سازمان مهاجرتی شایا


 
کانادا شمالی ترین کشور در قاره آمریکا و دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت, بعد از روسیه میباشد که از غرب تا اقیانوس آرام از شرق تا اقیانوس اطلس و از شمال تا اقیانوس منجمد شمال گسترده است و در جنوب با بیشترین مرز خاکی جهان با ایالات متحده آمریکا همسایه میباشد.

کانادا به عنوان دومین کشور بزرگ جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت خشکی, وسعتی نزدیک به ۱۰ میلیون کیلومتر مربع دارد که حدود ۶ برابر وسعت ایران, ۱۸ برابر وسعت فرانسه و ۴۰ برابر وسعت انگلستان میباشد.

جالب است بدانید سفر از شرقی ترین نقطه‌ی این کشور پهناور به غربی ترین نقطه آن حدود ۷ روز از راه زمینی و ۷ ساعت با هواپیما به طول خواهد انجامید.

کشور کانادا دارای ۱۰ ایالت و ۳ قلمرو (خطه شمال غرب, نوناووت و یوکان) میباشد که در ۵ منطقه جغرافیایی اصلی واقع شده اند. شهر اتاوا پایتخت این کشور میباشد و تورنتو بزرگترین شهر کانادا شناخته میشود. بخش های زیادی از این کشور به دلیل نزدیکی به قطب شمال و سرمای هوا خالی از سکنه میباشد.
​​​​​​​
 
۵ منطقه جغرافیای کانادا:
 
۱ : کانادای مرکزی (Central Canada )
کانادای مرکزی از مجموعه استان های انتاریو و کبک تشکیل شده است و میتوان از آن به عنوان پر جمعیت ترین منطقه در کشور کانادا نام برد.

۲ : کرانه غربی (West coast)
کرانه غربی شامل استان بریتیش کلمبیا میباشد که به واسطه کوه ها و جنگل های انبوه و زیبایش و طبیعت بکر و بی نظیرش شهرت زیادی دارد. به واسطه وسعت جنگلها در این منطقه صنایع چوب بسیار پر رونق است و در کنار ماهیگیری و توریسم در اقتصاد کانادا نقش مهمی ایفا میکنند.

۳ : منطقه اطلس (Atlantic)
آتلانتیک کانادا از مجموعه چهار استان نوواسکوشیا, نیوبرانزویک, نیوفانلند و لابرادور و جزیره پرنس ادوارد تشکیل شده است . کشاورزی, جنگلداری, استخراج معادن و توریسم از مهم ترین فعالیت های اقتصادی این منطقه به شمار میاید.

۴ : منطقه شمال (North)
این منطقه از سه سرزمین نورث وست تریتوری, یوکان و نوناووت تشکیل شده است که در مجموع یک سوم زمین های کانادا را تشکیل میدهند.از منابع مهم این منطقه میتوان به نفت, گاز طبیعی, طلا, روی و سرب اشاره کرد.

۵ : منطقه فلاتی (Prairies)
این منطقه از مجموع استان های منیتوبا, ساسکاچوان و آلبرتا تشکیل شده است . بیشتر زمین های این ناحیه صاف و بارور و بسیار ایده آل برای کشاورزی هستند. منطقه فلاتی از رشته کوه های معروف راکی آغاز میشود و در غرب آلبرتا به پایان می رسد
.​

کانادا کجاست ؟

آشنایی با جغرافیای کانادا 

پرچم کانادا
استان بریتیش کلمبیای کانادا کجاست
استان منیتوبا کانادا کجاست
معرفی استان ساسکچوان کانادا
معرفی استان آلبرتا کانادا
معرفی استان انتاریو کانادا
معرفی استان کبک کانادا
معرفی استان نوااسکوشیا کانادا
معرفی استان جزیره پرنس ادوارد کانادا
معرفی استان نیوبرانزویک کانادا
معرفی استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا