سازمان مهاجرتی شایا

سیستم مالیاتی ​​​​​​​کانادا

مالیات هزینه‌ای اجباری است که توسط یک نهاد دولتی در سطوح مختلف به منظور تامین هزینه های مالی فعالیت های دولت تعیین و دریافت می گردد.
در علم اقتصاد مالیات به هر نهاد یا شخصی که بار مالیاتی ایجاد می کند از کسب و کارهای مشمول پرداخت مالیات گرفته تا مصرف کنندگان نهایی محصولات آن کسب و کارها، تعلق می‌گیرد.

هدف دولت ها از دریافت مالیات تامین سرمایه لازم جهت تحقق پروژه ها و خدمات عمومی است .

پرداخت مالیات تعیین شده، یک وظیفه اجباری است و چنانچه نهاد یا شخص مشمول، به عمد از پرداخت بدهی های مالیاتی خود شانه خالی کند از سوی مراجع قانونی آن کشور تحت پیگرد و مجازات قرار خواهد گرفت.

در کانادا نیز مانند سایر کشورها, دولت بابت خدماتی که به مردم ارائه می دهد درصد مالیاتی را تعیین می کند. لازم به ذکر است که در این کشور علاوه بر مالیاتی که توسط دولت فدرال تعیین می شود در هر یک از استان ها نیز مقامات استانی برای ساکنین مالیات در نظر می گیرند. هر چند با توجه به سطح بالای درآمد مردم در کانادا و کیفیت خدماتی که در سطح فدرال و استانی ارائه می شود، مالیات دریافتی فشار زیادی بر مردم وارد نکرده و بر میزان رفاه و آسایش آن ها تاثیر محسوسی نمی گذارد.

کانادا نظام مالیاتی جامعی برای پرداخت هزینه های بخش سلامت عمومی و خدمات اجتماعی دارد که کانادایی ها در سراسر کشور از آن بهره مند می باشند.
مالیات در کانادا بین دولت فدرال و دولت‌های استانی تقسیم می شود. هر یک از دولت‌های استانی کانادا مانند دولت فدرال بر روی درآمد, مصرف کالا و ثروت افراد، مالیات مشخصی را تعیین می کنند.

مالیات های فدرال توسط Canada revenue agency  (CRA) جمع آوری می شود. همچنین CRA موارد زیر را جمع آوری کرده و به دولت های استانی ارسال می نماید.

۱ : مالیات بر درآمد شخصی استانی به جز استان کبک
۲ : مالیات های شرکتی به جز استان های کبک و آلبرتا
۳ : بخشی از مالیات بر فروش
​​​​​​​
 آشنایی با انواع مالیات های قانونی در کشور کانادا برای افرادی که قصد سفر, سرمایه‌گذاری یا مهاجرت به این کشور را دارند همواره یکی از مهم ترین و مورد توجه ترین موضوعات و دغدغه‌ها بوده است . از این روی ما در سازمان مهاجرتی شایا تلاش کرده ایم تا در این بخش شما را با انواع مالیات در این کشور تراز اول جهان آشنا کنیم. 

 


 
 


 
 
 
 
پرچم کانادا
مالیات بر درآمد در کانادا چیست ؟

کانادایی ها موظف اند تا نسبت به درآمدی که بدست می آورند مالیات پرداخت کنند. بیشتر مالیات بر درآمد در کانادا توسط دولت فدرال دریافت می شود و استان ها به استثنای کبک سهم کمتری را دریافت می‌کنند.
مالیات بر درآمد در کانادا معمولا به صورت تصاعدی افزایش می یابد و می توان گفت که افرادی که درآمد بالاتری دارند به نسبت مالیات بر درآمد بیشتری هم پرداخت می‌کنند.
لازم به ذکر است که درآمدهای مشمول مالیات عبارتند از درآمد ناخالص منهای هرگونه کسر مالیات, معافیت ها یا سایر تنظیماتی که در آن سال مالیاتی مجاز بوده است. نرخ مالیات بر درآمد فدرال در سال ۲۰۱۹ متناسب با میزان درآمد بین ۱۵ تا ۳۳ درصد بوده است
.
مالیات فیش حقوقی در کانادا چیست ؟

کارمندان کانادایی میبایست انواع مالیات را از فیش حقوقی خود کسر کرده و به نهادهای مختلف پرداخت کنند. از آن میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 : برنامه بازنشستگی و مستمری بگیری کانادا
2 : بیمه‌ی اشتغال
3 : مالیات سلامت کارمندان
4 : کمیسیون استانداردهای کار
5 : مالیات بر پاداش
6 : حق بیمه‌ی پاداش کارگران
مالیات بر محصولات و خدمات کانادا چیست ؟

مالیات بر کالاها و خدمات در کانادا نوعی مالیات فروش است که برای اکثر کالاها و خدماتی که مصرف کنندگان در کانادا خریداری می‌کنند اعمال می شود. تعداد کمی از محصولات و خدمات مانند خدمات پزشکی خدمات مراقبت از کودکان و مواد غذایی اساسی هستند که مالیات به آنها تعلق نمی‌گیرد. برخی از استان‌ها مالیات بر محصولات و مالیات فروش خود را با یکدیگر ادغام کرده اند که به آن مالیات فروش هماهنگ میگویند و دارای نرخ بالاتری است.
طریقه اخذ مالیات بر فروش در فروشگاه ها برای بسیاری از تازه واردان به کانادا کمی گیج کننده است به این خاطر که در کانادا برعکس بسیاری از کشور های دیگر مالیات بر فروش معمولا در قیمت درج نمی‌شود . مصرف کنندگان بسته به ایالت و نوع کالا یا خدمات با مالیات از ۵ تا ۱۵ درصد بیشتر از فهرست قیمت ها می‌پردازند
.​

مالیات شرکت ها در کانادا چیست ؟

اگر علاقمند به برنامه های کارآفرینی و سرمایه گذاری کانادا هستید باید بدانید که تمامی شرکت ها در کانادا از جمله شرکت های خصوصی و غیر فعال هم از سود و هم از سرمایه مالیات می پردازند. مالیات بر شرکت هم در سطح فدرال و هم در سطح استانی وضع می شود. بنابراین نرخ مالیات بر شرکت بر اساس نوع و اندازه شرکت و با توجه به استان می تواند متفاوت باشد. به طور کلی شرکت هایی که در کانادا ثبت قانونی شده اند و در این کشور مشغول به فعالیت هستند باید سالیانه حدود ۱۵ درصد از درآمد خالص خود را به عنوان مالیات به دولت فدرال پرداخت کنند
.​
مالیات بر ارث در کانادا چیست ؟

در کانادا بر اموال متوفی مالیات تعلق نمی‌گیرد اما بهتر است که اشخاص قبل از فوت تکلیف اموال خود را مشخص کرده و اقدامات قانونی لازم برای ثبت و پرداخت مالیات تعلق گرفته به آن ها را انجام دهند

مالیات غیر مستقیم در کانادا چیست ؟

این مالیات بر خودرو و بنزین اعمال می شود. معمولا این نوع مالیات در کانادا بر تمامی محصولات مرتبط با خودرو سرشکن می شود.در سال ۲۰۱۸ مالیات غیر مستقیم بر بنزین معمولی اتومبیل ۱۰ سنت در هر لیتر و برای سوخت دیزل ۴ سنت در هر لیتر محاسبه شده است
.
مالیات بر ملک در کانادا چیست ؟

این نوع مالیات, مالیات بر دارایی ها است. اگر در کانادا صاحب خانه هستید باید مالیات آن را بپردازید. مانند سایر برنامه های مالیاتی در کانادا مبلغی که پرداخت می‌کنید با توجه به محله و منطقه  متفاوت خواهد بود. در کانادا صاحبین املاک باید هر سال درصد مالیاتی را به دولت بپردازند. مالیات بر املاک توسط اعضای شورای شهر تعیین می شود و مردم باید آن را به شهرداری شهر محل سکونت خود بپردازند. این مالیات در دو مرحله دریافت می شود. در نیمه اول سال صاحبین ملک بخشی از مالیات مقرر را می پردازند و مابقی نیز در نیمه دوم سال تعیین و پرداخت می شود
.​
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
رزرو وقت مشاوره
پرداخت مالیات در کانادا چگونه است ؟

مردم در کانادا معمولا از اوایل ماه فوریه تا اواخر آوریل فرم مالیاتی خود را پر می کنند. در فرم مالیاتی تمام هزینه ها و درآمدها باید قید شوند. برای پرکردن فرم مالیاتی بهترین راه استفاده از برنامه هایی است که مردم در کانادا از آن ها برای خوداظهاری مالیاتی استفاده می کنند. برنامه CANADA revenue Agency یکی از رایج ترین این برنامه ها است. البته شرکت ها عموما از این برنامه استفاده نمی کنند بلکه حسابدار شرکت انجام چنین کاری را به عهده دارد
.
فرم ارزیابی
نحوه پرداخت مالیات در کانادا