سازمان مهاجرتی شایااستان ساسکاچوان کانادا که  نام آن از رودخانه Saskatchewan River  برگرفته شده است با مساحت 651.900 کیلومتر مربع  هفتمین استان بزرگ کانادا می باشد. مساحت این استان به تنهایی چیزی حدود نیمی از وسعت ایران را در بر می‌گیرد.
استان ساسکاچوان در مرکز کانادا به شکل مستطیل مانندی قرار دارد که از شمال تا جنوب کشیده شده است. مرزهای این استان وابسته به پستی و بلندی طبیعت نیست, بلکه خطوط ترسیمی راست است  .این استان در غرب با آلبرتا ,شمال با قلمرو های شمال غربی, شرق با منیتوبا و شمال شرق با نوناووت و جنوب با مونتانا و داکوتای شمالی ایالات متحده هم مرز است.

به طور کلی ساسکاچوان از نظر طبیعتی به دو بخش تقسیم شده است:

1 : بخش شمالی, که  پوشیده از جنگل است بجز قسمت دریاچه شنی در شمال غربی به نام (بزرگترین تپه های شنی جهان در قسمت شمالی) . 

2 :  بخش جنوبی که در آن تپه های شنی به مساحت 2 300  کیلومتر وجود دارد.

ساسکاچوان سرزمین آسمان های زنده, ایالتی مسطح, حاصلخیز و بسیار زیباست که به دلیل داشتن مزارع بزرگ, قطب اصلی کشاورزی کانادا محسوب می شود. نزدیک به ۱۰ درصد آب شیرین و عمدتاً رودخانه‌ها, مخازن و ۱۰۰٬۰۰۰ دریاچه در این استان یافت می‌شود. زمین ارزان, آب فراوان و  تجهیزات مدرن, بهترین شرایط را برای تولید محصولات کشاورزی همراه با تجربه زندگی در نهایت امنیت و آسایش را فراهم نموده است.

استان ساسکاچوان از نظر جمعت ششمین استان بزرگ کانادا به شمار می رود . در اواخر سال 2017 جمعیت این استان تقریبا به 1.164.000 نفر رسید. مردم این استان معمولا در بخش مراتع و چمن زار های جنوبی آن سکونت دارند و بخش شمالی آن معمولا پوشیده از جنگل ها و خالی از سکنه است. در این استان بالغ بر 35 درصد در روستا زندگی می‌کنند که بالاترین آمار در بین تمام ایالت های کانادا است. در حدود نیمی از جمعیت کل استان در دو شهر ساسکاتون و رجینا زندگی می‌کنند. از لحاظ وسعت, ساسکاتون بزرگ ترین شهر استان و رجینا پس از آن دومین شهر وسیع این استان می باشند.

رجینا (Regina), مرکز استان ساسکاچوان است که موزه سلطنتی ساسکاچوان با نمایشگاه های تاریخ طبیعی و ملل نخستین مردمان کانادا در دل آن قرار گرفته است. علاوه بر اقتصاد خدماتی, رجینا از صنایع مربوط به منابع طبیعی اطراف شهر نیز سود می‌برد. در ضمن با حمایت دانشگاه پارک تحقیقاتی رجینا این شهر تبدیل به یک مرکز نوآوری و فناوری شده‌است. رجینا, مرکز استان ساسکاچوان با داشتن شرایط مناسب مسکن و هزینه‌های پایین زندگی به مکانی مناسب برای سکونت و مقصدی جذاب برای مهاجران تبدیل شده است.
این شرایط مناسب موجب جذب مهاجر و وجود ملیت‌های مختلف در رجینا شده‌است. در حقیقت, این تنوع فرهنگی باعث شد تا در سال ۲۰۰۴ بتواند عنوان «پایتخت فرهنگی کانادا» را از سازمان میراث فرهنگی کسب نماید.

ساسکاتون بزرگترین شهر ساسکاچوان است.اغلب از این شهر با نام  پاریس مرغزارها یاد می‌کنند. رودخانه ساسکاچوان جنوبی این شهر را به دو قسمت تقسیم کرده‌است و خط افق زیبایی به آن می‌دهد.در سال های اخیر اقتصاد این شهر از کشاورزی و معدن به سمت فناوری و خدمات مالی تغییر شکل داده‌است.در حال حاضر ساسکاتون سرآمد بیوتکنولوژی کشاورزی در جهان است که توانسته هر ساله مبالغ هنگفتی از  سرمایه‌های شرکت‌های درجه‌یک دارویی جهان را سرازیر اقتصاد استان بکند. تنوع فرهنگی ساسکاتون نیز موجب پیدایش جشنواره‌های مردمی مخصوصاً در تابستان می‌شود.از این جشنواره‌های مردمی می‌توان به جشنوارهٔ جاز, جشنوارهٔ بین‌المللی Fringe و جشنوارهٔ شکسپیر در ساسکاچوان اشاره کرد که هرساله جذب‌کنندهٔ توریست از کانادا و سراسر جهان است. ساسکاتون یکی از ارزان‌ترین شهرهای کانادا برای تحصیل محسوب می‌شود. شهر ساسکاتون به شهر علمی کانادا معروف است.

استان ساسکاچوان حدود ۱۶ شهر دارد که بزرگترین آن ها, شهر های  ساسکاتون و رجینا و کوچک ترین شهر این استان Melville نام دارد.
 
از مهم ترین شهر های ساسکاچوان میتوان به شهرهای زیر اشاره کرد:

 پرینس آلبرت Prince Albert
 موس جا Moose Jaw
 یورکتون Yorkton
سوئیفت کارنت Swift Current
نورث بتلفورد  North Battleford

 
شعار معروف این ایالت From Many People Strength است که نشان از روحیه مهمان نوازی و پذیرش مهاجرین جدید درمیان ساکنین این ایالت دارد. این استان دارای چندین فرهنگ مختلف است که نتیجه مهاجرت اقوام گوناگون به این منطقه‌ می باشد.

ساسکاچوان با حفظ نرخ رشد جمعیت از طریق مهاجرت به امید جذب سالانه حداقل ۵۰۰۰ مهاجر در آینده‌ای نزدیک می‌باشد. نتیجه این عمل مجموعه فرهنگی متنوع زنده در این استان است که گرمابخش این منطقه است. ملیت‌های مهم در این منطقه آلمانی, ایرلندی, اوکراینی, اسکاتلندی, انگلیسی, فرانسوی, نروژی و چینی می‌باشند. در واقع نژاد آلمانی, بزرگترین ترکیب قوم و قبیله ای این استان را تشکیل می دهد, و در این منطقه براحتی
​​​​​​​نمی توان فردی را کانادایی محض محسوب کرد.
معرفی استان ساسکاچوان کانادا
پرچم استان ساسکچوان کانادا
پرچم استان ساسکچوان کانادا


استان ساسکچوان در ناحیهٔ سرسبز کانادا قرار دارد و تولیدکننده ۲۸ درصد غلات و بیش از ۵۴ درصد گندم کشور است. از نظر تاریخی نیز, اقتصاد ساسکاچوان در درجه اول با کشاورزی همراه بود, زیرا گندم به عنوان نمادی ارزشمند در پرچم استان قرار داشت. افزایش تنوع در نتیجه منجر به کشاورزی, جنگلداری, ماهیگیری و شکار شده که تنها ۸.۹٪ تولید ناخالص داخلی استان را در سال ۲۰۱۸ تشکیل می دهد. در حال حاضر این استان  بیشترین تولید غلات را در کانادا برعهده داردکه شامل گندم, کانولا, کتان, چاودار, جو, نخود فرنگی, عدس, دانه قناری و جو می باشد. جالب است بدانید ساسکاچوان بزرگترین تولید کننده سس خردل در کشور کانادا است و از دهه ۵۰ به بعد تولید سس خردل در آن رشد ۷۵ درصدی داشته است.

معدن بخش دیگری از اقتصاد این استان با تولید بیشترین حجم پتاس و اورانیوم در جهان می باشد.

نفت و گاز طبیعی از تولیدات دیگر این استان است که تولید نفت بعد از آلبرتا بیشترین سهم را در کانادا دارد.گاز بیشتر در بخش غربی این استان کشف شده است.


گرچه کشاورزی با درآمد ۲ میلیارد دلار در سال مهم‌ترین بخش اقتصاد این استان محسوب می‌شود, ولی کارهای خدماتی از جمله مؤسسات مالی, بیمه, بنگاه‌های مسکن (۳.۳ میلیارد دلار) بخش مهمی در اقتصاد این استان است.
 
در گذشته علت جذب افراد به این منطقه خاک حاصلخیز این استان بود.امروزه اما اقتصاد رو به‌ رشد و مدرن این استان عامل جذب مهاجران به ساسکاچوان شده است.

اقتصاد ساسکاچوان توانسته تا فرصت ها و شانس های متعددی در زمینه های مختلف شغلی, کاری و سرمایه گذاری ایجاد نماید.
از مزایای زندگی در ساسکاچوان, علاوه بر قرار گرفتن در یکی از قوی ترین و برترین اقتصادهای کانادا, می توان به مرکزیت جغرافیایی این استان و دسترسی کامل به بازاهای تجاری کانادا اشاره کرد. از آنجا که ساسکاچوان در مرکز کانادا واقع است, لذا فاصله ی آن با بازارهای تجاری شرق و غرب کانادا تقریبا یکسان است.

استان ساسکاچوان دارای موقعیت های شغلی فراوانی در تمام حرفه ها‌ست. نرخ بیکاری در ایناستان ۵.۱ درصد و کمتر از میانگین کل کانادا بوده است و این استان را به محل مناسبی جهت اشتغال تبدیل ساخته است.
از دیدگاه بررسی کیفیت زندگی می توان گفت که ساسکاچوان  دارای استانداردهای بالای زندگی و رفاهی است و توانسته است به سبب همین امر, مهاجرین بسیاری را از سراسر نقاط دنیا به سمت خود بکشاند. هزینه های زندگی در ساسکاچوان قابل قبول بوده و متناسب با یک استان پیشرفته و با کیفیت است. این استان همچنین سومین استانی است که نرخ مالیات بر درآمد آن جزء کمترین است.
میانگین درآمد خانواده در این استان ۸۹۷۶۰ دلار و حداقل دستمزد ۱۱.۴۵ دلار در ساعت می باشد. هزینه مسکن نیز کمترین در کانادا بوده و منابع طبیعی موجود در استان هزینه انرژی را نیز پایین می‌آورد.
این استان مناسب‌ترین شرایط خرید مسکن را برای مهاجران دارد. فقط ۶۴ درصد ساکنان این استان در مراکز شهری سکونت دارد. قیمت یک خانه به طور متوسط بیشتر از ۱۱۵۰۰۰ دلار بوده که پایین‌تر از میانگین نرخ هر شهر دیگری در کانادا است. قیمت متوسط خرید خانه در ساسکاتون ۱۳۵۰۰۰ دلار می‌باشد. درصد میانگین درآمد خانوار با هزینه‌های مالکیت بین  ۸-۳۰ درصد می‌باشد

در استان ساسکچوان شهروندان در بدترین حالت ترافیکی فقط و فقط ۲۰ دقیقه زمان برای رسیدن به محل کار خود نیاز دارند. که به طور کلی می‌توان این استان سرسبز و زیبا را محل مناسبی برای اشخاصی که بدنبال آسایش هستند پیشنهاد کرد.
اقتصاد و اشتغال در استان ساسکاچوان کانادا
هزینه های زندگی در استان ساسکچوان کانادا
پرچم کانادا


استان ساسکچوان کانادا دارای ۴ فصل بهار, تابستان, پاییز و زمستان است. تابستان های ساسکاچوان ممکن است بسیار گرم باشد و دمای هوا به بالای ۳۰ درجه نیز برسد. دمای هوا در طول روز به طور معمول بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است, اما این دما می تواند به بالای ۳۰ درجه نیز برسد. البته در قسمتهای شمالی طول دوره تابستان کمتر است
استان ساسکاچوان, سرزمینی است که با خشکی احاطه شده است و فاصله زیادی با آب های بی نظیر دارد. در نتیجه, آب و هوای این استان به شدت قاره ای است که نشان دهنده زمستان های بسیار شدید در سراسر استان است .ماه های ژانویه و فوریه خشک ترین و سردترین ماه های سال هستند. دمای هوا در زمستان به  ۳۰- تا ۴۰- درجه نیز می رسد. در ماه های ژانویه و فوریه, دمای هوا در شب ها به طور معمول بین ۱۵- تا ۲۵- درجه و در طول روز بین ۵- تا ۱۵- درجه است. دمای هوا همچنین با باد سرد  نیز سنجیده می شود.

زندگی در ساسکاچوان کانادا در این فصل راحت نیست وقتی وزش باد شدید به دمای سرما افزوده می شود هوا بسیار سردتر از آن چیزی است که دماسنج نشان می دهد. برای مثال در هوای ۱۰- درجه و با سرعت باد ۴40 کیلومتر در ساعت,هوا ممکن است تا ۲۰- درجه نیز سرد احساس شود.

چند ایده برای کمک به شما در سرما و لذت بردن از فصل زمستان در ساسکاچوان:

1 : یک پیراهن سبک و لباس زیر بلند را زیر ژاکت و شلوار خود بپوشید.
2 : کت های زمستانی بپوشید که اغلب به آن parkas می گویند) که دارای یک روکش گرم, ضد آب و ضد باد باشند. این نوع کت ها با محبوس کردن هوا و هم دما کردن آن با دمای بدن, درجه حرارت بدن را حفظ می کنند. )
کلاه بپوشید, زیرا بیشتر گرمای بدن از طریق سر شما از دست می رود. کلاه های زمستانی باید گوش های شما را بپوشانند.
3 : چکمه های زمستانی را انتخاب کنید که دارای پوشش داخلی گرم و کف های ضخیم با سطح خشن برای جلوگیری از سر خوردن روی یخ باشند. (یخشکن)
4 : دستکش بپوشید.
 در طول ماه های بهاری( از مارس تا می) و ماه های پاییز(از آگوست تا اکتبر)  هوا از ابری تا بارانی و سرد تا گرم و آفتابی متغیر است. در این فصل ها, دمای هوا ممکن است حدود صفر درجه سانتی گراد باشد و در طول روز به ۱۴ درجه نیز برسد.
ناگفته نماند که ساسکچوان پر آفتاب‌ترین استان در کانادا با میانگین ۲۵۰۰ – ۲۰۰۰ ساعت تابش آفتاب در سال می‌باشد. در واقع ساسکاچوان نسبت به سایر استان های کانادا ساعات بیشتری از آفتاب را دریافت می کند. زندگی در ساسکاچوان می تواند تجربه جذابی باشد, به شرطی که بدانید شرایط آب و هوایی استان ساسکاچوان کانادا چگونه است.


آب و هوای استان ساسکاچوان کانادا
آب و هوای استان ساسکچوان کانادا
پرچم استان ساسکچوان کانادا
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
رزرو وقت مشاوره
فرم ارزیابی
سازمان مهاجرتی شایا

 
تمامی شهروندان کانادایی و دارندگان اقامت دائم می‌توانند از مهد کودک تا پایان دبیرستان از تحصیلات رایگان استفاده کنند .مدارس در این استان عمومی بوده و سیستم آموزشی به زبان های انگلیسی, فرانسوی و زبان اولین ملیت ها (Metis) ارائه می شوند. پس از فارغ التحصیلی در مقطع متوسطه افراد می‌توانند در این استان از گزینه های گوناگونی جهت ادامه تحصیل استفاده نمایند. در این استان دانشگاه های مطرحی همچون دانشگاه ساسکاچوان , دانشگاه رجیناو دانشگاه First Nation قرار دارد. برنامه های کارورزی و تعداد 9 کالج فنی و حدوداً 50 مدرسه ی خصوصی جهت کسب مهارت و فراگیری فن و حرفه نیزدر این استان وجود دارد.
تحصیل در استان ساسکاچوان کانادا
تحصیل در استان ساسکچوان کانادا


طبق قوانین کانادا, تمامی شهروندان کانادا می‌توانند از خدمات درمانی رایگان استفاده کنند.به عبارت دیگر, اکثر هزینه‌های خدمات درمانی در کانادا به‌طور مستقیم از شهروند اخذ نمی‌گردد.البته خدمات غیرضروری مانند عمل زیبایی یا مراقبت‌های خاص از دندان تحت پوشش این خدمات نیستند. . لیست خدمات غیر رایگان از هر استان به استانی دیگر متفاوت است. افراد در استان ساسکچوان می‌توانند از خدمات بهداشتی و درمانی رایگان استفاده نمایند استان ساسکچوان اولین استانی بود که برنامه خدمات درمانی رایگان را به اجرا در آورد. هزینه بهداشتی و درمانی عمومی سالیانه معادل با 3400 دلار است. آقای تامی داگلاس استاندار سابق این استان که پدر بهداشت در کانادا نامیده می‌شود در جهت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی رایگان در جهان پیشتاز است. از زمان درخواست ایشان این خدمات به طور رایگان انجام می پذیرد.
 
امور ثبت نام بهداشت: تلفن 18006677551 برای اطلاع از واجد شرایط بودن برای کارت بهداشت.
خط بهداشت: تلفن 18778000002 برای صحبت با یک پرستار در تمام شبانه روز و اطلاع از موارد پزشکی خود.
خط بهداشت: تلفن 18884254444برای افراد با اختلال شنیداری و نیازمند مراقبت بهداشتی
 
خدمات درمانی در استان ساسکاچوان کانادا
خدمات درمانی در استان ساسکچوان کانادا