استان انتاریو

انتاریو دومین استان کانادا با بیشترین مساحت خشکی است که وسعت آن از ترکیب دو کشور فرانسه و اسپانیا هم بزرگتر است .
این استان با مساحت 1076315 کیلومتر مربع بالغ بر 14 میلیون نفر جمعیت , یعنی چیزی حدود 40 درصد از جمعیت کل کانادا را در خود جای داده است در حالیکه قریب به 94 درصد این جمعیت در قسمت جنوبی استان مشهور به انتاریوی جنوبی متمرکز میباشد.
استان انتاریو که نامش را از دریاچه‌ای به همین نام به معنی دریاچه بزرگ گرفته است در شرق کانادا و مابین استان های کبک و منیتوبا قرار دارد. انتاریو از شمال به خلیج هادسون Hudson bay و جیمز james bay منتهی می‌شود و از جنوب با نزدیک به 2700 کیلومتر مرز مشترک با ایالتهای مینه سوتا, میشیگان, اوهایو, پنسیلوانیا و نیویورک آمریکا همسایه می باشد.
مرکز این استان شهر تورنتو میباشد که بزرگترین شهر کانادا و همچنین چهارمین شهر پر جمعیت در آمریکای شمالی است و گاهی از آن به عنوان نیویورک کانادا نام برده می شود. تورنتو یک شهر جهانی و مرکز تجارت, کسب و کار, امور مالی, معاملات بورس و فرهنگ و هنر می‌باشد که از لحاظ تنوع فرهنگی توانسته است رتبه 1 تا 3 جهان را به خود اختصاص بدهد.
اتاوا پایتخت کانادا و مرکز ادارات دولتی و ساختمان پارلمان کانادا یکی دیگر از شهرهای معروف انتاریو است که در جنوب شرقی استان و در همسایگی مونترال واقع در استان کبک و در مرز ایالات متحده آمریکا واقع شده است.
از دیگر شهرهای معروف و مهم انتاریو می توان به همیلتون, کیچنر, واترلو, لندن, کینگستون, وینزور, گوئلف, بری و برلینگتون اشاره کرد.

استان انتاریو با بالغ بر 14 میلیون جمعیت، پر‌جمعیت ترین استان کشور است. اما نکته قابل ملاحظه این موضوع می باشد که بالغ بر 60 درصد از این جمعیت افراد غیر بومی و مهاجر هستند.
این حجم از مهاجر در انتاریو باعث تبدیل شدن این استان به یک قطب فرهنگی با تنوعی بی مثال از اقوام, ملیت ها, زبان ها, ادیان و فرهنگ های مختلف شده است و همین امر باعث جذابیت بیشتر این استان برای متقاضیان مهاجرت یا سفر به کانادا می باشد.
 
ترکیب جمعیتی گوناگون به خصوص در شهرهای بزرگ انتاریو به عنوان یکی از غنی ترین مناطق جهان از لحاظ بافت فرهنگی در کنار بن مایه های فرهنگی  خود استان، موجب بوجود آمدن بستری مناسب برای انواع رویدادها و فستیوال های مهم فرهنگی و هنری در سطح ملی و جهانی شده است.که همین موضوع خود, با تقویت صنعت گردشگری و توریسم در انتاریو به رونق و توسعه هرچه بیشتر اقتصادی استان کمک شایانی میکند.

اشتغال و اقتصاد در انتاریو
 
استان انتاریو از لحاظ جمعیت و فعالیت اقتصادی بزرگترین و قوی ترین استان کانادا می باشد. از آنجا که این استان قطب اقتصادی کشور محسوب می شود میتوان انواع صنایع را در آن یافت به خصوص در شهرهای بزرگی مانند تورنتو که مرکز مالی و معاملات بورس کانادا است یا اتاوا که مرکز ادارات دولتی و اکثر وزارت خانه های فدرال است که همین موضوع سبب جذب طیف وسیعی از مشاغل گوناگون در این شهر شده است.
انتاریو در کنار دارا بودن زیرساخت های لازم برای تولید، محل مناسبی برای ارائه اطلاعات اقتصادی و خدمات مدرن نیز می باشد. همین امر سبب شده است تا در بین 10 استان کانادا انتاریو به پیشرو ترین استان در زمینه تولید تبدیل شود و بتواند سهم 52 درصدی از کل تولیدات ارسالی کانادا را به خود اختصاص بدهد.
یکی از بخش های اصلی تولیدات صنعتی انتاریو شامل صنعت اتومبیل می شود. شرکتهای کانادایی جزو شرکت های پیشرو و فعال جهان در این صنعت محبوب به شمار میروند.
گذشته از موارد ذکر شده انتاریو دارای منابع طبیعی غنی و مورد نیاز برای صنایع مختلف می باشد از جمله معادن نیکل و آهن. همچنین به دلیل داشتن تنوع منابع طبیعی از جمله جنگل های وسیع، پارک های حفاظت شده و بالغ بر 250 هزار دریاچه، بستر مناسب برای تزریق صنعت توریسم به چرخه اقتصادی استان و یا صنایع دیگری از جمله صنعت چوب و صنایع وابسته مانند کاغذ را فراهم کرده است.
همانطور که اشاره کردیم انتاریو با زیرساخت های بسیار قوی در صنعت و تولید تا مرحله ای پیش رفته که در حال حاضر دومین نیروگاه بزرگ هسته ای جهان یعنی نیروگاه براوس و نیروگاه های هسته‌ای دارلینگتون و پیکرینگ را در خود جای داده است.
 
موقعیت های شغلی در انتاریو با توجه به اقتصاد و صنایع گوناگون موجود در آن و پتانسیلهای استان در امر اشتغال زایی, از تنوع بسیاری برخوردار است تا جاییکه از کشاورزی گرفته تا فناوری اطلاعات می توان در این استان موقعیت های شغلی مناسبی را یافت.
 
آمار بیکاری در این استان کمی کمتر از میانگین آمار بیکاری در کشور و در حدود 6/6 درصد میباشد . به طور میانگین درآمد اهالی انتاریو در بین استان های کانادا جزو بالاترین درآمدها بوده و در واقع دومین درآمد بالا در میان استان های کشور متعلق به ساکنین انتاریو است. همچنین این استان دومین نرخ پایه حقوق در کشور را دارا است.نرخ مالیات بر ارزش افزوده در این استان 13 درصد است و هزینه های زندگی عموما بالاتر از میانگین کشوری میباشد و بسته به شهر و موقعیت مکانی بین 25 تا 40 درصد درآمد خانواده ها در این استان صرف هزینه های مربوط به اجاره یا تملک یک خانه می شود. اما این موضوع جای نگرانی ندارد چرا که نرخ خوب و قابل توجه درآمدها در این استان، می تواند از عهده زندگی با بالاترین استانداردهای جهانی بر بیاید. نظافت, تمیزی, دسترسی راحت به خدمات در شهرهای بزرگ و ایمنی از جمله دلایل دیگری است که توانسته این استان را به مقصد اول مهاجران تبدیل کند .در حال حاضر بیش از 70 هزار ایرانی در این استان ساکن هستند.
 

سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
رزرو وقت مشاوره
فرم ارزیابی
آب و هوای انتاریو

به طور کلی آب و هوای انتاریو متناسب با فصل و مکان آن متفاوت است وتحت تاثیر ۳ جریان هوایی سرد، هوای خشک و هوای قطبی قرار دارد اما نهایتا میتوان این استان را در رده آب و هوای مرطوب قاره ای قرار داد.
۴ دریاچه از ۵ دریاچه بزرگ کانادا و بیش از ۲۵۰ هزار دریاچه آب شیرین که یک پنجم منابع آب شیرین جهان را تشکیل می دهد در انتاریو وجود دارد. همین امر سبب شده است تا این استان در قیاس با سایر مناطق شرقی در طول سال تغییرات دمایی کمتری را تجربه کند . مقدار بارش ها اما در این منطقه عموما بیشتر از مناطق مرکزی می باشد.
شهر های جنوبی استان گرم تر بوده وحتی گاهی اوقات ممکن است تابستان هایی با گرمای ۳۰ درجه سانتیگراد را هم تجربه کنند . همین موضوع سبب شده که بیش از ۹۴ درصد از جمعیت این استان در شهرهای جنوبی آن ساکن شوند. اما در مناطق شمالی به دلیل نزدیکی به قطب شمال سرما اغلب سخت و سنگین است. جمعیت کم این مناطق، برای اینکه از سرما در امان بمانند تمهیداتی مانند پیاده روهای زیرزمینی, سامانه گرمایش مرکزی, سالن های ورزشی سرپوشیده و امثال این ها را در نظر گرفته اند.
تحصیلات در انتاریو

تحصیل در انتاریو از کودکستان تا تکمیل پایه دوازدهم برای عموم مردم رایگان میباشد. سیستم آموزشی انتاریو تحت نظارت آموزش و پرورش کانادا دارای استاندارد بوده و متناسب با منابع و چارچوب درسی تعریف شده در دروس زبان های بومی, ریاضی, فرانسه, هنر, بهداشت, علوم وفناوری, تربیت بدنی و مطالعات اجتماعی در مقطع ابتدایی است.
همچنین دروس اضافی مانند زبانهای کلاسیک, مطالعات بومی, مطالعات کامپیوتر, آموزش فنی و مطالعات کسب و کار جهانی و کانادایی را در مقاطع راهنمایی و دبیرستان شامل می شود.
مدارس فرانسوی و کاتولیک نیز در سراسر این استان پراکنده‌اند. هزینه این مدارس از مالیات دهندگان تامین می شود. این هزینه ها تحت نظارت دولت استانی به آموزش و پرورش استان پرداخت می شود.
میانگین شهریه پرداختی برای یک دانش آموز در این استان حدود 4900 دلار است که مقداری کمتر از میانگین کشوری می باشد.
 
انتاریو یک مرکز تحقیقاتی و آموزشی در کلاس جهانی می باشد. آموزش عالی در این استان شامل شبکه‌ای از سازمان ها و موسسات است که غالبا از طریق بودجه دولتی تامین می شوند.
دانشگاه ها و کالج های استان انتاریو در میان دانشگاه های معروف و شناخته شده‌ی جهان قرار دارند. از شاخص ترین آن ها میتوان به دانشگاه تورنتو, کویینز, یورک, انتاریو غربی یا دانشگاه اتاوا اشاره کرد.
خدمات درمانی در انتاریو

برای افراد ساکن در انتاریو خدمات بهداشت و درمان کاملا رایگان میباشد.
طرح بیمه خدمات درمانی انتاریو (OHIP) تمامی هزینه های درمانی برای شهروندان و افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند را پرداخت میکند. مخارجی که تحت پوشش این بیمه است شامل هزینه معاینه پزشکی, فوریت های پزشکی و دندانپزشکی, آزمایشات پزشکی و خدمات مرتبط با بستری در بیمارستان میباشد. باید توجه داشت برخی جراحی‌ها مانند جراحی‌های زیبایی و بعضی از خدمات دندانپزشکی به طور کلی تحت پوشش دولت نمی‌باشند. در حال حاضر 211 بیمارستان در سراسر استان وجود دارد که خدمات اورژانس و تخصصی را ارائه می‌دهند. انتاریو همچنین دارای 8 بیمارستان خصوصی می‌باشد.
 
 
برنامه های مهاجرتی استانی انتاریو