سازمان مهاجرتی شایااستان کبک واقع در شرق کانادا به عنوان پهناورترین استان این کشور با مساحت 1.542.000 کیلومتر مربع تقریبا وسعتی برابر ایران دارد. مساحت این استان به تنهایی سه برابر مساحت فرانسه و در حدود چهار برابر مساحت ژاپن می باشد .از جنوب تا شمال کبک کمی بیش از 17 درجه عرض جغرافیایی و پهنه شرقی -غربی در حدود 22 درجه طول جغرافیایی قرار دارد.
مرکز این استان شهر کبک و بزرگترین شهر آن مونترال است قابل ذکر است که مونترال بزرگ‌ترین شهر فرانسه زبان جهان پس از پاریس است، ضمن اینکه این شهر تعداد قابل توجهی جمعیت انگلیسی زبان نیز دارد. مونترال که یکی از سه شهر مهم کانادا به شمار می آید, زمانی مهم‌ترین شهر کانادا از نظر تولید ثروت و تا قبل از 1976 بزرگترین شهر این کشور بود اما پس از آغاز شدن بحث‌هایی در مورد استقلال کبک که منجر به خروج بخشی از ثروت و قدرت شهر و انتقال آن به تورنتو شد, کم کم تورنتو گوی سبقت را از آن ربود. با این حال همچنان به دلیل اهمیت‌های سوق‌الجیشی, اقتصادی, توریستی و فرهنگی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و به رغم شهرت یافتن برخی از فعالیت‌های هنری چون جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو, کماکان پایتخت فرهنگی کانادا محسوب می‌شود.
خصوصاً که هزاران نویسنده, هنرمند و روزنامه‌نگار ساکن این شهر به هر دو زبان رسمی کانادا, انگلیسی و فرانسه به تولید فرهنگی و هنری اشتغال دارند. بعد از دو شهر کبک و مونترال از دیگر شهر های مهم استان کبک میتوان به لاوال,گاتینه, ریموسکی, آلما, شارلووآ و شربروک اشاره کرد.

استان کبک به نسبت وسعت زیادش جمعیت بسیار کمی دارد اما دارای جغرافیای متنوعی است. کبک استانی پرطراوت و چند فرهنگی است و اغلب با عنوان ”اروپای آمریکای شمالی” شناخته می شود. همچنین کبک به خاطر جنگل های وسیع, تپه های گرد و مسیرهای آبی بیشمارش مشهور است. در حقیقت کبک بیش از 1,000,000 دریاچه و مسیر آبی دارد که باعث می شود آب تازه بیشتری نسبت به استان های دیگر کانادا داشته باشد. جالب است بدانید که  حدود 11.5% از مساحت استان کبک را سطح آبی تشکیل شده است. این استان از سمت جنوب هم مرز با رشته کوه های آپالاش معروف به تپه های گرد, لورانتید و دریاچه و جنگل ها است. دامنه رشته کوه آپالاش تا ایالات متحده آمریکا ادامه یافته است. در انتها زمین‌های کم ارتفاع آرکتیک خلیج هادسون را احاطه می‌کند. لورانتید که جزو قدیمی ترین رشته کوه های جهان به شمار می رود در شمال مونترال واقع شده است. سن لوران دشتی کم ارتفاع می باشد که از زمین‌هایی در حاشیه اطراف رودخانه‌ای با همین نام تشکیل شده است.

بر اساس داده های آماری در سال 2016, جمعیت استان کبک 8،164،361 نفر اعلام شده است و این استان را از نظر جمعیتی نیز در جایگاه دوم در کانادا قرار داده است. البته داده‌های جمعیتی نشان می دهد که در پایان تابستان سال 2020, جمعیت این استان به 8،574،571 نفر رسیده است و در حدود 410000 نفر به جمعیت این استان افزوده شده است. در حقیقت می‌توان گفت که بیش از 22.5% از جمعیت کانادا در استان کبک سکونت دارند. امید به زندگی در این استان برای مردان 77/2و برای زنان 82/4 سال تخمین زده شده است. تراکم جمعیت در این استان کم و در هر کیلومتر حدود 4.9 نفر است و سکونت در شمال استان نیز بسیار کمتر از سایر مناطق آن است. حدود 80 درصد از جمعیت استان در مناطق ساحلی رودخانه سن لوران سکنی گزیده اند. رودخانه سن لوران از مناطق بسیار مهم آمریکای شمالی است که این رودخانه به دلیل طولی به وسعت 1.200 کیلومتر از بزرگترین مجراهای کشتیرانی دنیا محسوب می گردد.
 
شعار کبک این است:( Je me souviens :من به خاطر می‌آورم) که بر روی نمای خارجی بنای پارلمان حکاکی شده است و بر روی نشان شهر و پلاک‌های خودروها هم دیده می‌شود. در بیشتر موارد قوانین استانی, تعطیلات رسمی و موارد دیگری از این دست، کبک متفاوت با استان های دیگر می باشد و حتی سرود ملی غیر رسمی کبک نیز, سرود مارسیز, سرود ملی فرانسه است. این استان هم مانند سایر استانهای کانادا دارای جامعه‌ای متنوع از نظر فرهنگ, نژاد , زبان و مذهب می‌باشد.
​​​​​​​
بیشترجمعیت این استان ریشه فرانسوی دارند و زبان اصلی آن ها فرانسه می باشد پس  میتوان نتیجه گرفت که اگر قصد مهاجرت به کبک را دارید, اولین کاری که باید انجام دهید, فراگیری زبان فرانسوی است. در واقع فرانسوی بودن اکثر جمعیت این ایالت, سبب شده که زبان اصلی آن عمدتا فرانسوی باشد. حدود 80٫9 % از مردم این استان به زبان فرانسه، 7٫8 % به زبان انگلیسی و 10 درصد به زبان‌های دیگر تکلم می‌کنند.
 ادیان موجود در این استان به ترتیب عبارتند از کاتولیک (83)%, پروتستان (4/7 %), مسلمانان (1/5%), ارتودکس (1/4%), یهود (1/3%), بودایی (0/6%), هندو (0/3%) و سیک (0/1%) .
کبک استانی با  چشم اندازهایی زیبا, تاریخ غنی, موقعیت‌های حرفه‌ای و مناسب ورزشی, وجود برخی از بهترین سرآشپزهای جهان, مهمانی و فستیوالهایی که حتی یک هفته ادامه دارند, فعالیت های تفریحی فصلی در فضای باز و غیره می باشد. به همین دلیل است که در این سال ها  مهاجران بسیاری را به سمت خود جذب کرده است. کبک حدود 45000 مهاجر را هر ساله می پذیرد. با افزایش رشد اقتصادی استان و کاهش میزان تولد، انتظار می رود که مهاجرت به کبک در آینده نیز افزایش یابد.
قابل توجه است که ساعت ما در ایران حدود 8 ساعت و نیم از کبک جلوتر است. یعنی وقتی در ایران ساعت 12:30 دقیقه ظهر می باشد در کبک ساعت 4 صبح است.

معرفی استان کبک کانادا

پرچم استان کبک کانادا
پرچم استان کبک کانادا


استان کبک کانادا از لحاظ منابع طبیعی نیز بسیار ثروتمند است. کبک بیش از یک سوم لوله و کاغذ کانادا و درصد زیادی از الوار نرم آن را تولید می کند.کبک به دلیل داشتن ظرفیت اضافی تولید نیروی برق به وسیله آب، مقدار زیادی انرژی برق تولید شده را به استان های همسایه و ایالات متحده می فروشد . سود آوری وگردش مالی حاصل از  کشاورزی نیز در این استان قابل توجه می باشد.
​​​​​​​
امروزه اقتصاد کبک بسیار صنعتی شده و متنوع است. این استان به تنهایی جایگاه سی و هشتمین اقتصاد بزرگ در دنیا را دارد. بخش ساخت و تولید پیشرفته کبک، محصولات بسیار متنوعی برای صادرات تولید می کند که از این دست میتوان به لوازم کنترل ترافیک هوایی، نرم افراز، قطارهای زیر زمینی، هلیکوپتر، دیسک فشرده، تصفیه کننده های هوا و اسباب بازی اشاره کرد.در حال حاضر صادرات بین المللی 20 درصد تولید ناخالص داخلی کبک را شامل می شود.
 مونترآل، مرکز تجاری استان، صنایع رقابتی در زمینه های فضا و هوانوردی، داروسازی، مخابرات، انرژی، حمل و نقل، و مالی را  توسعه داده است. هر چند صنایع بسیاری در حوزه‌های متنوع صنعتی، معدنی و کشاورزی در استان فعالند اما رونق آن هنوز به اندازه دو شهر تورنتو و کلگری نیست. اما به هر صورت قرار گرفتن کبک در مسیر توسعه بیشتر اقتصادی باعث شده درصد بیکاری در این استان  اکنون به حدودا %2/7 برسد  که پایین ترین میزان در 33 سال گذشته برای کبک بوده است.
یکی از مسائلی که از اهمیت بسیار زیادی در رابطه با زندگی در استان کبک برخوردار است, شرایط و قوانین کاری در این استان است. در ماه می هر سال, دولت محلی حداقل دستمزد کار ساعتی را مشخص می کند و همه کارفرمایان نیز موظف به رعایت آن هستند. بر اساس قوانین کار در کبک, حداقل دستمزد کار ساعتی 13.10$ دلار کانادا تعیین شده است البته نیروهای کاری که از مشتری انعام دریافت می کنند, به ازای هر ساعت کار, 10.45$ دلار کانادا دریافت می کنند.اما همچنان متوسط حقوق در این استان از استان‌هایی نظیر بریتیش کلمبیا، البرتا و انتاریو به مراتب پایین تر است به همین دلیل برخی از مهاجران  با یافتن شغل مناسب‌تر در انتاریو, استان‌های غربی و حتی آمریکا اغلب به آن مناطق نقل مکان می‌کنند. هر چند در شهرهای استان کبک می توان انتظار پرداخت کم ترین هزینه ها را داشت و یکی از جذابیت های کبک برای ایرانیان نیز همین موضوع بوده است.
هزینه های زندگی در کبک را می توان به دو دسته مسکن که بخش مهمی از هزینه های زندگی است و دیگر هزینه ها تقسیم کرد.
هزینه زندگی برای یک خانواده چهار نفره در شهر کبک در حدود 3800$ دلار کانادا در ماه است و برای یک فرد مجرد در حدود 1040$ تخمین زده می شود. در مونترئال اما هزینه ها اندکی بیش تر است و یک خانواده چهار نفره در این شهر ماهیانه به 3916$ دلار کانادا نیاز خواهد داشت و هزینه زندگی یک نفر در این شهر حدود 1068$ دلار کانادا تخمین زده می شود. هزینه مسکن نیز به طور تقریبی به صورت زیر است.
85 متری مبله در منطقه گران 1509 دلار
85 متری مبله در منطقه معمولی 969 دلار
45 متری مبله در منطقه گران 859 دلار
45 متری مبله در منطقه نرمال 676 دلار
یکی دیگر از مزایای این ایالت وجود مغازه‌های ارزان قیمت و اصطلاحا حراجی‌های بسیاری است که خرید لباس و حتی غذا را برای هر نوع قشری از مردم، آسان کرده‌است. در این استان با یک مدیریت مالی خوب, می‌توانید زندگی خوبی را شروع کنید
.
 ​

اقتصاد و اشتغال در استان کبک کانادا

پرچم کانادا
پرچم کانادا
اقتصاد و اشتغال در استان کبک کانادا

استان کبک دارای یکی از ارزان ترین و وسیع ترین سیستم های آموزشی در سراسر آمریکای شمالی می باشد.

سیستم آموزشی در کبک به چهار سطح تقسیم می شود:
1 : پیش از دبستان که از آن به عنوان دوره مهد کودک یاد می شود.
2 : دوره دبستان و دبیرستان که شامل دوره تحصیل در مدرسه می شود.
3 : دوره کالج که شامل دوره پیش دانشگاهی و آموزش فنی است.
4 :دوره آموزش دانشگاهی

براساس قانون کانادا تمام شهروندان زیر 20 سال موظف به تحصیل تا پایان دبیرستان بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای می باشند. کبک دارای مدارس ابتدایی و دبیرستان با هزینه عمومی است که به زبان انگلیسی و فرانسه تدریس می کنند. هرچند که طبق مقررات زبان فرانسه کبک، دانش آموزان باید به مدارس فرانسه زبان بروند مگر آنکه خودشان یا والدینشان و یا خواهر و برادرانشان قبلا در مدارس انگلیسی زبان بوده باشند. این قانون بخشی از تلاش برای حفظ زبان فرانسه در کبک، در میان یک کشور که اکثریت آن انگلیسی زبان هستند، می باشد. تمام مدارس فرانسه زبان، انگلیسی را به عنوان زبان دوم از پایه اول شروع می کنند. این قانون در مورد مدارس خصوصی کبک اعمال نمی شود.این ایالت بالاترین درصد حضور در مدارس خصوصی را نسبت به سایر ایالات کانادایی دارد.

سیستم مدارس عمومی کبک در کانادا بی‌نظیر است. در حالی که اکثر استانهای کانادا تحصیل با هزینه عمومی را تا پایان پایه دوازده ارائه می دهند, دانش آموزان دبیرستانی کبک, دیپلم خود را در پایه 11 اخذ می کنند. پس از پایان دبیرستان, دانش آموزان کبک ممکن است پیش دانشگاهی رایگان بگذرانند یا تصمیم به گذراندن برنامه های شغلی که در سیستم سی ای جی ای پی ایالت ارائه می شود, بگیرند.در این مدارس با هزینه رایگان, می توان برنامه دو ساله پیش دانشگاهی یا برنامه سه ساله شغلی برای دیپلم را پی گرفت. کبک به این دلیل این ساختار را برای سیستم آموزشی انتخاب کرده است که اطمینان یابد حداقل مقداری از تحصیلات بعد از دبیرستان به طور عمومی در دسترس همگان است.
یکی ازمهم ترین شاخصه های استان کبک,  تعدد دانشگاه ها و همچنین جایگاه علمی قدرتمند دانشگاههای این استان در رده‌بندی‌های جهانی است. استان کبک و شهر مونترال را باید بهشت علاقه‌مندان به ادامه تحصیل دانست. درحالیکه تعدادی از معتبرترین دانشگاه‌های کانادا (در صدر آن ها دانشگاه قدیمی مک‌گیل و دانشگاه مونترال با رنکینگ بین المللی 31 و 118  و دانشگاه لاوال  با رتبه 420) در این شهر واقع هستند, شهریه آن از بسیاری از دانشگاه‌های کانادا کمتر است. مهمتر اینکه شهروندان کبکی (منظور متولدین کبک, افراد مقیم دائم در این استان, یا کسانیکه بیش از یک سال ساکن آن بوده‌اند) شهریه‌ای معادل نیمی از دیگر ساکنان کانادا و حدود یک چهارم دانشجویان بین‌المللی می‌پردازند. دولت کبک وام کم‌بهره مناسبی به دانشجویان کبکی می‌دهد و با اتمام موفقیت آمیز تحصیل، نیمی از این وام بخشوده می‌شود.
درحال حاضر در این استان 9 دانشگاه وجود دارد که حدود 27 هزار دانشجوی بین‌المللی در آنها تحصیل می‌کنند. دانشگاه‌های استان کبک رشته‌های متنوعی را با هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی برای تحصیل در اختیار دانشجویان قرار داده‌اند.که در میان آنها سه دانشگاه مک گیل،  دانشگاه کنکوردیا و دانشگاه بیشاپ انگلیسی زبان و چهار دانشگاه مونترال که بزرگترین دانشگاه فرانسه زبان قاره آمریکا است و  دانشگاه لاوال, دانشگاه شربروک و دانشگاه کبک فرانسوی زبان هستند. اکول پلی تکنیک و اچ ای سی HEC (مدرسه بازرگانی) دانشگاه های دیگر استان هستند.
 
 

تحصیل در استان کبک کانادا

تحصیل در استان کبک کانادا
پرچم استان کبک کانادا
پرچم استان کبک کانادا
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
رزرو وقت مشاوره
فرم ارزیابی
سازمان مهاجرتی شایا

استان کبک کانادا یک استان چهار فصل می باشد, با بهاری آرام, دلچسب و کوتاه , یک پاییز سرد و خوش آب و رنگ, تابستانهایی گرم و اغلب نمناک و زمستانهای سرد و نسبتاً طولانی , برفی و پر باران. به طور کلی آب و هوای کبک در ماه های جون, جولای و آگوست در بهترین حالت خود قرار دارد. ژانویه سردترین ماه سال در کبک است و در ماه های ژانویه و فوریه باید منتظر سرمای سخت و شدیدی باشید. ماه جولای نیز گرم ترین ماه سال در این استان شرقی است. در این چهار فصل  متناقض گاهی درجه دمای هوا به 35 درجه سانتیگراد در تابستان و 35- درجه سانتیگراد در زمستان می‌رسد. دوره برف و سرما در جنوب استان ( مونترال) چهار ماه و در شمال (رادیسون) شش ماه است. میزان بارش برف در این مدت در کبک سیتی یا مونترال به همان مقدار است که در روسیه, هلسینکی یا حتی اسلو است. در واقع هوای مونترال معمولاً در زمستان, چند درجه‌ای سردتر از تورنتو است اما شدت بادهای سرد آن کمتر است.
 
اما به طور کلی میانگین دمای هوای گرم در این استان 9 درجه سیلیسیوس و میانگین سردترین دما، 0.8- درجه سیلیسیوس  است.البته شهرهای ساحلی (شبه جزیره‌ای) از هوای معتدل و دمای بسیار لذتبخش اقیانوس بهره مندند که یک زمستان لطیف و تابستان خنکتر را ایجاد می‌کند.
 

آب و هوای استان کبک کانادا

آب و هوای استان کبک کانادا


طبق قانون کانادا, همه ایالات و شهرها باید مراقبت های بهداشتی همگانی و عمومی رایگان برای همه شهروندان و افرادی که مقیم قانونی کانادا هستند, فراهم سازند. به بیان دیگر اکثر خدمات بهداشتی به جز موارد غیر ضروری مانند جراحی های زیبایی یا بعضی خدمات دندان پزشکی در کانادا بدون پرداخت هیچ هزینه ای از سوی بیمار, ارائه می شود. خدمات پزشکی و درمانی در کبک نیز رایگان است این خدمات شامل آزمایش های پزشکی, تست دارو, مراقبت های اورژانسی, مراقبت های بیمارستانی و مراقبت های اورژانسی دندانی می شود. به گزارش انیستیتو ملی, میزان طول عمر ساکنان کبک بین ده  رتبه اول در جهان است. همین گزارش می افزاید که ساکنان کبک دید بهتر و مثبت تری به زندگی نسبت به سایر کانادایی ها دارند.
مهاجرین جدید پس از سه ماه از ورود خود به کانادا قادر به دریافت کارت بیمه درمانی خود هستند. بیمه دارویی نیز بصورت دولتی و یا خصوصی برای شهروندان وجود دارد. یک طرح بیمه کارگری وجود دارد که در صورت بروز تصادفات کاری و یا صنعتی آنها را پوشش می دهد.
 

خدمات درمانی در استان کبک کانادا

بهداشت و درمان در استان کبک کانادا