آموزشی کانادا از سطح ۹ ( سنین ۱۴ و ۱۵ سالگی) تا سطح ۱۲ (سنین ۱۷ تا ۱۸) ادامه دارد. آموزش و پرورش مدارس مقطع دبیرستان کانادا نیز همچون مقاطع ابتدایی و راهنمایی تحت کنترل دولت فدرال نبوده و به صورت استانی و ایالتی نظارت می‌شود, مدارس مقطع دبیرستان نیز همچنین از انواع مختلفی نظیر دولتی, خصوصی, شبانه‌روزی, مدارس دخترانه, پسرانه و مذهبی کاتولیک و مسیحی برخوردار است. مقطع دبیرستان با اتمام سطح ۱۲ به استثنا استان کبک پایان می‌یابد.
​​​​​​​
براساس منطقه و استان, سیستم آموزشی کانادا در مقطع دبیرستان یا بر مبنای دروس اصلی مقاطع ابتدایی و راهنمایی ادامه می‌یابد و یا اینکه دانش‌آموزان به جریان‌های تحصیلی و آکادمیک مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند که موجب آماده‌سازی آنها به صورت تخصصی برای کالج فنی و حرفه‌ای, دانشگاه و در نهایت شغل مورد نظرشان می‌گردد. با این وجود, دانش‌آموزان مقطع دبیرستان عموما میبایست تعداد مشخصی از دروس اصلی انگلیسی, ریاضیات,علوم, بهداشت و سلامت, ورزش و تربیت بدنی و مطالعات اجتماعی را آموزش ببینند
 ​
تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا
تحصیلات پس از دوره متوسطه در کانادا

​​​​​​​
دانش آموزان در کانادا با پایان دوره متوسطه این امکان را دارند که در یکی از کالج ها یا دانشگاه های کانادا تحصیلات خود را ادامه دهند. این کشور دارای تعداد زیادی  موسسات آموزش عالی در سرتا سر  خاک خود می باشد.در بیشتر شهرها و حتی روستاها, موسسات, دانشگاه‌ها و یا کالج‌های بسیار زیادی وجود دارد که از اعتبار جهانی خوبی برخوردار هستند و مدارک آن ها معمولا در سایر کشورها به راحتی معادل سازی شده و به رسمیت شناخته می شوند.

تحصیل در این مقاطع به صورت ترمی است و در دو نیم سال برگزار می شود. کلاس‌ها معمولا از ماه سپتامبر شروع و تا ماه آوریل ادامه دارد. خیلی از دانشگاه‌ها و موسسات در کانادا برای دانشجویان خود ترم تابستانی هم ارائه می کنند.

البته کالج ها در سرتاسر سال دوره های خود را ارائه می‌کنند پس شما باید آمادگی رفتن به کلاس‌های کالج در هر زمان از سال را داشته باشید.
کالج ها با تمرکز بر بازار کار و تربیت نیروی متخصص عموما طیف وسیعی از رشته های مختلف را در قالب دوره های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت به دانشجویان خود ارائه می دهند . به طور کلی طول دوره کالج ها از چند ماه شروع میشود و در برخی از رشته ها حتی به ۴ سال هم می‌رسد. جالب است بدانید 90 درصد فارغ التحصیلان دوره های کالج به طور متوسط بعد از ۶ ماه از فارغ التحصیلی توانسته‌اند که وارد بازار کار شوند.
 
دانشگاه‌ها در کانادا مانند همه جای دنیا در قالب یک موسسه آموزش عالی و تحقیقاتی عمل می‌کنند که در موضوعات مختلف به دانشجویان مدرک دانشگاهی اعطا می‌کنند. ناگفته نماند که ساختار دانشگاه‌های کانادا بسیار شبیه به ایالات متحده است.

مدارک دانشگاهی کانادا عبارتند از :

1 : مدرک کارشناسی: (bachelor’s degree)  مدرک کارشناسی در قالب دوره‌های متنوعی مانند علوم پایه, فنی و مهندسی, علوم انسانی, هنر و غیره برگزار می‌شود و به طور معمول سه، چهار یا پنج سال (بسته به استان و رشته و دانشگاه) برای دانشجویان تمام وقت طول می‌کشد.
​​​​​​​
2 : مدرک کارشناسی ارشد: (master’s degree)  دوره‌های کارشناسی ارشد به عنوان تحصیلات تکمیلی در قالب دوره‌های متنوعی ارائه می‌شوند و به طور معمول دو سال به طول می انجامند.

3 : مدرک دکتری: (doctoral degree)  مدرک دکترا یک مدرک تخصصی بعد از کارشناسی ارشد و پیشرفته‌ترین سطح تحصیلی و دانشگاهی در سیستم آموزشی کانادا می باشد که  دریافت آن به همراه تحقیقات و پژوهش‌های متناسب با رشته ,از 3 تا 6 سال به طول خواهد انجامید
. ​
تحصیل در کالج ها و دانشگاه های کانادا
تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما