سازمان مهاجرتی شایایکی از روشهای مهاجرتی‌که اخیرا در بین جامعه ایرانی بسیار پر طرفدار شده است روش مهاجرت از طریق برنامه استارت آپ است.
در این مقاله سعی بر آن شده است تا در کنار  معرفی این برنامه , شرایط لازم برای موفقیت در آن را نیز مورد بررسی قر ار دهیم. پس با ما همراه باشید.

استارت آپ در لغت به معنای یک شرکت نوپا می باشد. اگر چه در تعریف استارت آپ بر این مسئله تاکیدی وجود ندارد که حتماً فعالیت آن در حوزه تکنولوژی یا فن آوری اطلاعات باشد، اما به دلیل اینکه بسیاری از استارت آپ ها در سالهای اخیر، حول این زمینه‌ها شکل گرفته‌اند، گاهی در تعریف استارت آپ به این مسئله هم اشاره می‌شود که استارت آپ باید در حوزه فن آوری‌های نوین فعال باشد.
در تعریف برنامه مهاجرتی استارت آپ کانادا نیز بر این نکته تاکید شده که افرادی که در حوزه های مختلف از جمله فن آوری، توانایی راه اندازی کسب و کارهای نوپا با ایده های خاص و نو آورانه را دارند که می تواند برای جامعه کانادا و همینطور در سطح جهانی مفید واقع شود می توانند با حمایت سازمانهای سرمایه گذار مورد تائید اداره مهاجرت کانادا، جهت اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایند.

در تعریف این برنامه مهاجرتی دقت به چند نکته ضروریست:

۱ :استارت آپ مختص افرادیست که دارای تخصص و ایده های منحصر به فرد و سودده در زمینه های مختلف می باشند.
۲ :این افراد گامهای اولیه اجرای این ایده ها را پیش برده اند و توانایی نشان دادن سودده بودن این طرح ها را دارا می باشند، لذا برای گسترش، تکمیل و پیاده سازی آن در کانادا نیاز به حمایت دارند.
۳ :این ایده ها توسط سرمایه گذاران مورد تائید اداره مهاجرت بررسی شده و در صورت موفقیت،شرکتهای سرمایه گذار قول همکاری در این طرحها را اعلام می کنند.
۴ :در بسیاری از موارد یک گروه چند نفره می توانند این استارت آپها را تشکیل دهند و هرکدام با پذیرش نقشی در ارائه طرح در این برنامه شرکت می کنند.
۵ :پس از تاييد طرح توسط سرمایه گذار و دریافت نامه حمایت از وی متقاضی یا گروه متقاضیان می توانند برای دریافت اقامت دايم کانادا پرونده مهاجرتی تشکیل دهند.
۶ :افسران اداره مهاجرت کانادا، پرونده هریک از متقاضیان را به طور جداگانه بررسی می نمایند و همینطور در مورد نوع طرح پیشنهادی و شرایط آن نیز بررسی و تصمیم گیری نهایی را انجام می دهند. 
۷ :و در نهایت در صورت تایید برای متقاضیان و خانواده آنها ویزای اقامت دايم کانادا صادر می شود.
۸ : در صورتیکه هر کدام از متقاضیان اصلی در یک پرونده استارت آپ به هر دلیلی از سوی اداره مهاجرت کانادا تائید نشود پرونده سایر متقاضیان گروه نیز ریجکت می شود.

شرکتهای سرمایه گذار مورد تائید اداره مهاجرت در پروسه استارت آپ به سه گروه ونچر کپیتال، انجل اینوستور و اینکیوبیتور تقسیم می شوند که هر کدام از این نوع شرکتها شرایط خاصی دارند
.
برنامه مهاجرتی استارت آپ
ونچر کپیتال یا شرکت‌های سرمایه‌گذار ریسک پذیر:

گروهی از سرمایه گذاران هستند که بر روی شرکت‌های کوچک با پتانسیل رشد بالا سرمایه‌گذاری می‌کنند این شرکت‌ها پول قرض نمی‌دهند بلکه در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. در برنامه ی استارتاپ در صورتیکه شرکت سرمایه گذار از نوع ونچر باشد می بایست تعهد سرمایه گذاری حداقل ۲۰۰ هزار دلار در پروژه مربوطه را اعلام کند
.​
انجل‌ اینوستور:

افراد یا اجتماعی از افراد با یک هدف هستند که با ثروت شخصی خودشان ، در یک کسب و کار سرمایه‌گذاری می‌کنند. انجل‌ها معمولاً مبالغ کمتری نسبت به سرمایه‌گذاران ریسک پذیر (VCs) سرمایه‌ گذاری می‌کنند برای سرمایه گذاری در پروژه های برنامه استارت آپ شرکتهای انجل می بایست مینیمم قول سرمایه گذاری ۷۵ هزار دلار را اعلام نمایند.

شرکتهای اینکیوبیتور:

دسته سوم از کمپانیهای مورد تائید اداره مهاجرت در پروسه استارت‌آپ شرکتهای اینکیوبیتور هستند  این شرکتها در راستای کمک به رشد و پیشرفت پروژه های استارت آپی، با ارائه خدماتی نظیر دوره های آموزش مدیریت بیزینس،‌ایجاد فضای کاری کم هزینه و یا در مواردی تامین وام برای شرکتهای استارت آپی به آنها درطول پروسه کمک می کنند
.
با دقت به  تعریف و نقش هرکدام از این سه دسته شرکتهای حامی استارت آپ و میزان تعهد مالی آنها، مشخص است، جذب حمایت از شرکتهای ونچر و انجل با توجه به سرمایه گذاری نقدی آنها می تواند بسیار موثر بوده و در نتیجه رقابت در کسب حمایت آنها نیز بیشتر می باشد.
این شرکتهای سرمایه گذار مورد تائید اداره مهاجرت نیز به طور مداوم مورد بررسی قرار می گیرند و در صورت وجود هرگونه نشانه ای از تخطی از قوانین برنامه مهاجرتی استارت آپ از لیست این سازمان حذف می گردند.
همانطور که از تعریف این برنامه مهاجرتی و توضیحات فوق مشخص است، برنامه مهاجرتی استارت آپ برنامه ایست بسیار تخصصی برای گروه خاصی از افراد با توانایی خاص در زمینه های مختلف فنآوری و تکنولوژی.تا بتوانند با جذب سرمایه گذاران خارجی پروژه استارت آپی خود را در کانادا اجرا کرده و به واسطه آن از مزیت کسب اقامت دائم کانادا برای خود و خانواده شان بهره مند شوند
.
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
رزرو وقت مشاوره
فرم ارزیابی


برنامه مهاجرتی استارت آپ یک فرصت عالی برای متخصصین در زمینه های مختلف فنی و تکنولوژیست تا بتوانند با استفاده از ایده و طرح بیزینس خود از حمایت سرمایه گذاران بین المللی و همینطور مزیت اقامت دايم کانادا بهره مند شوند. اما متاسفانه بسیاری از افراد بی اطلاع و یا سودجو ، با استفاده از ناآگاهی افراد برای هر شخصی که شرایط لازم برای هیچ برنامه مهاجرتی دیگری را ندارد برنامه استارت آپ را پیشنهاد می کنند و با دریافت رقم های نجومی این افراد را در قالب گروههای تا ۵ نفره در پرونده های استارت آپ ساختگی قرار داده و با سرنوشت مهاجرتیشان بازی می کنند.
و مشکلی که پیش میاید اینست که افسران اداره مهاجرت کانادا نیز با اطلاع از غیر واقعی بودن بسیاری از ایده های استارت آپی مطرح شده اقدام به بررسی های موشکافانه بیشتر و ریجکت کردن بسیاری از پرونده های متقاضیان این برنامه می نمایند.
آشنایی اولیه با برنامه های مختلف مهاجرتی و شرایط مورد نیاز هرکدام از این برنامه ها می تواند کلید موفقیت افراد در مهاجرتشان باشد.
​​​​​​​
هدف ما در سازمان مهاجرتی شایا، پیش از هرچیز ارائه دقیق ترین اطلاعات به روز و آگاهی رسانی به افراد در کلیه زمینه های مهاجرتی باشد تا با دید باز و دانش و آگاهی بتوانند بهترین گزینه مهاجرتی را برای خود برگزینند
.