سازمان مهاجرتی شایا

اکسپرس انتری یا برنامه ورود سریع به کانادا یک سیستم مهاجرتی آنلاین است که در سال ۲۰۱۵ برای سهولت پذیرش مهاجران و اقامت سریع آنها در کانادا توسط دولت فدرال این کشور معرفی شد. هدف اصلی راه اندازی  سیستم اکسپرس انتری، تامین نیروی کار و جذب سرمایه‌های انسانی برای توسعه هرچه بیشتر اقتصاد رو به رشد کانادا می باشد. در واقع کانادا قصد دارد تا با اعطای اقامت دائم خود به افراد متخصص و صاحب مهارت, این کشور را هر چه بیشتر در مسیر پیشرفت و توسعه همه جانبه قرار دهد.


کانادا به عنوان دهمین قدرت اقتصادی دنیا با داشتن سطح بالایی از رفاه اجتماعی و اقتصادی, صنایع و معادنی با استانداردهای بالا و همچنین فرصت های شغلی متنوع و بیشمار, سیستم آموزشی قوی درکلاس جهانی و فراهم کردن بستری مناسب برای همزیستی اقوام, فرهنگ‌ها, ادیان و زبان های مختلف توانسته است  به  یکی از مقاصد اصلی برای بسیاری از مهاجران از سراسر دنیا تبدیل شده و به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشور های جهان شناخته شود. این کشور  برای جذب مهاجران، برنامه ها و روش های مختلف و فراوانی را تعریف کرده است. یکی از برنامه های مهاجرتی کانادا که طرفداران زیادی دارد و بسیاری افراد با استفاده از آن به کانادا مهاجرت کرده‌اند، و موفق به دریافت اقامت دائم این کشور شده‌اند, سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری Express Entry کانادا است.

افراد مختلف از سراسر دنیا می‌توانند ازطریق  سیستم اکسپرس انتری, ظرف مدت کوتاهی اقامت دائم کانادا را دریافت و به این کشور مهاجرت کنند، این سیستم مهاجرتی در حال حاضر بیش از دو سوم جذب مهاجر کانادا را به خود اختصاص داده‌ است و با ظرفیت بیش از ۲۰۰.۰۰۰ جذب مهاجر در سال امروزه به یکی از مهم ترین و محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا تبدیل شده است.

در اکسپرس انتری یا ورود سریع کانادا، متقاضیان مهاجرت بر مبنای عواملی مانند سن، تحصیلات، سابقه کار، داشتن پیشنهاد شغلی در کانادا، تسلط به زبان انگلیسی و یا فرانسه, وضعیت تاهل, مدارک تحصیلی کسب شده بین‌المللی و  انطباق پذیری با شرایط زندگی در کانادا ارزیابی می‌شوند. در نهایت رزومه افراد بر اساس معیارهای گفته شده امتیازدهی شده و در لیست انتظار قرار می‌گیرد. سپس در بازه‌های زمانی مشخص، افرادی که امتیاز بالاتری دارند، از لیست خارج شده و برای دریافت ویزای اقامت دائم کانادا دعوت می‌شوند.

حداکثر امتیازی که شما بر مبنای عوامل فوق می توانید کسب کنید ۱۰۰ امتیاز می باشد و حداقل امتیاز برای ورود به برنامه نیز ۶۷ می‌باشد. در صورت کسب حداقل امتیاز، شما وارد بانک اطلاعاتی متقاضیان که به اصطلاح به آن استخر  (Pool)  میگویند, می‌شوید و سپس سیستم جامع رتبه بندی (CRS) با در نظر گرفتن موارد مختلف به پروفایل شما امتیاز می‌دهد.
در سیستم جامع رتبه بندی، شما می توانید حداکثر ۱۲۰۰ امتیاز کسب کنید که ۶۰۰ امتیاز آن مربوط به فاکتورهای اصلی و ۶۰۰ امتیاز دیگر مربوط به فاکتورهای جانبی است.
 
 
اداره مهاجرت کانادا هر ماه امتیاز مورد نیاز جهت دریافت دعوتنامه اکسپرس انتری که اقامت دائم از بدو ورود را شامل می­‌شود، اعلام می­ نماید و متقاضیانی که امتیازات لازم را داشته باشند، برای ورود به این کشور واجد شرایط خواهند بود.
اکسپرس انتری کانادا چیست ؟
پرچم کانا
 
 ​برنامه ی مهاجرتی اکسپرس انتری (Express Entry) کانادا امکان مهاجرت و اخذ ویزا را از چهار روش برای متقاضیان با مشاغل مختلف فراهم کرده است . این برنامه‌ها که در حقیقت جایگزین برنامه مهاجرتی Federal Skilled Worker شده­‌اند عبارتند از :

1 : برنامه نیروی متخصص فدرال Federal Skilled Worker Program (FSWP)
2 : برنامه نیروی کار فنی فدرال Federal Skilled Trades Program (FSTP)
3 : برنامه‌ تجربه‌ی کار کانادایی Canadian Experience Class (CEC)
4 : برنامه‌ های مهاجرت استانی Provincial Nominee Program (PNP)
 

شما برای ورود به استخر اکسپرس انتری Express Entry باید توانایی قرار گرفتن در یکی از گروه‌های بالا را داشته باشید. اقدام از طریق  هر یک از گروه‌های بالا پیش نیاز‌های مختص به خود را دارد. تفاوت اصلی این پیش نیاز‌ها، مربوط به مهارت زبان خارجی، نوع شغل متقاضی و میزان تجربه‌ی کاری و پیشینه‌ی شغلی وی می باشد.
مهاجرت به کانادا از روش اکسپرس انتری 
برنامه نیروی متخصص فدرال  (Federal Skilled Worker Program) کانادا چیست ؟


افرادی که مهارت کاری خاصی همراه با تحصیلات آکادمیک دارند,  می توانند به کمک برنامه فدرال اسکیل ورکر از طریق سیستم اکسپرس انتری برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. متقاضیان در صورت موفقیت در این روش می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر 22 سال خود نیز اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. تحصیلات, سن, سابقه کار و مهارت‌های زبان مهمترین فاکتورها  در این روش مهاجرتی می باشند .هر سال ده ها هزار نفر از افراد از اقصی نقاط جهان ، برای دریافت اقامت دائمشان از این طریق اقدام می کنند.
برنامه نیروی کار فنی فدرال (Federal Skilled Trades Program) کانادا چیست؟


برنامه نیروی کار ماهر اسکیلد تریدز Skilled Trades یکی از برنامه‌های مهاجرتی اقتصادی در سیستم مهاجرتی کانادا ست.
اسکیلد تریدز کانادا یک روش اخذ اقامت کانادا برای افرادی می‌باشد که مدرک آن‌ها مدرک آکادمیک نبوده  ولی در عوض دوره‌های فنی حرفه‌ای را گذرانده‌اند و مدارک حرفه‌ای در رشته‌های خاصی دارند.  این برنامه، برای افراد واجد شرایط که که سابقه قابل تایید خوبی داشته باشند، میتواند فرصت منحصر به فردی ایجاد کند که در یک مسیر مشخص مهاجرتی،  امکان دریافت اقامت دائم کانادا در مدتی نسبتا کوتاه، را فراهم می‌کند.
برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class) کانادا چیست ؟


تجربه کار کانادایی, برنامه‌ای جهت مهاجرت دانشجویان خارجی و افرادی که دارای ویزای کار موقت هستند طراحی گردیده، این برنامه تبدیل اقامت موقت به دائم را برای آن دسته از دانشجویانی که تحصیل خود را در کانادا به پایان رسانده و یا از طریق مجوز کار یا دانشجویی در کانادا سابقه کار دارند، تسهیل نموده است. کسانی که حداقل یک سال در کشور کانادا مشغول به کار بوده‌اند و حالا قصد دریافت اقامت دائم این کشور را دارند، می توانند از این طریق اقدام کنند. همانطور که گفتیم دولت کانادا به دلیل کمبود نیروی کار، به دنبال جذب افراد با استعداد است. برنامه مهاجرت تجربه کار کانادایی یا همان CEC ، فضایی را فراهم کرده تا نیروهای با استعداد را گزینش کرده و در این کشور نگه دارد.

برنامه‌های مهاجرت استانی Provincial Nominee Program (PNP) کانادا چیست؟


کانادا دارای 10 استان و 3 قلمرو است که به غیر از کبک همه این استان ها و قلمرو ها برنامه های مهاجرتی مخصوص به خود را دارند که به برنامه های انتخاب استانی (PNP) شناخته شده است و در آن شرایط اقتصادی فردی و نیاز های جمعیتی هر استان به صورت خاص  مد نظر قرار گرفته شده است
مهاجرت به کانادا از روش اکسپرس انتری
مهاجرت به کانادا از روش اکسپرس انتری
مهاجرت به کانادا از روش اکسپرس انتری
مهاجرت به کانادا از روش اکسپرس انتری
مهاجرت به کانادا از روش اکسپرس انتری
 مراحل مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری چیست ؟

اقدام برای مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری نیز مانند سایر روشهای مهاجرتی، نیازمند طی کردن مراحل خاصی است که در زیر به شرح آن می پردازیم:
 
مرحله اول: بررسی شرایط مورد نیاز

 بررسی واجد شرایط بودن برای شرکت در این سیستم است.
شما باید حداقل شرایط مورد نیاز برای شرکت در سیستم اکسپرس انتری را داشته باشید و از طریق یکی از برنامه و روش های مهاجرتی ذکر شده برای اخذ اقامت کانادا اقدام کنید. اگر قصد دارید تا با استفاده از سیستم اکسپرس انتری به کشور کانادا مهاجرت کنید، در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که آیا موفق به کسب امتیازات اولیه هستید یا خیر. کسب حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز، شرط ورود شما به استخر متقاضیان است. عواملی مانند سن، سابقه کار،مدرک تحصیلی، نمره زبان، تطبیق پذیری و پیشنهاد شغلی از داخل کشور کانادا در کسب امتیازات لازم موثر هستند.

در نظر داشته باشید کسب ۶۷ امتیاز به معنی دریافت دعوتنامه نیست. این امتیاز صرفا برای ورود به مرحله بعدی به شما مجوز لازم را خواهد داد.
افرادی که قصد دارند تا از روش­های نیروی کار فنی فدرال( FST) و نیروی کار دارای تجربه کار کانادایی( CEC) اقدامات مهاجرتی خود را دنبال کنند، نیازی به کسب این ۶۷ امتیاز ندارند.
 
مرحله دوم: ساخت پروفایل اکسپرس انتری Express Entry

ساخت پروفایل اکسپرس انتری
پس از بررسی شرایط، باید یک پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری ایجاد کنید. در این مرحله سیستم جامع رتبه بندی CRS وارد عمل می شود. و شما  با توجه به معیارهای مختلف نمره‌ای از ماکسیمم ۱۲۰۰ امتیاز  دریافت می کنید و در مقابل سایر متقاضیان رتبه بندی می‌شوید. توجه داشته باشید که در این مرحله هم نامزدها بر اساس مهارت‌ها، تجربه‌های کاری و سطح زبان امتیاز بندی می شوند. کسانی که یک پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرمای کانادایی دارند یا یک دعوتنامه از یکی از استان‌ها دارند، امتیاز بیشتری دریافت می کنند. بعد از این امتیاز بندی تعداد مشخصی از افرادی که بالاترین امتیازها را کسب کرده اند، برای قرعه کشی انتخاب می شوند. هر قرعه کشی دستورالعمل هایی دارد که شامل تاریخ قرعه کشی بعدی و تعداد دعوتنامه‌های صادر شده می باشد. در صورتی که در این دستورالعملها، برنامه مهاجرتی خاصی مشخص نشده باشد، قرعه کشی بر اساس امتیازات CRS انجام می شود. پروفایل افرادی که مورد قبول واقع نشده اند، پس از ۱۲ ماه منقضی می شود و در صورت تمایل به شرکت مجدد، باید پروفایل جدیدی بسازند.

مرحله سوم: دریافت دعوتنامه ITA

در صورتی که امتیاز مد نظر را در جدول امتیازبندی برنامه اکسپرس انتری دریافت کردید، یک دعوتنامه (ITA) برای شما ارسال شده و از شما درخواست می شود تا برای اخذ ویزای کانادا و اقامت این کشور، پرونده مهاجرتی خود را ارسال کنید.
به­ طور میانگین در بازه­‌های زمانی ۱۴ روزه، برای افراد با امتیازات بالاتر، دعوتنامه صادر خواهد شد. در صورت کسب امتیاز بالا می­توانید امیدوار باشید حتی در اولین راند انتخاب، دعوتنامه خود را دریافت کنید. زمان ورود به استخر متقاضیان عموما اهمیتی در زمان دریافت دعوتنامه ندارد.

مرحله چهارم: درخواست اقامت دائم کانادا

پس از دریافت دعوتنامه تا ۶۰ روز ( در دوران کرونا تا ۹۰ روز ) فرصت دارید مدارک مورد نیاز را به صورت آنلاین ارسال کنید و هزینه آن را پرداخت نمایید. مدارک شما بررسی و پس از تایید و انجام آزمایشات مدیکال و بررسی ­های امنیتی قادر خواهید بود تا ویزای اقامت دائم خود را دریافت کنید.
پرچم کانادا
سازمان مهاجرتی شایا, انتخابی شایسته برای مهاجرت شما
فرم ارزیابی
رزرو وقت مشاوره
وکیل مهاجرت کانادا
مدارک لازم برای تشکیل پرونده مهاجرتی از طریق سیستم اکسپرس انتری کانادا

هر یک از روش‌های مهاجرتی که در زیر‌مجموعه سیستم اکسپرس انتری تعریف شده‌اند به فراخور همان روش مدارک مختلفی را نیاز خواهند داشت. اما به طور کلی مدارک زیر در تمام این روش ها مشترک هستند.

1 : پاسپورت معتبر
2 : مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی (CELPIP, IELTS, TEF)
3 : مدارک هویتی (شناسنامه، عکس، کارت پایان خدمت، کارت ملی، سند ازدواج و ...)
4 : مدارک معتبر سوابق کاری و سابقه بیمه
5 : گواهی ارزیابی مدارک تحصیلی
6 : گواهی عدم سوء پیشینه؛
7 : گواهی معاینات پزشکی؛
8 :مدرک یا نامه تمکن مالی. 

 
این مدارک نیز با توجه به روش انتخابی  شما ممکن است از شما درخواست شود:
​​​​​​​
1 : مدرک پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای کانادایی (در صورت وجود)
2 : دعوتنامه برنامه‌ های استانی (در صورت وجود)
3 : مدرک یا گواهینامه دوره ها و مهارت های گذرانده شده
4 : مدرک داشتن حامی یا خانواده درجه یک در کانادا
مدارک لازم برای مهاجرت به کانادا از روش اکسپرس انتری
نحوه محاسبه امتیازات در اکسپرس انتری کانادا Express Entry چگونه است ؟

در سیستم جدید امتیاز بندی اکسپرس انتری، مبنای امتیاز بندی ها تغییر کرده است در سیستم قبلی حداکثر 100 امتیاز وجود داشت. (شما باید 67 امتیاز برای قبولی بدست می آوردید)، ولی در سیستم اکسپرس انتری حداکثر 1200 امتیاز وجود خواهد داشت. که 500 امتیاز به فاکتورهای فردی متقاضی تعلق می گیرد. اگر متقاضی متاهل باشد 460 امتیاز به فاکتورهای فردی متقاضی و 40 امتیاز به فاکتورهای همسر او تعلق می گیرد.

در زیر، فاکتورهایی که در اکسپرس انتری ارزیابی می شود را آورده و حداکثر امتیازی که هر فرد می تواند از آنها کسب کند را عنوان میکنیم:

1 : انتقال پذیری مهارت (حداکثر 100 امتیاز)
2 : سابقه کار در کانادا (حداکثر 80 امتیاز)
3 : زبان رسمی دوم (حداکثر 24 امتیاز)
4 : زبان رسمی اول (حداکثر 136 امتیاز)
5 : تحصیلات (حداکثر 150 امتیاز)
6 : سن (حداکثر 110 امتیاز)
7 : نامزدی استانی/ منطقه ای (600 امتیاز)
8 : پیشنهاد شغلی معتبر ( 200 امتیاز برای مدیران ارشد، 50 امتیاز برای سایر مشاغل تخصصی )
9 : تحصیل در کانادا (15 تا 30 امتیاز)
10 : مهارت در زبان فرانسه (15 تا 30 امتیاز)
11 : خواهر و برادر در کانادا (15 امتیاز)


برای محاسبه دقیق امتیاز خود متوانید به این سایت مراجعه کنید
. ​