سازمان مهاجرتی شایانام نوااسکوشیا که اولین استان کانادا از طرف قاره اروپا است کلمه ای لاتین و به معنای اسکاتلند نو است. زمانی  که اکثریت مردم از قاره اروپا با قایق به کانادا رسیدند, Halifaxs Pier  یکی از ۲۱ مکانی بود که تقریباً همه مهاجران برای اولین بار وارد آنجا شدند. پرچم استان نواسکوشیا نیز ترکیبی از پرچم و نشان ملی اسکاتلند است.

این استان که یکی از بندرهای دریایی اصلی کانادا و محل دسترسی به اقیانوس اطلس می‌باشد در جنوب ‌شرقی کشور کانادا در مجاورت اقيانوس اطلس قرار گرفته است و یکی از سه استان ساحلی در کانادا و یکی از چهار استان آتلانتیک کانادا می باشد.

گفته می‌شود نوااسکوشیا با چهار موقعیت اصلی از آب احاطه شده است.  خلیج سنت لارنس در شمال, خلیج فاندی در غرب و خلیج ماین در جنوب غربی آن واقع شده‌اند. اقیانوس اطلس که در واقع بخش اصلی نوواسکوشیا را احاطه کرده است هم در شرق آن قرار دارد. جالب است بدانید در نوااسکوشیا هیچ منطقه‌ای بیشتر از ۶۷ کیلومتر (۴۲ مایل) از اقیانوس فاصله وجود ندارد.
نوااسکوشیا از یک شبه جزیره که به سرزمین اصلی کانادا اتصال پیدا کرده و چندین جزیره دیگر ازجمله جزیره کیپ برتون تشکیل شده است .جزیره کیپ برتونCape Breton بزرگترین و جزیره سبل (Sable) کوچکترین جزیره های این استان هستند. در نوااسکوشیا ۵۴۰۰ دریاچه و ۳۸۰۰ جزیره ساحلی وجود دارد.
 
نوااسکوشیا با مساحت ۵۲،۹۴۲ کیلومتر مربع بعد از جزیره پرنس ادوارد, دومین استان کوچک در کانادا می باشد.
جمعیت نوااسکوشیا حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر است که کم جمعیت ترین استان در کانادا می باشد اما با توجه به مساحت نسبتا کمی که دارد از تراکم جمعیت بالایی برخوردار است و تراکم آن ۱۷/۴۵ نفر در هر کیلومتر مربع می باشد که دومین استان پرتراکم کانادا به شمار می رود. اکثر جمعیت این استان در شهر Halifax و اطراف آن ساکن می باشند.

شهر هاليفكس (Halifax) مرکز این استان  می باشد و با بالغ بر ۴۵۰هزار نفر جمعیت در آخرین سرشماری انجام شده, دارای بزرگترین جمعیت ساکن در شرق شهر کبک است .
هالیفکس مرکز نوااسکوشیا يك شهر بزرگ بندری است واقع  در شمال نيويورك و بوستن امريكا و نيز شرق اتاوا, تورنتو و مونترال, که بزرگترین شهر و یکی از مراکز اصلی اقتصادی این استان نیز بشمار می آید و بيشتر نقل و انتقالات در اين منطقه از طريق فرودگاه بين‌المللي آن انجام مي‌گيرد. علاوه بر این هالیفکس جایگاه ضبط بسیاری از فیلم ها و موزیک های مشهور کانادا و سراسر جهان بوده است. طبیعت فوق العاده امکان شنا در اقیانوس و برنامه‌های تفریحی دیگر در سواحل اطراف و بندر هالیفاکس باعث شده است که بعد ازشهر‌های ونکوور, تورنتو و مونترال, هالیفاکس سرگرم کننده ترین شهر کانادا لقب بگیرد.
​​​​​​​
نوااسکوشیا قبل از شکل‌گیری کشور کانادا مقصد بسیاری از مهاجران در سراسر جهان بود. همچنین قدیمی‌ترین قوم سیاه‌پوست در کانادا در این استان سکونت دارند. بیشتر افراد این استان مهاجرپذیر, تقریباً ۳۰درصد اصالتی اسکاتلندی دارند. البته در این استان تعداد زیادی ایرلندی, فرانسوی, عرب, آلمانی, هلندی و چینی نیز زندگی می کنند. در حال حاضر با توجه به رشد صنعت، این استان آینده خود را در جذب مهاجر می بیند و در همین راستا برنامه های مهاجرتی بسیاری تعریف کرده است
.
  

​معرفی استان نوااسکوشیا کانادا

خدمات درمانی نوااسکوشیا
پرچم استان نوااسکوشیا کانادا
پرچم استان نوااسکوشیا کانادا


صنايع نفت و گاز, ساختمان‌سازي, شيلات, معدن, توريسم , تفريحات و… در اين استان از اهميت بالایی برخوردار هستند. به طور کلی اقتصاد دراستان نوااسکوشیا کانادا بسیار متنوع می باشد.
نوااسکوشیا دارای صنعت جنگلداری بسیار توسعه یافته و نیز مرکز کشاورزی تجاری به شدت تخصصی است. بخش اصلی صنعت معدن, به زغال سنگ مربوط می‌شود. در سال 1991, بعد از تولید اولیه نفت در اطراف جزیره sable, درآمد نفتی و گازی به طور چشم گیری افزایش یافت که به اقتصاد این استان کمک به سزایی کرد. این استان در حال حاضر از سکو‌های نفتی و گازی ساخته شده در دهه‌های گذشته استفاده می‌کند.

در گذشته ماهیگیری و شیلات نقش زیادی در اقتصاد داشتند و بیشتر ساکنان نوااسکوشیا از این راه امرار معاش می کردند اما منابع ماهی در سال‌های اخیر با خطر زیادی رو به رو شده و این موضوع بر روی صنعت شیلات تاثیر منفی گذاشته است.
سالانه بیشتر از یک میلیون نفر از این استان دیدن می کنند که تقریباً یک چهارم آنها از خارج کانادا وارد این استان می شوند همین امر باعث رونق صنعت توریسم در استان و تولید صدها کسب و کار جدید شده است که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم  بیش از 40 هزار شغل را حمایت می کند.

شهر هالیفکس به عنوان مرکز این استان و همچنین بزرگترین شهر آن مرکز بسیاری از صنایع و حرفه‌ها و مشاغل است و اقتصاد این مرکز به عنوان قلب کانادای آتلانتیک در نظر گرفته می شود.
هزینه پایین مسکن در این استان باعث شده که نرخ هزینه زندگی هم در این استان نسبت به سایر شهر ها پایین تر باشد. این امر باعث شده سالانه 3000 مهاجر وارد نوااسکوشیا ‌شوند زیرا این مهاجران در این شهر کمتر دغدغه خرید مسکن را دارند و با همان میزان مبلغی که باید در استانهای های دیگر بپردازند میتوانند در این استان یک خانه دو طبقه در بهترین منطقه داشته باشند. از سوی دیگر سطح خوب درآمد در این استان هزینه های زندگی برای ساکنین این استان را قابل پرداخت می‌سازد. کمترین مقدار دستمزد در این استان ۱۲/۹۵$ در ساعت و میانگین مالیات بر درآمد تقریباً 1۶/۶۷ درصد می باشد. به طور کلی درصد میانگین درآمد خانوار با هزینه های مالکیت در این استان جزء کمترین ها در کانادا می باشد. ( 33- 21 درصد با توجه به نوع خانه)
 

اقتصاد و اشتغال در  نوااسکوشیا کانادا

پرچم کانادا
 پرچم کانادا
اشتغال و اقتصاد استان نوااسکوشیا کانادا

 
تمامی شهروندان کانادا و دارندگان اقامت دائم تا قبل از 20 سالگی می توانند تا پایان مقطع دبیرستان از تحصیلات رایگان استفاده نمایند. این استان شرایط تحصیل از مهدکودک تا سال 12 را به زبان انگلیسی و فرانسوی فراهم می سازد. معلمان این استان همانند دیگر استانها دارای مدارک دانشگاهی, دوره تربیت معلم پیشرفته می باشند و از برنامه تحصیلی قانونمند پیروی می کنند. نوااسکوشیا بیش از 450 مدرسه دولتی برای کودکان دارد. مدارس خصوصی نیز در این استان وجود دارند و آموزش عمومی توسط هفت هیات مدرسه منطقه‌ای اداره می‌شود که مسئول آموزش انگلیسی و فراگیری زبان فرانسه است
این استان دارای سیستم کامل و جامع عالی شامل دانشگاه ,کالج فنی و برنامه های کارورزی می باشد. شهریه این دانشگاه‌ها گرانترین در کانادا می باشد. در حال حاضر در اين استان 11 دانشگاه بين‌المللي و 13 کالج فنی مشغول به فعاليت مي‌باشند كه قدمت بعضي از آنها حدود 200سال است. علاوه بر سیستم دانشگاه ایالتی, بیش از 90 دانشکده ثبت شده خصوصی در نوااسکوشیا وجود دارد.
از این میان می توان به دانشگاه Dalhousie, دانشگاه saint Mary, دانشگاه Mount Saint Vincent و کالج هنر و طراحیNova Scotia همه در Halifax و دانشگاه فرانسوی Saint– Anne و دانشگاه Cape Breton در Sydney اشاره کرد.
 
 

تحصیل در استان نوااسکوشیا کانادا

تحصیل در استان نوااسکوشیا کانادا
پرچم استان نوااسکوشیا کانادا
پرچم استان نوااسکوشیا کانادا
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
رزرو وقت مشاوره
فرم ارزیابی
سازمان مهاجرتی شایا


طبق قوانین کانادا تمامی شهروندان از خدمات درمانی رایگان می توانند استفاده کنند. به عبارت دیگر اکثر هزینه های درمانی در کانادا به طور مستقیم از شهروندان اخذ نمی گردد. البته خدمات غیر ضروری مانند عمل زیبایی یا مراقبت های خاص از دندان تحت پوشش این خدمات نمی باشند. لیست خدمات غیر رایگان در هر استان متفاوت است.طرح بهداشتی این استان تمامی خدمات ضروری فیزیکی در مطب دکتر, خانه یا بیمارستان را بیمه می‌کند. در نوا اسکوشیا دانشجویان موظف هستند که بیمه درمانی استانی به مبلغ سالیانه 500 دلار ثبت نام کنند. در صورت نداشتن یک سیاست درمانی با پوشش بین‌المللی خارج از کشور باید از طریق برنامه‌ی درمانی کالج یا دانشگاه که برای دانشجویان بین‌المللی فراهم شده است, برای بیمه‌ی درمانی دولتی ثبت نام کنند.دانشجو می‌تواند در اولین روز سیزدهمین ماه پس از تاریخ ورودش به استان نوا اسکوشیا درخواست بیمه کند. دانشجو نباید بیش از 31 روز متوالی خارج از خاک نوا اسکوشیا بوده باشد. دانشجویی که در جولای وارد نوا اسکوشیا می‌شود نمی‌تواند تا آگوست سال بعد درخواست بیمه ی سلامت کند. برای پوشش کامل بیمه‌ی سلامت یک نسخه از مجوز تحصیل باید به کارت سلامت نوا اسکوشیا (MSI) ارائه شود و هر سال باید یک اعلامیه امضاء شود.
هالیفاکس تحت بیمه خدمات درمانی نوا اسکوشیا یا MSI قرار می‌گیرد. این بیمه درمانی هزینه‌ای را برای درمان و خدمات بهداشتی درمانی زیر دریافت نمی‌کند:
1 : خدمات مورد نیاز پزشکی
2 : ویزیت‌های تخصصی و انواع خاصی از
3 : خدمات دندانپزشکی و اپتومتریک
4 : بستری بیمارستان و خدمات سرپایی
برنامه‌های کاربردی برای مراقبت‌های بهداشتی در هالیفاکس می‌تواند به طور متوسط به مدت 3 ماه زمان ببرد, بنابراین بهتر است بیمه‌های درمانی دیگر را در موارد خاص استفاده کنید.
 
 

خدمات درمانی در استان نوااسکوشیا کانادا

بهداشت و درمان در استان نوااسکوشیا کانادا


در استان نوااسکوشیا کانادا, هوا به ندرت گرم یا بی‌نهایت سرد می‌شود. نوااسکوشیا در منطقه میانی معتدل قرار دارد و اگرچه اطراف این استان با آب احاطه شده است اما بیشتر, آب و هوای آن به قاره‌ای نزدیک است تا آب و هوای دریایی. آب و هوای نوا اسکوشیا از بسیاری جهات مانند ساحل دریای بالتیک مرکزی در اروپای شمالی است که مرطوب تر و برفی‌تر است.
دمای روزانه در هر شبانه روز و با نزدیکی شما به اقیانوس تغییر می‌کند. درجه حرارت زیاد توسط آب اقیانوس تعدیل می شود در واقع آب و هوای سرد زمستانی و گرم تابستانی توسط اقیانوس معتدل می شود.
همانطور که اشاره کردیم آب و هواي اين استان و شهر هاليفكس معتدل است يعني تابستانها تا 25 درجه سانتيگراد, پاييز 10 تا 15 درجه سانتيگراد, زمستانها تا 15-, كه در ماههاي اواخر دسامبر,  ژانويه و فوريه پوشيده از برف است. در ماه آوريل هوا مرطوب‌تر و باراني مي‌شود و ماههاي مي و ژوئن معتدل و لذت‌بخش است.
با تمام این تفاسیر اما زمستان ها در این استان همچنان  بسیار سرد می باشد. این استان روزهای آفتابی كمتری دارد و بيش از 100 روز از سال مه آلود است .
هالیفکس مرکز این استان, چهار فصل متفاوت دارد. زمستان ها سرد و برفی هستند, در حالی که دمای هوا در فصل تابستان معمولا بین 20 تا 23 درجه سانتی گراد است. در فصلی که طوفان‌های اقیانوسی پدیدار می‌شود, هالیفکس نیز دچار طوفان‌های گرمسیری و گردباد می‌شود. این شهر به طور معمول در بازه‌ی زمانی 1 ژوئن تا 30 نوامبر, حدود 670 میلی‌متر بارندگی دارد.
 

آب و هوای استان نوااسکوشیا کانادا

آب و هوای استان نوااسکوشیا کانادا