کانادا شمالی ترین کشور در قاره آمریکا و دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت, بعد از روسیه میباشد که از غرب تا اقیانوس آرام از شرق تا اقیانوس اطلس و از شمال تا اقیانوس منجمد شمال گسترده است و در جنوب با بیشترین مرز خاکی جهان با ایالات متحده آمریکا همسایه میباشد.
کانادا به عنوان دومین کشور بزرگ جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت خشکی, وسعتی نزدیک به ۱۰ میلیون کیلومتر مربع دارد که حدود ۶ برابر وسعت ایران, ۱۸ برابر وسعت فرانسه و ۴۰ برابر وسعت انگلستان میباشد.
جالب است بدانید سفر از شرقی ترین نقطه‌ی این کشور پهناور به غربی ترین نقطه آن حدود ۷ روز از راه زمینی و ۷ ساعت با هواپیما به طول خواهد انجامید.
کشور کانادا دارای ۱۰ ایالت و ۳ قلمرو (خطه شمال غرب, نوناووت و یوکان) میباشد که در ۵ منطقه جغرافیایی اصلی واقع شده اند. شهر اتاوا پایتخت این کشور میباشد و تورنتو بزرگترین شهر کانادا شناخته میشود. بخش های زیادی از این کشور به دلیل نزدیکی به قطب شمال و سرمای هوا خالی از سکنه میباشد.
 
۵ منطقه جغرافیای کانادا:
 
۱ : کانادای مرکزی (Central Canada )
کانادای مرکزی از مجموعه استان های انتاریو و کبک تشکیل شده است و میتوان از آن به عنوان پر جمعیت ترین منطقه در کشور کانادا نام برد.
۲ : کرانه غربی (West coast)
کرانه غربی شامل استان بریتیش کلمبیا میباشد که به واسطه کوه ها و جنگل های انبوه و زیبایش و طبیعت بکر و بی نظیرش شهرت زیادی دارد. به واسطه وسعت جنگلها در این منطقه صنایع چوب بسیار پر رونق است و در کنار ماهیگیری و توریسم در اقتصاد کانادا نقش مهمی ایفا میکنند.
۳ : منطقه اطلس (Atlantic)
آتلانتیک کانادا از مجموعه چهار استان نوواسکوشیا, نیوبرانزویک, نیوفانلند و لابرادور و جزیره پرنس ادوارد تشکیل شده است . کشاورزی, جنگلداری, استخراج معادن و توریسم از مهم ترین فعالیت های اقتصادی این منطقه به شمار میاید.
۴ : منطقه شمال (North)
این منطقه از سه سرزمین نورث وست تریتوری, یوکان و نوناووت تشکیل شده است که در مجموع یک سوم زمین های کانادا را تشکیل میدهند.از منابع مهم این منطقه میتوان به نفت, گاز طبیعی, طلا, روی و سرب اشاره کرد.
۵ : منطقه فلاتی (Prairies)
این منطقه از مجموع استان های منیتوبا, ساسکاچوان و آلبرتا تشکیل شده است . بیشتر زمین های این ناحیه صاف و بارور و بسیار ایده آل برای کشاورزی هستند. منطقه فلاتی از رشته کوه های معروف راکی آغاز میشود و در غرب آلبرتا به پایان می رسد
.​

جغرافیای کانادا