سازمان مهاجرتی شایااستان نیوفاندلند و لابرادور یکی از کوچک ترین و کم جمعیت ترین استان های کشور
کانادا است. این استان از غرب با استان کبک همسایه است و سایر مرزهای این استان به آب های آزاد راه دارد. نیوفاندلند و لابرادور که یکی از شرقی‌ترین استان‌های کانادا وهمچنین  یکی از 4 استان آتلانتیک کانادا به حساب می آید دارای مرز ساحلی با اقیانوس اطلس می باشد. این استان همچنین شامل بیش از 7000 جزیره ریز است.

این استان دو بخش اصلی دارد: جزیره نیوفاندلند و منطقه لابرادور که در شمال غربی جزیره واقع است. لابرادور, منطقه بزرگی ازسرزمین اصلی کانادا, و نیوفاندلند, جزیره‌ای در اقیانوس اطلس است. مساحت نیوفاندلند و لابرادور با هم 405،212 کیلومتر مربع  است. این استان تنها 4/1% از مساحت کلی کانادا را تشکیل داده است و 7/7% از مساحت این استان را سطح آبی تشکیل داده است.

در حدود 94 درصد از جمعیت این استان در جزیره نیوفاندلند سکونت دارند که نیمی از آن‌ها در شبه‌جزیره آوالون ساکن‌اند.
پس از آن که مدت ها نرخ رشد جمعیتی در استان منفی بود, سرانجام در سال 2016 نرخ رشد جمعیت در این استان مثبت شد. نکته جالب در این خصوص آن است که برنامه های منظم و برنامه ریزی شده در حوزه آتلانتیک این استان را به عنوان یکی از مقاصد جذاب برای مهاجرت کاری تبدیل کرده است. بر اساس سرشماری عمومی کانادا در سال 2016, جمعیت این استان 519،716 نفر اعلام شده است اما در سال 2020, مطالعات نشان می دهد که جمعیت این استان در حدود 2000 نفر افزایش یافته و به 522103 نفر رسیده است.
شهر سنت جونز, قدیمی ترین شهر آمریکای شمالی و مرکز استان نیوفاندلند و لابرادور است. این شهر در کنار سواحل اقیانوس اطلس در شبه جزیره آلان در جزیره نیوفاندلند واقع شده است. بندر آن در دهه 1600 تحت استعمار بریتانیایی ها بوده است. در حال حاضر شهر سنت جانز,  مقر دولت و خانه مجلس نیوفاندلند و لابرادور و بالاترین دادگاه در حوزه قضایی یعنی دادگاه تجدید نظر نیوفاندلند و لابرادور است. این شهر که به خاطر خانه های رنگارنگش شهرت دارد, بیستمین شهر بزرگ کانادا است و حدود ۴۰ درصد از جمعیت نیوفاندلند و لابرادور در خود جای داده است. از دیگر مراکز اصلی و پر جمعیت این استان میتوان به  Grand Falls گرند فالز, Windsor وینزور و Corner Brook کرنر بروک  اشاره کرد. روستاهای سنتی نیز بخش مهمی از این استان را تشکیل می دهند.
 
این استان از دیدگاه زبانی همگن‌ترین استان کانادا است که بیشترین انگلیسی زبان را در میان استان های کانادا دارد و زبان مادری 97.6 درصد از ساکنان آن در سرشماری سال 2006 انگلیسی بوده‌است. در این استان گویش خاصی از انگلیسی رایج است که «انگلیسی نیوفاندلندی» نام دارد. در گذشته در نیوفاندلند بخشی از مردم به فرانسوی و ایرلندی و زبان منقرض‌شده بیوتهوک نیز سخن می‌گفتند.
 
موارد و جزئیات فوق العاده ای در مورد نیوفاندلند وجود دارد که از این موارد می توانیم به زیبایی طبیعت ناهموار آن, مردمان محلی فوق العاده دوست داشتنی و شوخ طبع, فرهنگ سنتی و گویش منحصر به فرد آن اشاره نمود. زیبایی نیوفاندلند را می توان در سواحل صخره‌ای جزیره و سواحل شرقی بسیار زیبا و درخشان آن خلاصه کرد.
فرهنگ مجزای استان نیوفاندلند و لابرادور کاملاً به صنعت ماهیگیری گره خورده است. اکثر جمعیت این استان در روستاهای ساحلی دیده می‌شوند. علی رغم کاهش ماهی, و افت ماهیگیری, اما هنوز تاثیر فرهنگ سنتی در زندگی مردم استان باقی مانده است.

 معرفی استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا

خدمات درمانی در نیوفاندلند ولابرادور

 
 سابقا عمده درآمد مردم استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا از ماهیگیری و صید  خرچنگ و نهنگ و … بدست می آمد اما کاهش تعداد ماهی از سال 1989 تا کنون تاثیر مستقیم بر اقتصاد آن داشته که با به کارگیری راهبردهای جدید, تا حدودی توانسته بر کاهش تولید غلبه کند. امروزه با کشف معادن فراوان در منطقه لابرادور و کشف نفت در جنوب نیوفاندلند و شرق لابرادور, جنگلداری و توسعه صنایع غذایی، این استان به مکان مناسبی برای زندگی تبدیل شده است. در واقع بخش بزرگی از اقتصاد این استان وابسته به منابع طبیعی آن است.
بعد از شیلات, صنعت معدن با صادرات سالانه حدود 700میلیون دلار که معمولا بصورت کانی آهن از لابرادور صادر میشود, در رتبه دوم صنایع این استان واقع شده است. بخش انرژی بخصوص شاخه هیدرولیک با ظرفیت 5403 مگاوات در Churchill falls و منابع گازی و نفتی با حدود 615 میلیون بشکه نیز درحال توسعه و پیشرفت میباشد.
پارکهای جنگلی کوهستانی بکر و زیبا در تابستان, نمایش  دست جمعی دلفین ها در تمام سال و کوههای یخ شناور  در پاییز و زمستان همگی از زیبایی‌ها و جاذبه‌های توریستی این استان هستند که توانسته‌اند با جذب توریسم کمک شایانی به اقتصاد استان بکنند.
بر اساس اعلام رسمی این استان, 222100 نفر از جمعیت این استان آماده به کار هستند اما نرخ بیکاری در این استان 12/5% است. سطح بالای بیکاری بدین معنی است که درآمد متوسط خانواده ها در این استان از میانگین کانادا پایین‌تر است و این به دلیل سطح بالای بیکاری در استان پس از مشکلات بوجود آمده در صنعت ماهیگیری است. در حال حاضر نزدیک به 15861 تجارت فعال در این استان وجود دارد که می توانند جایگاه مناسبی برای شروع کار باشند. اما به طور کلی درآمد متوسط خانواده‌ها در این استان از میانگین کانادا پایین تر است و کمترین دستمزد هر ساعت 12/5 دلار میباشد. البته هزینه های زندگی و مسکن نیز کمتر از نرخ سایر استان های کانادا میباشد. افراد شاغل در مراکز صنعتی می‌توانند زندگی راحتی در این استان داشته باشند.

 اقتصاد و اشتغال در استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا

پرچم کانادا
پرچم کانادا
هزینه های زندگی در استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا


یکی از مهم ترین موضوعاتی که مهاجران پیش از مهاجرت باید به آن توجه داشته باشند, موضوع آموزش است. آموزش در کانادا از سنین کودکستان آغاز می شود و تا پایان دوره دکتری در دانشگاه ادامه پیدا می کند. از جمله موضوعاتی که در آموزش در کانادا بسیار مورد اهمیت است, فراهم کردن سلامت روانی و جسمانی کودکان در طول تحصیل است.
در کانادا تمامی شهروندان و دارندگان اقامت دائم تا 20 سالگی می توانند از تحصیلات رایگان دولتی تا مقطع دیپلم استفاده کنند.
کریسمس, تعطیلات سال نو در دسامبر و ژانویه و یک دوره تعطیلی بهاره در مارس یا آوریل, جزو تعطیلات رسمی هستند. علاوه بر این‌, دانش آموزان می‌توانند تعطیلات مذهبی را نیز جشن بگیرند. تعطیلات بیشتر از جانب هیات‌ مدیره‌ی مدرسه‌ی محلی تعیین می‌شود
سیستم آموزشی مناسبی از مهد کودک تا دانشگاه در این استان موجود می باشد. تحصیل در استان نیوفاندلند و لابرادور در مدرسه نیز برای شهروندان خارجی ممکن است. کودک از 4 سالگی اجازه دارد که وارد کودکستان شود. در این دوره آموزشی کودکان به خوبی آماده می شوند تا بتوانند پس از ورود به مدرسه پذیرای دروس در این مقطع تحصیلی شوند. طول دوره تحصیل در مدارس استان نیوفاندلند و لابرادور 12 سال است.
موسسات آموزش عالی دولتی این استان شامل  دانشگاه Memorial University of Newfoundland و College of the North Atlantic رتبه دوم از نظر شهریه در کانادا را دارند. دانشگاه مموریال نیوفاندلند را می توان تنها دانشگاه این استان معرفی که در سال 2021, به گزارش QS جایگاه 701 تا 750 را در میان دانشگاه های برتر جهان بدست آورده است. اگرچه جایگاه علمی این دانشگاه به نسبت بسیاری از دانشگاه های کانادا مناسب به نظر نمی رسد اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه به مراتب ساده تر است.
کالج آتلانتیک شمالی نیز که در سال 1997 به افتتاح رسیده است یکی از معتبرترین کالج های موجود در این استان است که در شهر کوچک استفن ویل با جمعیت کمتر از 10000 نفر بنا شده است. هزینه تحصیل در این کالج نیز بسیار مقرون به صرفه و در حدود 7500 تا 10000$ دلار کانادا است
همچنین 27 کالج کارآموزی و موسسه خصوصی با نظارت دولت در این استان فعالیت میکنند.
 

تحصیل در استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا

تحصیل در استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
رزرو وقت مشاوره
فرم ارزیابی
سازمان مهاجرتی شایا


از نظر آب و هوایی نیز نیوفانلند و لابرادور یکی از بهترین استان های کانادا برای زندگی است. آب و هوای این منطقه بسیار معتدل است و به همین دلیل شهروندان به ندرت دچار مشکل می شوند.
دمای هوا در تابستان از 21 درجه سانتیگراد بالاتر نمیرود. همچنین به ندرت پیش می آید که در فصل زمستان دما از 10- درجه کمتر شود.
از نظر پاکیزگی هوا نیز می توان این استان را یکی از بهترین مناطق کانادا معرفی کرد.

آب و هوای استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا

آب و هوای استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا


طبق قوانین کانادا تمامی شهروندان کانادا می توانند از خدمات درمانی رایگان استفاده کنند. به عبارت دیگر اکثر هزینه های بهداشتی در کانادا به طور مستقیم از شهروندان اخذ نمی گردد. البته خدمات غیر ضروری مانند عمل زیبایی و مراقبت های خاص دندان تحت پوشش این خدمات نمی باشند. لیست خدمات ضروری غیر رایگان در هر استان متفاوت است. طرح بهداشتی این استان تمام خدمات ضروری را بیمه می کند.
به‌عنوان مقیم استان  نیوفاندلند و لابرادور شما می‌توانید از طرح خدمات پزشکی (MCP) استفاده کنید. این طرح, یک بیمه‌ی سلامتی است که همه‌ی نیازهای درمانی شما و خانواده‌تان را که در این استان اقامت دارید, پوشش می‌دهد. استفاده از این طرح, بر مبنای وضعیت اقامت شما در ایالت است. کارگران خارجی موقت, مهاجرین تازه‌وارد و شهروندان کانادا واجد شرایط این طرح هستند. برای این منظور, به مدارک رسمی که وضعیت اقامت شما را مشخص کند نیاز است. شما باید به‌محض رسیدن برای MCP درخواست ارائه دهید.
توجه: برای اینکه مشمول بهره‌مندی از بیمه‌ی سلامتی باشید, باید حداقل چهار ماه از سال را در ایالت حضور داشته باشید.
 

آب و هوای استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا

بهداشت و درمان در استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا
پرچم استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا
پرچم کانادا
پرچم کانادا
پرچم استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا