گواهی عدم سو پیشینه
سو پیشینه در لغت به معنای بدی سابقه است. در واقع  اگر فردی در گذشته مرتکب جرمی شده باشد تحت شرایطی که در قانون بیان شده است این امکان وجود دارد که در سابقه فرد درج شده باشد. به عبارت دیگر اگر فردی مرتکب جرمی شده باشد  در پیشینه و سابقه وی درج می گردد که البته این موضوع, تنها در خصوص برخی از جرایم می باشد. چنانچه فردی جرمی را انجام دهد  در پیشینه و سابقه کیفری وی درج می گردد به همین دلیل از افراد در طول زندگی به دلایل مختلف گواهی سو پیشینه درخواست می شود. این گواهی  برگه مخصوصی است که در آن گواهی می شود که فرد دارای سابقه کیفری است یا خیر و به عبارت دیگر فرد مرتکب جرمی در گذشته شده است یا خیر که اگر جرمی در گذشته انجام داده باشد در گواهی ذکر می شود و در غیر این صورت عدم سو پیشینه درج می گردد.چنانچه  فرد, متقاضی  دریافت اقامت دائم  کانادا باشد ملزم به ارائه گواهی عدم سوء پیشینه  خواهد بود.
اگر از طریق سیستم اکسپرس انتری برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کرده باشید, پس از دریافت دعوت‌نامه، معمولا ۶۰ روز زمان دارید تا درخواست اقامت دائم خود را  به صورت کامل به همراه همه مدارک لازم آماده و ارسال کنید. یکی از مدارکی که در این زمان اداره مهاجرت از شما می‌خواهد، گواهی عدم سوء پیشینه است. مقامات کانادایی، از شمادر خواست می کنند که مدارک سوء پیشینه ی خود، همراه با مدارک سوء پیشینه ی همسر و فرزندان وابسته تان را از تمام کشورهایی که ظرف 10 سال اخیرو پس از 18 سالگی به مدت 6 ماه متوالی در آنها زندگی کرده اید ارائه دهید.
توصیه اکید ما این است که حتما  قبل از دریافت دعوت‌‌نامه، مدارک خود را اعم از گواهی عدم سوء پیشینه، آماده کنید.
لازم به ذکر است که هنگام ارسال گواهی عدم سوپیشینه نیز همانند دیگر مدارک مورد نیاز، شما باید از نسخه اصلی مدرک خود اسکن بگیرید. فراموش نکنید که اداره مهاجرت کپی مدارک را قبول نمی‌کند. علاوه بر این، اگر مدرک سوء پیشینه شما به زبانی به غیر از انگلیسی یا فرانسه باشد، ابتدا باید توسط یک مترجم رسمی به یکی از این دو زبان ترجمه شود.

توجه داشته باشید که اگر این گواهی مربوط به کشوری باشد که مقیم آن هستید، باید حداکثر ۶ ماه قبل از ارسال درخواست صادر شده باشد. اگر این مدرک برای سایر کشورها باشد، باید بعد از آخرین باری که در آن کشور ۶ ماه متوالی اقامت داشتید، صادر شده باشد.


مدارک مورد نیاز برای تهیه نامه سوء پیشینه در داخل ایران  :

 -  اصل و کپی شناسنامه

 - اصل و کپی كارت ملي

 - يك قطعه عكس جديد رنگي تمام رخ زمينه سفيد بدون عينك (براي خانم‌ها بدون آرايش با حجاب)

 - معرفي نامه از محل كار و يا تكميل فرم درخواست

 - همراه داشتن كد پستي 10 رقمي به همراه آدرس كامل پستي

 - پرداخت هزينه هاي مربوطگواهی سو پیشنیه ایران از کانادا

با توجه به تعطیل بودن سفارت ایران در کانادا، گواهی سوء پیشنه ایران برای موارد مهاجرتی مانند درخواست  سیتی زن شیپ یا اسپانسرشیپ والدین و ... برای هموطنان ایرانی ساکن در کانادا در حال حاضر از دو طریق قابل انجام است.

1- دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن آمریکا

2- از طریق ایران​

در روش اول متقاضی می بایست به وب سایت http://daftar.org  مراجعه نماید. از منوی گذرنامه ، فرم001 و 460 را دانلود و تکمیل نماید، سپس در استان محل اقامت خود انگشت نگاری را انجام دهد سپس  جواب انگشت نگاری  را همراه با مدارک برای آدرس واشنگتن ارسال نماید. حدود 4 تا 6ماه بعد نتیجه را با پست دریافت مخواهد کرد.

در روش دوم ابتدا باید انگشت نگاری را در استان محل اقامت خود در کانادا انجام سپس پدر یا مادر یا وکیل شما باید به وزارت خارجه در تهران دفاتر پلیس آگاهی  در شهرستان ها مراجعه و روال قانونی را انجام دهند.