سازمان مهاجرتی شایاهر کشوری برای دادن اجازه ورود به افراد خارجی, قوانین به خصوصی را وضع کرده است. از جمله ی این قوانین برای متقاضیان مهاجرت به کانادا انجام انگشت نگاری یا بایومتریک قبل از دریافت اجازه ورود به خاک این کشور است.

کلمه بایومتریک Biometric از ترکیب دو کلمه ی یونانی Bio  به معنی زندگی و Metrikos به معنی تخمین, تشکیل شده است.

در واقع تکنولوژی بایومتریک به روش های خودکار تشخیص و تایید هویت یک شخص زنده از طریق اندازه گیری مشخصه های فیزیولوژیکی یا رفتاری وی اطلاق می شود . به بیان ساده احراز هویت بایومتریک, تایید هویت شما با اندازه گیری ویژگی های منحصر به فرد بدن شما می باشد.

انگشت نگاری یا به عبارتی ثبت اطلاعات بایومتریک یکی از مراحل اصلی درخواست ویزا محسوب می شود.اطلاعات بایومتریک متقاضیان با اهداف مختلفی مانند تسهیل کنترل و تایید هویت برای صدور ویزا, مبارزه با جعل یا خرید ویزا, حفاظت از مسافران در برابر سرقت هویت, درخواست پناهندگی و افزایش امنیت به منظور پیشگیری, تشخیص و بررسی جرائم تروریستی و جنایی انجام می شود.
 
بایومتریک کانادا در واقع عکس برداری دیجیتال از صورت و انگشت نگاری دیجیتال از هر ده انگشت دست می باشد. اطلاعات بایومتریک شما در سیستم اداره مهاجرت کانادا ثبت خواهد شد و زمانیکه شما وارد خاک کانادا می شوید افسر مرزی با تطبیق دادن اطلاعات ثبت شده در سیستم با شما, از یکی بودن هویت شخص حاضر و هویت ثبت شده اطمینان حاصل می کند.

در 8 فرودگاه اصلی کانادا تائید اثر انگشت مسافرین بطور اتوماتیک در کیوسک بازرسی اولیه انجام می پذیرد.
در سایر فرودگاه ها و مرزهای ورودی زمینی خدمات مرزی بر  اساس بازرسی ثانویه ممکن است به انجام احتیاطی اثر انگشت برای تائید هویت مسافر پرداخته تا اطمینان حاصل شود که شخصی که می خواهد وارد کانادا شود همان شخصی است که در خارج از کشور قبول و تائید شده است.
 
اگر شما متقاضی دریافت هر یک از انواع ویزاهای موقت و دائم کانادا از جمله ویزای توریستی, تحصیلی, کاری, یا حتی مهاجرت و اقامت دائم باشید ملزم به انجام تست بایومتریک کانادا خواهید بود.

لازم به ذکر است که متقاضیان ویزای توریستی, تحصیلی و کاری فقط یک بار در هر ده سال باید اطلاعات بایومتریک خود را ارائه دهند.
متقاضیان اقامت دائم اما حتی اگر قبلا به هر دلیلی مانند تقاضای یکی از انواع ویزاهای موقت, بایومتریک انجام داده باشند لازم است تا مجددا اقدام به انجام آن کنند و اطلاعات بایومتریک جدیدشان را ثبت و هزینه آن را پرداخت نمایند. البته در حال حاضر به واسطه بحران کرونا اداره مهاجرت کانادا برای تسهیل پذیرش مهاجران، از درخواست بایومتریک مجدد برای افرادی که قبلا برای ویزاهای موقت خود بایومتریک ارائه داده بودند خودداری نموده است. 

​​​​​​​انگشت نگاری کانادا

​​​​​​​انگشت نگاری یا بایومتریک کانادا

بایومتریک کانادا توسط شرکت خصوصی VFS Global انجام میشود.
این شرکت جهت انجام بایومتریک با دولت کانادا قرارداد بسته است و در حال حاضر دارای چندین شعبه در بسیاری از کشورهای جهان می باشد.
شعبات VFS در واقع مراکز پردازش ویزا یا Visa Application Center هستند که به اختصار وک (VAC) نامیده می شوند. متاسفانه VFS در داخل ایران هیچ شعبه ای ندارد و هموطنان ایرانی برای انجام بایومتریک می توانند به یکی از نزدیک ترین شعبه‌های  VAC در کشور های همسایه مراجعه کنند. توجه داشته باشید که قبل از حضور در دفاتر انگشت نگاری می‌بایست با در‌دست داشتن نامه درخواست انگشت نگاری از اداره مهاجرت، به صورت آنلاین یا حضوری با اطلاعات فردی خود اقدام به تعیین نوبت کرده باشید.
اگر به صورت آنلاین درخواست بایومتریک داده‌اید میبایست رسید درخواست ویزا را به همراه اصل پاسپورت همراه داشته باشید. در صورتیکه هزینه های مربوط به ویزا و انگشت نگاری قبلا توسط شما یا وکیل مهاجرتتان به صورت آنلاین پرداخت شده باشد نیازی به پرداخت هیچ هزینه دیگری نمی باشد
.
 چگونه وقت سفارت بگیریم؟

برای گرفتن  وقت سفارت کانادا  به دو صورت آنلاین و حضوری می توان اقدام کرد.

1 : ثبت نام آنلاین

در این روش با مراجعه به سایت VFS GLOBAL اقدام به ساخت یک حساب کاربری برای خود می کنید. بعد از آپلود مدارک, سفارت یک کد رهگیری به شما می دهد. با توجه به کشوری که قصد دارید در آن انگشت نگاری را انجام دهید دفتر وک موردنظرتان را انتخاب کرده و هزینه صدور ویزا و انگشت نگاری را به صورت آنلاین پرداخت میکنید و منتظر نامه سفارت می مانید. در این روش شما امکان تکمیل مدارکتان را در صورت وجود ناقصی خواهید داشت . توجه داشته باشید اگر مهلت انگشت نگاری بگذرد عملا درخواست ویزای شما بی نتیجه خواهد بود.
 
2 : مراجعه حضوری به سفارت

در این روش به دلیل نبود سفارت کانادا در ایران باید همراه با مدارکتان به یکی از کارگزاری‌های کانادا در کشورهای همسایه مراجعه کرده و با تحویل مدارکتان, فرم مربوطه را دریافت و تکمیل نموده و سپس در روز و تاریخ تعیین شده برای انگشت نگاری به مراکز وک مراجعه کنید. پیش از آن وجه انگشت نگاری را پرداخت کرده و به کارگزاری ارائه دهید و در نهایت منتظر ایمیل جواب ویزای خود بمانید
.
گرفتن وقت سفارت برای ویزای کانادا
معافیت های بایومتریک کانادا

1 : کودکان زیر 14 سال

2 : متقاضیان 80 سال و بالاتر

3 : روسای دولت, وزرای کابینه و دیپلمات‌های معتبر سایر کشورها و سازمان ملل متحد که برای مشاغل رسمی به کانادا می‌آیند.

4 : افرادی که شهروند یا مقیم دائم کانادا می باشند

5 : دارندگان ویزای ایالات متحده آمریکا که از کانادا عبور می کنند.

6 : متقاضیان یکی از انواع ویزای اقامت موقت کانادا که در 10 سال گذشته سنجش بایومتریک را انجام داده‌اند.

7 : اتباع کشورهای معاف از ویزا که به عنوان توریست با مجوز سفر الکترونیکی یا ETA وارد کانادا می‌شوند
.

معافیت های بایومتریک کانادا
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
رزرو وقت مشاوره
فرم ارزیابی
وکیل مهاجرت کانادا
هزینه انگشت نگاری کانادا:

هزینه انگشت نگاری  برای یک نفر 85 دلار کانادا است . برای یک خانواده دو نفری یا بیشتر 170 دلار میباشد. هزینه بایومتریک کانادا در استانبول و آنکارا از تمامی دفاتر VFS پایین تر است. همچنین هزینه انگشت نگاری برای گروه های سه نفره و یا بیشتر هنری, مجری و کارمندان آنها اگر همزمان درخواست بدهند حداکثر 255 دلار میباشد اما اگر هر کدامشان به صورت جدا جدا بخواهند اقدام کنند هر نفر باید 85 دلار پرداخت کند
.
هزینه انگشت نگاری کانادا

 
چند نکته مهم

1 : در زمان تکمیل فرم آنلاین درخواست ویزای کانادا نیازی به تعیین محل مورد نظر برای انگشت نگاری نمی باشد..

2 :  متقاضی تنها 30 روز فرصت دارد نسبت به انگشت نگاری کانادا اقدام کند و در صورت عدم مراجعه متقاضی, پرونده کنسل و در نهایت مردود اعلام خواهد شد.
*الب
ته در حال حاضر با توجه به شرایط کرونا این زمان به 90 روز افزایش پیدا کرده است.

۳ : برای انگشت نگاری نیازی نیست مدارک پرونده را همراه خود داشته باشید و نامه انگشت نگاری به تنهایی کفایت می کند.

۴ : در زمان انگشت نگاری کانادا، متصدی با دوربین یک عکس از شما خواهد گرفت و از شما میخواهد که انگشتان خود را روی یک صفحه شیشه ای قرار دهید. این پروسه حدود 5 دقیقه برای هر متقاضی طول خواهد کشید.

۵ : در حین عکس گرفتن به دوربین به صورت مستقیم نگاه کنید و از لبخند زدن یا اخم کردن خودداری کنید. از قرار گرفتن موی سر بر روی صورت خود جلوگیری کنید. از داشتن کلاه, عینک و لنز چشم پرهیز کنید و در انتها سعی کنید یک لباس ساده و رسمی بپوشید.

۶ : پوست انگشتان شما باید تمیز باشد و سعی کنید حتی الامکان تا چند روز قبل از انگشت نگاری از مواد شوینده مانند وایتکس استفاده نکنید. از داشتن ناخن خیلی بلند پرهیز کنید.

۷ : اگر خالکوبی و آرایش روی دست( از مچ به پایین) یا صورت خود دارید قبل از انگشت نگاری آن ها را پاک کنید.

۸ : اگر در کشور دیگری به غیر از ایران زندگی می کنید، به مرکز وک کانادا در همان کشور مراجعه کنید.

۹ : در هنگام مراجعه به مراکز وک همراه داشتن رسید پرداخت و اصل پاسپورت الزامی می باشد.سخن پایانی:

در انتها, پس از انگشت نگاری و دریافت نتیجه ویزا از مشاور مهاجرتی خود, در صورتیکه پاسخ ویزای متقاضی مثبت باشد, متقاضی و یا نماینده قانونی وی باید با در دست داشتن اصل پاسپورت و رسید سفارت برای دریافت (پیکاپ) ویزا اقدام کنند.

 
اکسپری انتری کانادا برای دریافت اقامت دائم کانادا
انواع ویزاهای توریستی کانادا