سازمان مهاجرتی شایا

دریافت ویزای دانش آموزی کانادا, به فرزند شما این امکان را میدهد که در محیطی بین المللی در یکی از پیشرفته ترین و برترین سیستم های آموزشی جهان مشغول به تحصیل شود.​​​​​​​

بر اساس نتیجه ی, تحقیقات اخیر آمریکا با موضوع  ارزیابی 90 کشور از لحاظ پایداری شرایط اقتصادی، رفاه اجتماعی، برابری درآمد و شرایط بازار کار, کانادا دومین کشور برتر جهان برای مهاجران معرفی شده است و از نظر امکانات آموزشی و کیفیت تحصیل، درمقام نخست دنیا قرار گرفته است.

کانادا دومین کشور پهناور جهان با تراکم جمعیتی پایین می باشد که به واسطه سرعت رشد و پیشرفت سرسام آور خود در عرصه های مختلف همواره در صدد جذب افراد متخصص و مستعد گام  بر می دارد. همین امر کانادا را به کشوری مهاجرپذیر با تنوعی مثال زدنی از فرهنگ و نژاد های مختلف تبدیل کرده است که هر ساله با آغوش باز میزبان هزاران دانشجو و دانش آموز خارجی از اقصی نقاط جهان می باشد. در همین راستا حضور معلمان و کارمندان غیر کانادایی در کادر آموزشی مدارس دولتی کانادا چشم گیر است .
​​​​​​​
در واقع دریافت ویزای دانش آموزی کانادا, به فرزند شما این امکان را میدهد که در محیطی بین المللی در یکی از پیشرفته ترین و برترین سیستم های آموزشی جهان مشغول به تحصیل شود. یادگیری زبان انگلیسی برای دانش آموزان، معاشرت با افراد همسن خود از ملیت ها و فرهنگ های  مختلف , استفاده از بهترین امکانات و تجهیزات علمی و آموزشی، اولویت در اخذ پذیرش در دانشگاه در مقایسه با دانشجویان بین المللی از مزایای دارندگان ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا می باشد. البته امکان دریافت اقامت دائم کانادا برای خود و خانواده را در آینده, باید به این موارد اضافه کرد.

​ویزای دانش آموزی کانادا چیست؟

تحصیل در مدارس کانادا
پرچم کانادا
پرچم کانادا
 
 فرزند خردسال یا minor در کانادا 

در کانادا هر استان و قلمرو دارای سن قانونی و یا اصطلاحا age of majority مختص به خود است. از این رو آن دسته از متقاضیانی که با کمتر از سن قانونی تعیین شده به این کشور سفر کنند، یک متقاضی خردسال یا minor محسوب می‌شوند.
در استان های آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، کبک و ساسکاچوان سن قانونی 18 سالگی محسوب می شود در صورتی که در بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، سرزمین های شمال غربی، نوا اسکوشیا، نوناووت و یوکان، 19 سالگی ملاک سن قانونی در نظر گرفته می شود
.
به طور کلی ویزای تحصیلی کانادا به دو بخش ویزای دانش آموزی و ویزای دانشجویی تقسیم می‌شود. چنانچه متقاضی بین‌المللی ادامه تحصیل در کانادا به سن قانونی نرسیده باشد، فرزند خردسال به حساب می آید و برای تحصیل در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و یا دبیرستان کانادا نیازمند دریافت ویزای دانش‌آموزی است، اما برای سنین بالای 18 یا 19 سال و تحصیل در مقاطع کالج و دانشگاهی، فرد باید برای ویزای دانشجویی کانادا اقدام نماید.
​​​​​​​
در واقع متقاضیان بین‌المللی ادامه تحصیل زیر 18 سال و در برخی استان‌ها و قلمروها زیر 19 سال به جای ویزای دانشجویی ملزم به دریافت ویزای دانش‌آموزی کانادا هستند.

اما بنابر قوانین دولت کانادا، تنها دریافت ویزای دانش آموزی برای ادامه تحصیل فرزند شما در کانادا کفایت نکرده و مدرک دیگری به نام مجوز تحصیل و یا همان study permit مورد نیاز خواهد بود.تحصیل در مدارس کانادامدرکی است که به متقاضیان بین‌المللی ادامه تحصیل کانادا این اجازه را می‌دهد تا در موسسات آموزشی معتبر DLI کانادا به تحصیل مشغول شوند. در اغلب موارد متقاضیان بین‌المللی علاوه بر دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیاز به دریافت استادی پرمیت نیز دارند و باید پیش از سفر به کانادا برای دریافت آن درخواست دهند.

لازم به ذکر است که مجوز تحصیل با ویزای دانش آموزی و یا دانشجویی کانادا تفاوت دارد و به خودی خود ورود به کانادا را برای شما میسر نمی‌سازد. از این رو شما علاوه بر دریافت استادی پرمیت نیازمند اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیز هستید. در صورت موافقت با مجوز تحصیل، ویزا نیز برای شما صادر خواهد شد
 


​مجوز تحصیل در کانادا چیست ؟

تحصیل در مدارس کانادا
ویزای دانش آموزی کانادا اساسا مشابه ویزای توریستی کانادا و یا الکترونیکی eTa کانادا است، با این تفاوت که این ویزا نیازمند مجوز تحصیل یا استادی پرمیت است. از این رو می‌توان اینطور گفت که ویزای تحصیلی کانادا ترکیبی از ویزای توریستی کانادا و استادی پرمیت است. 

اما بیان این نکته خالی از لطف نیست که برخی از متقاضیان خردسال این امکان را دارند تا بنابر شرایط زیر و بدون نیاز به دریافت مجوز تحصیل study permit به تحصیل در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و یا متوسطه مشغول شوند: 

1 :  همراه والدین مدعی پناهندگی بوده و یا خود مدعی قانونی باشند.
2 :  یکی از والدین آنها  شهروند کانادا و یا دارای اقامت دائم این کشور باشد
3 : یکی از والدین آنها  دارای حق قانونی برای کار یا تحصیل در کانادا باشد,که شامل افراد دارای اقامت موقت کانادا از طریق مجوز کار، مجوز تحصیل کانادا و دارندگان ویزای توریستی کانادا می شود
4 :  برای یک دوره آموزشی 6ماهه و یا کمتر به عنوان یک گردشگر به کانادا آمده باشد.
​​​​​​​
اما در حالت کلی، متقاضیان خردسالی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را از طریق ویزای دانش آموزی داشته باشند، نیازمند دریافت مجوز تحصیل پیش از ورود به کانادا هستند.
 
مجوز تحصیل یا استادی پرمیت کانادا چیست؟
​​​اگر دانش‌آموزی مقیم یا شهروند کانادا نباشد, می‌تواند از مدرسه‌ای در کشور کانادا پذیرش دریافت کند. توجه داشته باشید که دانش‌آموزان نمی‌توانند با داشتن ویزای توریستی در کانادا تحصیل کنند و باید به طور جداگانه برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایند. حساسیت اداره مهاجرت کانادا در قبال ویزای تحصیلی کانادا به علت اعتبار نسبتاً بلند مدت آن بیشتر از ویزای توریستی کانادا است. داشتن پذیرش تحصیلی از یک مدرسه معتبر در کانادا از مهم‌ترین شروط دریافت موفقیت آمیز ویزای دانش آموزی کانادا است, بنابراین پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی از سوی مدرسه موردنظر می‌توانید برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. همان‌طور که می‌دانید اقدام برای هر نوع ویزا مستلزم تهیه مدارک مورد نیاز آن است.
 شرایط تحصیل در مدارس کانادا
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
فرم ارزیابی
رزرو وقت مشاوره


مدارک لازم برای ویزای دانش‌آموزی کانادا چیست ؟


 1 : فرم‌های تکمیل شده مورد نیاز برای ثبت درخواست ویزا: (این فرم‌ها شامل فرم ویزای تحصیلی، فرم اطلاعات خانوادگی، فرم اقامت موقت هستند.)

 2 : داشتن حداقل ۴ سال سن

 3 : داشتن Study Plan یا همان برنامه درسی

 4 : ترجمه ریزنمرات یا کارنامه دو سال آخر دانش‌آموز

 5 : معرفی نامه از طرف مدیر مدرسه کنونی (در صورت اشتغال به تحصیل)

 6 : نامه پذیرش از یکی از مدارس کشور کانادا (این مدارس باید مورد تایید اداره مهاجرت کانادا باشند.)

 7 : ارسال درخواست مجوز تحصیلی (Study Permit) برای دریافت ویزای تحصیلی

 8 : داشتن پشتوانه مالی از سوی پدر و مادر برای پرداخت شهریه مدارس و مخارج زندگی فرزند و همراه آن در زمان تحصیل در کانادا با ارایه مدارک بانکی.

 9 : اسکن صفحه اول پاسپورت متقاضی به همراه صفحاتی که در آنها مهر ویزا خورده است.

 10 : اصل شناسنامه به همراه ترجمه آن

 11 : دو قطعه عکس ۴/۵ * ۳/۵
 
 12 :داشتن قیم یا همان Custodian در کانادا که این فرد باید صلاحیت داشته باشد. همچین باید فردی کانادایی یا دارای اقامت دائم کانادا باشید.
اگر پدر و مادر آنها را همراهی نکنند باید نشان دهند که در کانادا قیم Custodian دارند و همچنین موافقتنامه ای بین والدین یا قیمشان Legal Guardian در کشور مبدأ با قیمشان در کشور کانادا امضا شده است.

 13 : فیش واریزی هزینه‌های موردنیاز
  
 


نحوه اقامت و اسکان با ویزای دانش آموزی کانادا


1 : اقامت با  والدین در صورت اخذ ویزای گاردین کانادا  

 ویزای گاردین کانادا یا ویزای همراه دانش آموزی کانادا ،ویزایی است که به والدین دانش آموزان زیر 18 سال( سن قانونی که در ایالات مختلف متفاوت میباشد) در مدارس کانادا که موفق به دریافت ویزای دانش آموزی شده اند داده می شود.این ویزا در حقیقت همان ویزای توریستی می باشد که بواسطه ویزای دانش آموزی فرزندان به والدین بعنوان همراه و قیم دانش آموز داده می شود. ویزای گاردین کانادا به نام های ،ویزای والدین ،ویزای همراه،ویزای همراه دانش آموزی کانادا ،ویزای قیم،ویزای کاستودین نیز نامیده می شود.والدین می توانند ضمن دریافت ویزای دانش آموزی کانادا برای فرزندانی که هنوز به سن قانونی نرسیده اند برای یکی از اعضای خانواده (پدر ،مادر،پدربزرگ و مادر بزرگ) درخواست ویزای گاردین نمایند.
 در این نوع ویزا که هم‌زمان با درخواست ویزای تحصیلی دانش‌آموز به سفارت ارسال می‌شود, این امکان وجود دارد که ویزای همراه والدین را با اعتباری ۶ ماهه تا ۵ ساله دریافت کنند.
·          
2 : اقامت با بستگان، دوستان یا آشنایانی که ساکن کانادا هستند.

فردی که قیم فرزند شما در کانادا می‌شود باید شهروند یا مقیم دائم کشور کانادا باشد.
 
  3 :  اقامت در پانسیون مورد تایید اداره آموزش و پرورش و دولت کانادا
 
اگر امکان دریافت ویزای همراه برای والدین فراهم نشد آنها می‌توانند فرزندان خود را برای زندگی به خانواده‌های کانادایی بسپارند. اقامت در خانه در کشور کانادا به این صورت است که با یک خانواده کانادایی که در این خصوص اظهار علاقه مندی کرده، از سوی مدارس کانادا و نظارت اداره آموزش و پرورش به این دانش آموزان معرفی و با هزینه ای در حدود 1000 دلار در ماه با سه وعده غذا، یک اتاق مجزا با امکانات کامل، محیطی کاملا انگلیسی زبان را برای فرزندان فراهم می کند که به دانش آموزان فرصت آشنایی با آداب و رسوم مردم این کشور را نیز می دهد.
نکات مورد توجه درباره ی اقامت در خانه:

  1 : روزانه حداقل سه وعده غذا برای دانش آموزان فراهم است
  2 : حداکثر 2 دانش آموز در یک خانه می توانند زندگی کنند ( این خانه در نزدیکترین فاصله تا مدرسه خواهد بود)
  3 : فقط خانواده های انگلیسی زبان، بدون هیچ گونه سابقه کیفری و مهربان برای این برنامه انتخاب می شوند.
  4 : دانش آموز در اتاق شخصی، امن و مطمئن و امکانات کامل زندگی، بهداشتی و تحت نظارت مستمر نهادهای خواهد بود و همچنین خدمات شبانه روزی به طور اورژانسی برای دانش آموزان فراهم خواهد بود.
  5 : به دانش آموز و خانواده کانادایی هرکدام شماره تلفنی جهت تلفن های ضروری داده خواهد شد.

 
 ویزای دانش آموزی کانادا و مدرک زبان

ادامه تحصیل دانش آموزان بین‌المللی در مدارس کانادا، به استثنای تفاوت شهریه، وجود قیم قانونی، مجوز و پذیرش تحصیلی و ویزای دانش‌آموزی کانادا یک فرق اساسی با تحصیل در مقطع کالج و یا دانشگاه های کانادا دارد و آن هم نبود اجبار برای داشتن مدرک زبان تافل و یا آیلتس برای ادامه تحصیل در مدارس کانادا است.
خوشبختانه مدرک زبانی برای افراد زیر 18 سال برای ورود به مدارس کشور کانادا مورد نیاز نیست زیرا آموزش زبان انگلیسی بخشی از تخصص و وظایف این مدارس است به گونه ای که در ابتدای ورود سطح زبان بچه ها توسط کادر با تجربه ارزیابی شده و در کلاس های فشرده زبان و مکالمه در کنار دیگر دروس شرکت داده می شوند
.​
مدرک زبان برای تحصیل در مدارس کانادا
مدت زمان صدور ویزای دانش آموزی کانادا

 به طور کلی مدت زمان صدور ویزای دانش‌آموزی کانادا به دو فاکتور بستگی دارد:


1 : کشوری که در آن زندگی می‌کنید و قرار است از آنجا درخواست ویزای دانش‌آموزی نمایید. 

2 : زمانی که برای اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا اقدام نموده‌اید.

 برای متقاضیان ایرانی، صدور ویزای تحصیلی دانش‌آموزی حداقل به ۴ هفته زمان نیاز دارد. این در حالی است که در ماه‌های ثبت نام مدارس این زمان به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد و به ۱۲ هفته خواهد رسید.
 
توجه داشته باشید که مدت زمان صدور ویزای دانش‌آموزی کانادا شامل موارد  زیر نخواهد شد:
1 : مدت زمانی که صرف ارسال درخواست از دفتر VAC به اداره مهاجرت خواهد شد.
2 : مدت زمانی که برای ثبت اطلاعات بیومتریک نیاز دارید
.​
مدت زمان صدور ویزای دانش آموزی کانادا
هزینه ویزای دانش آموزی کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در مدارس کانادا از جمله نکات مهمی است که باید همه متقاضیان آن را در نظر داشته باشند. تحصیل در مدارس کانادا برای دانش آموزان بین الملل رایگان نبوده و مستلزم پرداخت شهریه است. بسته به نوع مدرسه، شهریه‌ها متغیر خواهند بود. البته میزان شھریه در مدارس دولتی کانادا برای ھر استان ثابت و یکسان بوده و معمولا به طور سالانه اعلام می شود. به طورمیانگین شهریه تحصیل در این مدارس به همراه هزینه زندگی در کانادا معادل ۱۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار برآورد شده است.  مدارس خصوصی در کانادا جزء با کیفیت ترین مدارس جهان می باشند که غالبا دانش آموزانی که در این مدارس ثبت نام می کنند، توسط تیم متخصص استعداد یابی شده و از ابتدا در رشته و تخصص خاصی وارد می شوند. شهریه این مدارس بین 30 تا 60 هزار دلار کانادا می باشد.
 
برای به جریان افتادن پروسه ارزیابی درخواست ویزای دانش آموزی فرزند و ویزای همراه والدین، نیز شما نیازمند پرداخت هزینه‌های ویزای کانادا خواهید بود. این هزینه ها به شرح زیر می باشند:
 
150 دلارمجوز تحصیل(شامل درخواست تمدید)
85 دلارهزینه انگشت نگاری


 ​
هزینه ویزای دانش آموزی کانادا
 دلایل ریجکت ویزای دانش آموزی کانادا چیست؟

مهم‌ترین عامل کلیدی در اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا ارائه مدارکی قوی است که افسر مهاجرت را متقاعد می‌کند که فرد متقاضی پس از پایان دوران تحصیلاتش به کشور مبدأ بازخواهد گشت و قصد اقامت غیرقانونی در کانادا را نخواهد داشت. همچنین برای پوشش هزینه‌های تحصیل در کانادا مدارک کافی از تمکن مالی حامی دانش آموز باید ارائه شود. هرچند گاه دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا فراتر از این دو مورد است و موارد متعددی را در برمی‌گیرد.
در ادامه عمده‌ترین دلایل ریجکت شدن ویزای دانش‌آموزی کانادا آمده است:

 1 : عدم تمکن مالی و یا ناکافی بودن مدارک مالی ارائه شده که نشان دهنده بودجه کافی متقاضی یا حامی مالی وی برای پوشش هزینه‌های تحصیل باشد.

 2 : قانع نشدن افسر مهاجرت در بازگشت متقاضی به کشور مبدأ پس از پایان دوران تحصیل در کانادا.

 3 : عدم وجود برنامه تحصیلی و استادی پلن قوی.

 4 : اشکال یا تناقض اطلاعات در تکمیل فرم‌های درخواست ویزای تحصیلی.

 5 : عدم وجود پیوندهای محکم خانوادگی در کشور مبدأ.

 6  : نقص در مدارک مرتبط با تحصیل
​​​​​​​
 7 : رشته یا مقطع تحصیلی انتخابی نامتناسب
ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا